ראיון עבודה - חלק מלחיץ נפשית ופיזית הדורש מאיתנו הכנה והיערכות מוקדמות. אז מה לובשים, מה אומרים, מה לא אומרים, איך מתנהגים ואיך מגדילים את הסיכויים שלנו לקבל את המשרה אליה הגשנו את מועמדותנו - כל מה שרציתם לדעת על איך להצליח בריאיון עבודה בפוסט הבא!.

 

הכינו את הראש, את המחשבה, את התודעה

כשאנו מגיעים לריאיון עבודה אנחנו לא רק מגיעים עם הגוף שלנו (פיזית) אנחנו מגיעים גם עם מחשבה מסוימת - האם אני אצליח לעשות את הרושם שאני רוצה, האם אני אצליח לשדר את מה שאני רוצה לאדם שמראיין אותי, האם אני בכלל מתאים לג’וב הזהוכדומה. מחשבות שליליות ו/או חיוביות משתלטות על הלך הרוח שלנו ולכן מודעות זה הדבר הכי הכי חשוב כאשר אנו ניגשים לריאיון עבודה. הכנה מוקדמת, עבודה על עצמנו בשילוב הגישה הנכונה אלו ועוד יסללו את דרכן של המחשבות החיוביות ויסייעו בפועל להגדיל את הסיכוי להתקבל למשרה אך יש משהו חשוב עוד יותר!. שאלו את עצמכם: מדוע אני בכלל רוצה את המשרה הזו.

 

לפעמים הלחץ למצוא עבודה כאן ועכשיו מביא אותנו למקומות שפחות מדויקים לנו מבחינה אישית ו/או מקצועית. אם נצליח להגיע למצב שבו אנו עונים לעצמנו מדוע המשרה הזו חשובה לנו, תוך התחשבות במה הם החוזקות והכישורים שלנו על ידי תרגומם לתועלות כלומר מה הערך המוסף שלי לארגון, לחברה, לעסק או למשרה הספיצית אליה אנחנו מועמדים. זה לא במקום של ״אני נהדרת כי אני חרוצה״ אלא מהמקום של ״החריצות שלי, פתיחות המחשבה והרצון ללמוד יביאו אותי למקום שמסייע להתפתחות הארגון ומביא אותו למקומות חדשים״. זו הכוונה בתרגום הכישורים או החוזקות לתועלות ועליכם לעשות זאת על ידי פריסת כל הכישורים שלכם ותרגומם למה הם נותנים לאדם שמראיין אתכם או לארגון אליו אתם מועמדים.

 

יופי ונראות מהווים יתרון חזק בריאיון עבודה

כשמישהו או מישהו מראיינים אתכם, לרוב הם ירשמו לעצמם נקודות כמו עובר/לא עובר, איש שיחה נעים/ברוטלי או נחוש בדעתו, חד מטרה וממוקד/מפוזר ולא מסודר. זו הסיבהה שכל כך חשוב להשקיע במראה החיצוני שלנו ולהגיע מסודרים, מטופחים ומריחים היטב. הרי ברור שלא נלך לבצע ניתוח פלסטי לפני הריאיון אבל כן חשוב לשים לב על אסתטיקה. אסתטיקה בריאיון עבודה זה אומר: שיער מסודר ונקי, בגדים נקיים ומגוהצים, נעליים מצוחצות, תיק מסודר, בקיצור הופעה מרשימה. מחקרים מראים כי אנשים מטופחים שמקפידים על הופעתם נשארים זמן רב יותר בריאיון עבודה ולכן מאוד חשוב לשים לב לכל הפרטים ולהימנע ממצב שבו אתם מרשים לעצמכם להגיע לריאיון אחרי יום סידורים ארוך.

ומה לגבי שפת גוף, הנה כמה טיפים חשובים!

1.       הקפידו על קשר עין ביניכם לבין האדם העומד מולכם, זה מפגין ביטחון עצמי ודימוי עצמי גבוה - שני דברים אותם תפקידים רבים במשק הישראלי דורשים בעוד אם תשפילו את המבט אתם משדרים ביישנות, חוסר ביטחון וכדומה.

2.       ללחוץ את היד? - תלוי בתפקיד אליו אתם מתראיינים, אבל לרוב זה כן מומלץ כי זו עוד דרך לגרום למרואיין לזכור אתכם.

3.       הראו נינוחות - הקפידו לפני הריאיון לקחת לעצמכם כמה רגעים בכדי להרגיע את עצמכם ולשחרר לחצים או התרגשות. פעולות כמו מדיטציה, נשימות עמוקות יכולות מאוד לעזור שכן בתוך הריאיון עליכם לשדר נינוחות, להימנע מלשחק או לגעת בפנים, בשיער, בציפורניים אלא לשבת ברוגע ולהקפיד על תקשורת טובה.