השאלה איך לשפר ביטחון עצמי גבוה הרבה פעמים קשורה לעובדה שאנו לא מצליחים למצוא את המקום שלנו, יש יגידו ״הייעוד שלנו״ לרוב בהיבט המקצועי של החיים כלומר קריירה. אחת הבעיות של הרבה אנשים שטוענים כי הם סובלים מחוסר ביטחון, ביטחון עצמי נמוך או דימוי עצמי נמוך טמונה בעובדה שהם נמצאים במקום של קיבעון. כלומר הם נמצאים באזור הנוחות שלהם ולא מצליחים למצוא את הדרך לפרוץ את הגבולות שלהם. אם רק נלמד ללכת למקומות אחרים, בין אם זה חוג שאף לא חשבנו שמתאים לנו, נפגוש אנשים שאין סיכוי שהיינו פוגשים בנסיבות רגילות, נצא למסע של צבירת חוויות נוכל להגיע למקום של עשייה, של מסוגלות ואז יחד עם העלייה בסולם המסוגלות הביטחון העצמי שלנו ישתפר פלאים. זה נכון זה לא קורה ביום בטח שלא ביומיים אבל זה מחייב עבודה אישית שלנו והבנה שעלינו ללכת עם החיים למקומות קצת אחרים ממה שחשבנו.

 

שאלו את עצמכם מה עושה לכם טוב?

ביטחון עצמי נמוך או ביטחון עצמי גבוה יכול להיות בכל מיני תחומים. יכול להיות שיש לי ביטחון עצמי נמוך עם בנות אבל בעבודה הביטחון שלי בשמיים כי אני יודע מה אני עושה ואני גם טוב בזה, יכול להיות שאני מתקשה מאוד בלימודים אז הביטחון שלי שם נמוך אבל בבית אני אהוד ומוערך ולכן שם אני מרגיש בעננים. לכל אחד ואחת מאיתנו יש דברים שעושים לו טוב, דברים שמניעים אותו, דברים שממלאים אותו ואלו המקומות שאליהם עלינו להימשך אך זכרו מבלי להיות מקובעים אלא פתוחים יותר. דברים שגורמים לי סיפוק, גורמים לי אושר הם הדברים שצריכים להיות חלק מהחיים שלי כדי שאני אוכל להעלות את הביטחון העצמי שלי במקומות או בתחומים מסוימים. 

 

חסמים מנטליים, פחדים, אמונות שמים אותנו הרבה פעמים במקום של קיבעון מה שמונע מאיתנו בעצם ללכת בדרך שאנחנו אומנם יודעים שהיא נכונה לנו רק כי אנחנו פוחדים לטעות או להיכשל. פעמים רבות הקושי למצוא את הדרך שנכונה לנו בכלל מתקשר לדימוי עצמי נמוך ולא כי אנחנו בכלל לא יודעים מה אנחנו רוצים. אם רק נמצא את הזמן, האנרגיה הנכונה והמוטיבציה לשבת ולשאול את עצמנו את השאלות הנכונות נבין בדיוק על איזה רבדים הביטחון שלנו נמוך ואז נוכל ללכת למקומות שהכי נכונים לנו ולעשות עבודה אישית עצמית מדהימה ומעצימה. רק לנו יש את התשובות בפנים, בלב ולכן עלינו לנסות לנטרל את המחשבות, את הפחדים את הבעיות שמפריעות לנו להתקדם בחיים אלא פשוט לזרום ולענות לעצמנו לאט ובסבלנות. עלינו לצאת מהקיבעון שאנחנו מכירים ולנסות דברים חדשים. רואים את זה הרבה פעמים כאשר אבא בונה עסק בשתי ידיים ואז הוא מצפה מהילדים שלו להיכנס לאותו עסק כאשר הם גדלים ולהמשיך את הרצף אבל אותו ילד לאו דווקא רוצה את זה אז הוא חי כל הזמן בתחושה של ״אני חייב לרצות מישהו״ ומפספס לגמרי את החיים שלו. לכן כדי לגלות מה אנחנו אוהבים או כדי לשפר את הביטחון העצמי שלנו עלינו בכלל ללכת אחורה ולהבין מי אנחנו.

 

סקרנות, עניין ונסיון בדברים חדשים שלאו דווקא אנחנו מכירים מסייעים לבנות ביטחון עצמי, מסייעים לנו לגלות דברים חדשים על עצמנו ולהעשיר את עצמנו בעוד עולמות ובעוד תחומים. אז אפשר להירשם לחוג, ללכת להרצאה, לשבת עם אנשים שבחיים לא ישבנו איתם מה שיגרום לנו לגלות עולמות חדשים.