רבים מאיתנו רצים מכל מיני סיבות: חלקנו רוצים להוריד במשקל ונרשמים לקבוצת ריצה כזו או אחרת, יש כאלה שפשוט מבינים את החשיבות של ביצוע פעילות גופנית במטרה לשמור על אורח חיים בריא ומאוזן יותר ואחרים פשוט נהנים לרוץ והפכו מכורים, משתתפים בתחרויות, מרוצים ואפילו מרתון. העניין הוא שלא רבים האנשים שמקפידים לרדת לשורש העניין ובודקים איך הם יכולים לשפר את טכניקת הריצה שלהם כלומר לרוץ נכון, לחזור לריצה הטבעית ופשוט בצורה כזו להפחית חמישים אחוז מהעומס שיש על הברכיים בזמן הריצה וכך לשפר את הביצועים שלהם, למנוע פציעות ובעיקר ליהנות מהריצה שזה לא פחות חשוב מה שכמובן יגרום לנו גם להתמיד. אז איך לשפר את טכניקת הריצה??

 

1.        חוזרים לריצה הטבעית- רוב האנשים רצים כאשר שרירי הקרסוליים והירכיים דוחפים אחורה, המפרקים של הברך, הירך והקרסול נעולים מה שגורם לעומס אדיר על הברכיים. אם נסתכל לרגע בסרטון של איך סוסים רצים נראה כי התנועה נעשית מכף הרגל כלומר הסוס נעזר ברצפה - בקרקע והרגליים נעות קדימה ולא אחורה כך שלברך בעצם יש פוטנציאל אדיר לנוע. אז איך עושים את זה? קודם כל עלינו לתרגל הליכה טבעית שבאה ממקום של שחרור המפרקים וכך הרגליים באות קדימה ולא ננעלות אחורה מה שכאמור ישפר לנו משמעותית את הריצה, יאפשר לנו לרוץ מהר יותר, יעיל יותר ולהפחית את העומס.

2.        הגוף הוא מכונה שלמה אותה יש לשמן- אחת הטעויות שרצים רבים עושים זה רק לרוץ, בלי שהם בכלל מבינים איך הגוף שלנו בנוי מבחינה אנטומית. אם נתמקד בפיתוח היכולות שלנו לשלוט בגוף זאת על ידי מודעות והבנה מעמיקה של השרירים, העצמות בשילוב תודעה ותרגילים אנרגטיים נוכל לבצע את תנועת הריצה בצורה נכונה ולא רובוטית. ברגע שאנחנו רצים ריצה רובוטית ושכלתנית אנו שוקעים בתוך הקרקע הקשה ואז העצמות שלנו דוחפות למטה את עמוד השדרה מה שכאמור יוצר עומס אדיר. צריך להבין באיזה שלב עלינו לעזוב את הקרקע וכך נפחית את הזעזוע ונבוא ממקום של צמיחה ולא של שקיעה.

3.        השקיעו בגמישות ובמתיחות שלכם- הרבה מהאנשים שרצים נוהגים לעבוד על גמישות בשרירים אבל בריצה כל השרירים עובדים ולכן חשוב מאוד לעבוד גם על שרירי היציבה והליבה שלנו. עלינו ללמוד כיצד לשחרר את ממתח שנוצר במפרקים שלנו ושפוט לאפשר שם חופש והרבה תנועתיות. כשעושים מתיחות חשוב לשמור על עמוד שדרה שלם ולא ״לשבור״ אותו בעת המתיחה.

 

ברגע שתלמדו איך לרוץ נכון, לחזור למקום הטבעי, להקשיב לגוף ולרוץ ממקום של שחרור ולא ממקום של תקיעות וקיבעון, תוכלו לשפר את טכניקת הריצה שלכם בצורה יוצאת דופן. יש המון סרטונים ברשת שמראים ״כיצד לחזור לריצה הטבעית״, ״איך לבצע תרגילי גמישות בצורה נכונה״  וגם עבודה על פי שיטת אלכנסדר יכולה מאוד לעזור לשפר את טכניקת הריצה ולהוריד את העומס מהמפרקים.