חשוב לדעת כי יוגה אינה עוד שיטת התעמלות טרנדית ובריאה לעיצוב הגוף, אלא שמדובר בדרך חיים המבוססת על פילוסופיות הודיות בנות יותר מחמשת אלפים שנה. בתוך כך, אחת מאבני היסוד ודרכי המימוש של היוגה הינה תזונה נכונה הנשענת על טהרת האוכל, כוונת האכילה וסוגי המזון הנצרכים.

 

טהרת התזונה והכוונה שמאחוריה

 

טהרה (שאוצ'ה) היא אחד היסודות שעליהם מתבססת היוגה, אשר בא לידי ביטוי גם במזון הנצרך. הטהרה נבחנת על פי כוונת האדם שצורך את המזון וכן בהתאם לבחירת סוגי המזון וניקיונם במהלך הכנתם. את המזון יש לצרוך לא מתוך סיפוק תאוות ותשוקות לאוכל ודברי מותרות, אלא מתוך רצון לשפר את הבריאות, החיות והכוח של הגוף והנפש. הווה אומר, שהתזונה צריכה להיות במידה ובכמות הנאותה והנדרשת לסיפוק צרכי הגוף, ולא להוות מקור להתמכרויות ותענוגות שונים.

בחירת סוג המזון

 

באופן כללי, על פי היוגה יש להעדיף צריכת מזון טהור המכונה מזון סטווי. זהו אוכל מזין, טרי, בסיסי, פשוט וטעים שקל לעכלו, המרגיע את הנפש והגוף ומעלה את רמת החיות, החוזק והאנרגיה של הגוף. ביסודה נשענת היוגה על תזונה צמחונית הכוללת ירקות ופירות טריים או מבושלים קלות, קטניות, דגנים מלאים, תה צמחים, דבש, חלב ואגוזים.מנגד, יש לצמצם או להימנע ממזונות מסוג ראג'סיהמעלים את רמת הפעילות והתשוקות בגוף ומפרים את איזונו. מדובר במזונות כדוגמת  שוקולד, קפה וסוכר, או מזונות שהם יותר מדי מרים, חריפים או מלוחים. כמו כן, יש להימנע ממזונות  מסוג טאמסי הגורמים לכבדות, עצלות, חולשה ועייפות כדוגמת בשר, אלכוהול, דגים, פטריות או מזון מעובד, משומר, מבושל יתר על המידה, צלוי או מטוגן.

 

צריכה נכונה של מזון

 

מעבר לסוגי המזון שיש לאכול והגישה הטהורה לאוכל, יוגה גם מפרטת כיצד יש לאוכל נכון לאורך היום. כך לדוגמא, מומלץ לאכול מנות קטנות שאינן גורמות לתחושת שובע ומלאות, אלא רק עד השקטת תחושת הרעב. את הארוחות יש לאכול במועדים קבועים ורק כשרעבים, ובמידה שאין חשים רעב עדיף לצום עד למועד הבא של הארוחה. כמו כן, אין לנשנש בין ארוחות וכדאי שכל ארוחה תורכב מעד 5 מרכיבים שונים, מכיוון שמרכיבים רבים יותר יקשו על מלאכת העיכול. באופן כללי, יש לשמור על מרכיבים דומים בארוחות ולבצע בהם שינויים באופן הדרגתי. את האוכל עצמו יש ללעוס הרבה ולאט כדי לתרום למלאכת העיכול, ובנוסף יש לאכול במצב כמה שיותר רגוע וניחוח. לבסוף, כדאי לצום יום אחד בחודש על מנת לאפשר לגוף להתנקות באופן יותר יסודי משאריות ורעלים.

 

צריכת מזון לפני ולאחר תרגול יוגה

 

תורת היוגה גם מפרטת את התזונה המתאימה לפני ואחרי התרגולים הפיזיים. בטרם התרגול ומייד אחריו מומלץ לאכול ארוחה קלה של פחמימות מורכבות כמו תמרים, תפוח או בננה, ולשתות הרבה מים בשעות הקודמות. כשעה לאחר התרגול כדאי לאכול ארוחה המשלבת חלבונים, מינרלים ופחמימות, ולהמשיך בשתיית מים מרובה.

Super Food Diet Banner new1