במשך השבועות ואפילו החודשים האחרונים העברת את זמנכם בחיפושים אחר משרה, שלחתם קורות חיים לאן שאתם רק יכולים והנה הגיע הטלפון או המייל הגורלי שמזמן אתכם סוף כל סוף לראיון עבודה. אז מה עושים, איך מתלבשים, מה אומרים ומה לא אומרים,איך מתנהגים ומהם הכללים? -הפוסט הבא יסייע לכם להבין סוף כל סוף איך להתנהג בראיון עבודה כדי שתוכלו להגדיל את הסיכויים שלכם להתקבל למשרה המיוחלת…

 

רושם ראשוני כן קובע

הקפידו להיות לבושים בקפידה והתאימו את סגנון הלבוש לארגון או למשרה אליה אתם מתראיינים. כמובן שראיון למשרד עורכי דין אינו שווה ערך לראיון בחברת הפקות ואירועים. התחשבו במשרה ובציפיות של האנשים שעומדים מעליכם והתאימו את עצמכם מכל הבחינות. חשוב שתבינו שאיך שאתם מציגים את עצמכם, ככה אתם צפויים להיתפס בעיני המראיין. ככל שתצרו רושם חיובי ותיראו מאורגנים על עצמכם ולא כאילו רצתם בכדי להגיע לראיון בזמן, כך הסיכויים שלכם עולים. הגיעו לפחות חצי שעה לפני, הראו נכונות וזכרו - לא אתם שואלים את השאלות.

 

שפת הגוף שלכם… התאמנו עליה לפני הריאיון

שפת הגוף משדרת עלינו המון ולכן יש המון דברים שחשוב לשים עליהם דגש. ראשית, מומלץ מאוד לנסות לישון בלילה טוב ולא להגיע לריאיון עייפים. במידה והריאיון נקבע לכם לשעות אחר הצהריים, השתדלו שלא לעשות קניות, לרחוץ את האוטו ודחו את כל הסידורים לאחרי הריאיון. שנית חשוב להבין שכל התעסקות שהיא עם הגוף, עם הפנים, עם השיער משדרת לצד השני חוסר נוחות הן באיך שאתם מרגישים והן במה שאתם אומרים. דוגמאות להתעסקויות מהסוג הזה…

 

•    התעסקות עם תכשיטים

•    התעסקות עם שיער

•    התעסקות עם איפור

•    התעסקות עם הידיים

•    התעסקות עם הבגדים

בנוסף, השתדלו להימנע מחיכוכים בגרון, מלבהות במראיין שלכם, מלשבת עם ידיים שלובות ומליקוק השפתיים. אלו ועוד מעידים על אי אמינות, על טעות שעשיתם תוך כדי דיבור וכדומה.

 

מאוד חשוב לשמור על ישיבה מכובדת ולדבר בכבוד לאורך כל הראיון.

 

ומה עם ביטחון?

מצד אחד אומרים שבראיון עבודה עלינו לשמור על צניעות ולא מה שנקרא ״לעוף על עצמנו״ מצד שני כן  כדאי להראות שאתם יודעים על מה אתם מדברים, שהתשובות שלכם חדות, שאתם יודעים מה אתם שווים ויחד עם זאת בטוחים בעצמכם. נסו למצוא את האיזון בין ״אני עף על המשרה הזאת״ לבין ״אני שומר על פרופיל נמוך״. הראו תשוקה מצד אחד אך הבינו את מקומכם מצד שני, זה אולי הטיפ הכי טוב שאתם יכולים לאמץ.

 

 

עשו הכנה מראש

יש המון המון סוגים של שאלות שארגונים וחברות שואלים בראיונות עבודה, לא משנה מה קורה. למדו את אותן שאלות ולמדו גם את התשובות הנכונות. כן יש תשובות נכונות. תוכלו לתרגל את התשובות מול המראה או אפילו להקליט את עצמכם בוידיאו וכך לתקן את עצמכם מראיון לראיון. הנה שאלה שצפויים לשאול אתכם: מהי ציפיית השכר שלכם?

 

תשובה נכונה: בין…..לבין…..

תשובות שאינן נכונות: לא חשבתי על זה, זו פעם ראשונה שמראיינים אותי, אפשר לחזור אליך עם זה וכדומה…

 

בדקו עם עצמכם ועם נתוני השוק את שאלה זו והגיעו עם תשובה נכונה. עצה זו נכונה לגבי כל השאלות שתישאלו.

 

 

ברגע שתהיו מוכנים אתם שוב מעלים את הסיכויים שלכם וגם נראים רציניים. זכרו! התחרות גדולה ולכן אם תשמרו על כל הכללים, תתבלטו בהשוואה לאחרים ויחד עם זאת יימצא כי הכישורים שלכם חופפים את המשרה - זה בגדול שלכם.

 

לסיכום, טרם הראיון הכינו את מסמך קורות החיים ואת כל שאר המסמכים שאתם צריכים מודפסים ונקיים לשלב הזה כדי שלא תהיו לחוצים ברגע האחרון. בדקו מידע בסיסי על החברה, הבינו היכן בדיוק המשרדים ממוקמים כדי שתגיעו בזמן ולא פחות חשוב עשו כל מה שאתם יכולים כדי לשחרר מכם את הלחץ. ישיבה מוקדמת בבית הקפה האהוב עליכם, שיחה קלילה עם מישהו שאתם אוהבים, דמיון מודרך או כל דבר אחר שאתם חושבים שיתן לכם איזו זריקת מזל לרגע האמת.