חלבונים הם תרכובות אורגניות והם חלק בלתי נפרד משלושת אבות המזון לצד כל אותם ויטמינים, מינרלים ושאר רכיבים אותם אנו מקבלים מהמזון אותו אנו צורכים על בסיס יומי. החלבונים בנויים למעשה מ-22 חומצות אמינו שונות כאשר 8 מהן אינן מיוצרות על ידי הגוף שלנו ולכן הן נקראות חומצות אמינו חיוניות.

 

מה החלבונים עושים?

לחלבונים יש לא מעט תפקידים ובלעדיהם תהליכים פיזיולוגיים רבים לא יכולים להתרחש בגוף. בין השאר החלבונים בונים את התאים והרקמות ואנו זקוקים להם במטרה לאפשר לכל מיני מבנים כמו למשל קולגן להיבנות מחדש. הם גם בונים את תאי השרירים שלנו וכך בעצם מתאפשרת פעולת הכיווץ של השרירים. למעשה, כל החלבונים שיש לנו בגוף הם סוג של חלבון ויש להם גם תפקידים הקשורים לתפקודה של המערכת החיסונית שכן חלקם מסוגלים לזהות כל מיני חומרים המזיקים לנו וכתגובה עם תוקפים אותם.

 

מאיפה אנו מקבלים חלבון?

כאמור, חלבונים נצרכים מהמזון והם נמצאים במגון של מזונות כמו למשל ביצים, גבינות, יוגורטים למיניהם, חלב, מוצרי בשר, עוף ודגים. ניתן גם לצרוך חלבון מהצומח כמו למשל מקטניות ודגנים דוגמת אפונה, עדשים, שעועית, חומוס וגם במוצרי סויה למיניהם. בעידן המודרני, ניתן לקבל כמויות נאות של חלבון גם ממוצרי סופר פוד כמו למשל אצת הספירולינה הידועה באיכות החלבון שלה, תותי הגוג’י ברי המכילים חלבון, זרעי הצ’יה ועוד. 

 

מדוע כל כך חשוב לצרוך חלבון, בעיקר כתגובה לביצוע פעילות גופנית?

כמו שכבר תיארנו לעיל, החלבונים בונים לנו את השרירים, הם אבני הבניין שלהם. כלומר כאשר אנו צורכים חלבון איכותי בסמוך לאימון אנו מנצלים את היתרון שנפתח בפנינו ומעודדים תהליך בניית מסת שריר. מכיוון ובזמן פעילות נוצר מצב של הרס של סיבי השרירים, הגוף בנוי בצורה כזו שהוא דוחף את הסיבים והתאים להיבנות מחדש ולהשתקם ולכן יש חשיבות אדירה לצריכה של חלבון בסמוך לאימון. 

 

מכיוון וקיים קושי לפעמים להכין חביתה או לצרוך קופסת טונה ישר אחרי האימון, אבקת החלבון נחשבת היום לפתרון המתקדם ביותר מבחינה תזונתית. היא מספקת לגוף כמות נאה של חלבון ואף מגוונת לנו את התפריט. יש גם אבקות חלבון משודרגות המסייעות לשפר את ההישגים שלנו, מספקות לגוף מגוון של ויטמינים ומינרלים, תומכות בתהליכים הפיזיולוגיים המתרחשים סביב האימון ועוד.

 

איזו אבקת חלבון כדאי לקנות ?

אבקת החלבון אותה כדאי לרכוש נקראת אבקת חלבון אלפא. לא רק שהיא נחשבת לאבקת החלבון המשתלמת ביותר מבחינה כלכלית, היא מכילה חלבון מי גבינה טהור ואיכותי המיוצר במעבדה המתמחה בייצור חלבון מי גבינה. אלפא עברה לאורך תהליך הייצור סדרת בדיקות איכות, טעם ומרקם, היא תספק לגופכם בכל מנת הגשה 26 גרם חלבון לצד 5.6 גרם של חומצות אמינו מסוג BCAA החיוניות לנו הן לתהליך ההתאוששות והן לתהליך בניית מסת השריר.