עירנות וריכוז, אנרגיה גבוהה והתאוששות מהירה. או במילים אחרות- B12 , גלוטמין וגוארנה. שלושת תוספי התזונה שכל גולש סאפ חייב להכיר

 

גלישת סאפ היא אחד מתחומי הספורט הימי, הפופולריים ביותר בארץ בשנים האחרונות. חוסר המיומנות היחסי שהספורט דורש (לפחות בהתחלה), ביחד עם ההנאה שבו והתועלת הבריאותית הרבה שהוא מעניק לנו, הופכים אותו לספורט שכל אחד יכול לנסות וכמעט כל מי שמנסה, מתאהב בו. אבל גלישת סאפ, ובייחוד ברמות הגבוהות, הינה ספורט מאתגר לכל דבר, אשר מפעיל לא פחות מ- 100 שרירים שונים ולאורך זמן. בזמן גלישת סאפ, אנחנו עובדים על הקואורדינציה של הגוף, משפרים את היכולות האירוביות שלנו, שורפים הרבה מאוד קלוריות ומביאים את הגוף לסף מאמץ גבוה מאוד, מאמץ אשר דורש תחזוקה הולמת. אז במיוחד בשבילכם, הבאנו את שלושת תוספי התזונה שכל גולש סאפ חייב להחזיק בארון.

 

ויטמין B12

 

מחסור בויטמין B12 הוא אחד מהחוסרים הנפוצים בעולם המערבי המודרני. תזונה לא מאוזנת, מחלות למיניהן וגם תרופות שונות, הם בין האשמים במצב, אך הסיבות לכך הן רבות ומורכבות בהרבה. אחת האוכלוסיות שנמצאות בסיכון הגבוה ביותר למחסור, היא ספורטאים ובייחוד כאלה שעוסקים בפעילות הדורשת השקעה גופנית גבוהה כמו פעילות אירובית או גלישת סאפ. מחסור בויטמין C עלול להוביל למצבים של מחסור באנרגיה, קשיים בריכוז וגם חוסר בקואורדינציה- שלושה גורמים חשובים ביותר לגולשי סאפ. נטילה יומית של ויטמין B12 לא רק תמנע תופעות אלו אלא גם תעזור לכם לשפר ביצועים גם במידה ואינכם חשים במחסור בויטמין.

 

Standing on sup

 

גלוטמין

 

הגלוטמין היא חומצה אמינית אשר מיוצרת בגוף שלנו באופן טבעי, אך במצבים של סטרס, כמו בזמן של פעילות גופנית מאומצת, הגוף שלנו דורש כמות מוגברת שלה. החומצה האמינית גלוטמין, מהווה כ 60% מסך חומצות האמינו הדרושות לגוף למען תפקוד תקין. מבין מתפקידיה הרבים של הגלוטמין, אפשר למצוא הגנה על מאגרי האנרגיה של התאים, חיזוק מנגנון ההגנה הטבעי של הגוף, בלימה של תהליכי פירוק שרירים (תהליכים קטאבוליים) ותמיכה בתהליכי ההתאוששות של הגוף. נטילה יומית של תוסף התזונה גלוטמין, יעזור לגוף שלנו להתמודד עם המעמסה הגופנית שבאה עם גלישת סאפ, תעזור לו להתאושש במהירות לאחר הפעילות הגופנית, ותמנע התדלדלות שרירים כתוצאה מהפעילות האירובית.

 

גוארנה

 

צמח הגוארנה, הוא צמח מטפס המגיע אלינו הישר מיערות האמזונס. בברזיל נוהגים לצרוך אותו בתקופת הקרנבל על מנת לשמור על אנרגיות גבוהות ועירנות לאורך זמן. צמח הגוארנה מכיל מינרלים, ויטמינים וחומצות אמינו רבות אך גם עשיר מאוד בקפאין טבעי. בשל הרכבו הייחודי, צמח הגוארנה הפך בשנים האחרונות לאחד מתוספי התזונה הפופולארים ביותר בקרב ספורטאים וביניהם גם גולשי הסאפ. רמות הקפאין שבצמח, בשילוב עם הרכב המינרלים והוויטמינים הייחודי לו, תורמות לתהליך הירידה במשקל, לשיפור הזיכרון והריכוז וגם מסייעות בהאצת תהליכים מטבוליים ותיפקודי לב ריאה.