כולנו זקוקים לריכוז בין אם בכדי ללמוד למבחן, לעמוד בביצוע המשימות השונות בעבודה ובבית, בכדי לקרוא, לכתוב, לנהוג כמו שצריך בכביש מבלי להסתכן בקיצור לא פשוט לשמור על הריכוז בעידן שבו הודעות הווטצא’פ והמסנג’ר לא מפסיקות להטריד אותנו. אז איך לשפר את הריכוז? הנה כמה טיפים מעולים שיעזרו לכם!

 

•    צריכים להתרכז במשהו חשוב? חייבים לעמוד בזמנים ולסיים את המשימה בזמן? שימו את כל ״גונבי הקשב״ בצד- כן זה הזמן להחליט שבזמן שאנחנו מנסים להתרכז, הסמארטפון, הטלוויזיה ושאר גונבי הקשב יכולים לחכות קצת שם בצד בשקט. אם אתם נמצאים בהפסקה, צפייה בטלוויזיה ממש לא תתרום לריכוז שלכם! והרי אם נודה באמת אמא תמיד תצטרך  עזרה במשהו, החבר הכי טוב בטוח חייב לספר לכם משהו שקרה לו ממש עכשיו אבל אם תחליטו שבזמן שעליכם להיות מרוכזים אתם עסוקים אך ורק במשימה שלכם, הסיכוי שתצליחו לשמור על הריכוז לאורך זמן ולסיים את מה שהתחלתם יעלה פלאים. שימו את הסמארטפון שלכם בחדר השני והחליטו שעד שאתם מסיימים את מה שאתם צריכים אתם לא נוגעים בו ותראו איך הריכוז שלכם משתפר ללא הסחות דעת!.

 

•    מחקרים מראים- יש קשר בין בעיות קשב וריכוז לאוכל אותו אנו צורכים- כולנו יודעים כבר שמזונות מהירים, מתוקים למיניהם, מזונות המכילים חומרים משמרים, צבעי מאכל ושומןני טראנס מעודדים היווצרות של בעיות קשב וריכוז שכן אין בהם ערך תזונתי גבוה וכל מה שהם עושים זה להעלות את רמות הסוכר בדם בשניות מה שגורם אחר כך לירידה ניכרת, חוסר באנרגיה וקושי … נכון להתרכז. בכדי לשפר את הריכוז הן שלכם והן של ילדכם יש להעשיר את התפריד באומגה 3 ואומגה 6 שהן חומצות שומן חיוניות המסייעות בשיפור תהליכים קונגטיביים, תהליכי זיכרון ותומכות בריכוז שלנו. חומצות השומן נמצאות בעיקר בדגים כמו טונה, סלמון ומקרל, זרעי פשתן ובמרווה מרושתת. אם אתם נמנעים מלצרוך מזונות עשירים באומגה 3, התייעצו עם רופא המשפחה שלכם לגבי תוסף תזונה. בנוסף, מזונות עתירים בסוכרים פשוטים אינם תורמים לריכוז אלא להיפך, פוגעים בו ואף עלולים לפתח אלרגיות בעיקר אצל ילדים. לכן, מומלץ לאכול מזונות כמה שיותר טבעיים כלומר אכלו תפוז טרי ולא יוגורט בטעם תפוז, אכלו תפוח ולא מיץ תפוחים, אכלו אגוזים ושקדים טבעיים ולא כאלה שעברו קלייה או טיגון.בדרך זו ובשינוי ההרגלים התזונתיים שלכםתוכלו לספק לגופכם ערכים תזוניים גבוהים ולהימנע מצריכת מזונות הפוגעים בריכוז שלכם ושל ילדכם.

•    צעד צעד - מומלץ לעשות כל פעולה או כל משימה מהתחלתה ועד סופה ולהימנע מלקפוץ ממשימה למשימה. ברגע שאתם מתרכזים במשהו אחד ומקפידים לסיים אותו בשלמותו, לא רק שיהיה לכם קל יותר לעבור למשימה הבאה אלא תרגישו הרבה יותר נינוחים, רגועים פחות לחוצים מה שכמובן יתרום בצורה ניכרת לרמת הריכוז שלכם.

 

•    יום קודם, הכינו לעצמכם לו״ז מסודר- אם תדעו מה אתם הולכים לעשות מראש, מה נחשב עבורכם לדחוף לביצוע מיידי ומה פחות, תוכלו לשמור על ריכוז כי ברגע שהדברים מסודרים לנו בראש הרבה יותר קל לנו לעבור מדבר אחד לשני. הקפידו לעשות לעצמכם לוח זמנים ודעו מה אתם עושים מתי…

 

פעולות נוספות כמו ביצוע פעילות גופנית באופן קבוע, קפה ושוקלד מריר (במידה) במשך היום, לעתים אפילו עבודה בסביבה מעט רועשת או כזו שיש בה מוזיקה, יכולות לעזור מאוד לריכוז שלנו- כך הוכח במגוון של מחקרים שהתבצעו באנגליה ובארצות הברית. גם מדיטציה לפני השינה או דמיון מודרך יסייעו לנו לישון טוב יותר בלילה וכאשר אנחנו ישנים ברצף - הריכוז ביום שלמחרת, עולה פלאים!.