מבחנים הם חלק בלתי נפרד מהחיים וכבר בכיתות הראשונות של בית הספר היסודי מתחילים לבחון אותנו בכל מיני תחומים. זה ממשיך במיונים לתפקידים שונים צבא, בפסיכומטרי ובתואר הראשון והשני. לעתים גם כאשר אנו מועמדים למשרה כזו או אחרת עלינו להיבחן בכדי להתקבל למקום העבודה. אז איך להצליח במבחן הבא שלכם? הנה כמה טיפים בסיסיים שיעזרו לכם.

 

קודם כל - מוטיבציה

פעמים רבות, בעיקר כשאנו נמצאים במצב שבו עלינו לעשות מבחן חוזר כמו מועד ב׳ למשל אנו מוצאים את עצמנו חסרי מוטיביציה לחלוטין. מחשבות כמו ״איך אני עובר את זה שוב״, ״אין לי כוחות״, ״אני גמור מעייפות ונעצמות לי העיניים״ שוטפות את ראשנו וגורמות לנו פשוט לאבד את הריכוז ואת יכולות הלמידה הכי בסיסיות שלנו. נסו לדבר אל עצמכם ולהכניס לעצמכם לתודעה - אתם עוברים את זה, זה קטן עליכם, חזקו את עצמכם כמה שאתם יכולים וללא הפסקה. אם צריך שחדו את עצמכם עם מתנות או צ’ופרים במידה ותקבלו ציון גבוה או ציון אליו אתם שואפים. אמונה זה הדבר החשוב ביותר שיאפשר לכם לעבור את הקורס או את המבחן בהצלחה ואם לא תאפשרו לראש שלכם לחשוב את זה באמת, לא תצליחו. מחשבה מייצרת מציאות ולכן חשוב מאוד לבוא בגישה חיובית מלכתחילה. כשאנו באים מההתחלה בגישה שלילית, בגישה שניכשל ולא נעבור, זה גורם למוטיבציה נמוכה ואז למה שנעבור את המבחן?. במידה ואתם לא מצליחים לשנות כיוון מחשבה משלילי לחיובי, נסו לדבר עם מישהו שמאמין בכם ותראו כמה זה עוזר. שינוי הגישה יסייע לכם להכניס לגוף רעל ולתת את כל מה שאתם יכולים. כשהמוטיבציה גבוהה יש סיכוי שגם הציון שלכם יהיה מאוד גבוה ואפילו תפתיעו את עצמכם. 

 

תכנית עבודה מסודרת

אחד הדברים שיעזרו לכם ללמוד למבחן הוא להחליט על הדרך שבה אתם מתכוונים ללמוד. הכינו תכנית עבודה, חלקו את הזמן לפי נושאים, שימו בעדיפות את הנושאים שבהם אתם מתקשים וכך יהיה לכם הרבה יותר קל ללמוד. חשוב מאוד להבין ולהחדיר לעצמכם לראש משפט חשוב: זו לא הכמות זו האיכות. יש סטודנטים שחושבים שכמה שהם יתרגלו וישננו יותר חומר ככה הם ידעו יותר אבל בעצם הם מפספסים את העומק של הדברים. למעשה בפועל אתם מקבלים ניקוד על איך פותרים את השאלה ועל הדרך שבה אתם עונים על השאלה ולא רק על התוצאה הסופית ולכן מאוד חשוב גם בתרגול לבצע את התרגילים והשאלות בצורה עמוקה ומדויקת, לאו דווקא לסמן וי ולהמשיך עם כמה שיותר שאלות.

 

ניהול זמן במהלך המבחן עצמו

מאוד חשוב לדעת לחלק את הזמן במבחן עצמו. תוך כדי מבחן חשוב קודם כל להתחיל עם הנושאים שיותר קלים לכם. לתקתק את השאלות שזורמות לכם וכך אתם משאירים את מרבית הזמן לשאלות המאתגרות, הקשות, כך הסיכוי שלכם לעבור ולקבל ציון גבוה עולה פלאים. חלוקת זמן נכונה לא רק מרגיעה ומשחררת את הלחץ תוך כדי מבחן אלא גם משאירה לכם את מרבית הזמן להתמודד עם הדברים היותר קשים. חשוב מאוד להבין את הדרך, לתרגל אולי קצת פחות ולבצע את התרגול בצורה אפקטיבית כלומר להבין את המשמעות של הדברים. עדיף להשקיע יותר זמן בכל תרגיל ובכל שאלה, להבין את הרציונל ואת החומר מאשר לפתור את השאלול על הדרך.

 

לסיכום, עודדו את עצמכם, החדירו בעצמכם מוטיבציה, נהלו את הזמן שלכם כמו שצריך ובדקו שאתם מבינים את הדברים עד הסוף וכך בטוח שתצליחו במבחן!.