מהו חומץ תפוחים?

חומץ תפוחים נוצר על ידי ריסוק תפוחים טריים ובישולם בחביות עץ. החומץ הוא תוצר של התסיסה שהתקבל מפירוק סוכרים על ידי חיידקים ושמרים. בשלב הראשון של התסיסה, הסוכרים הופכים לאלכוהול, לאחר מכן אם האלכוהול ממשיך לתסוס, כך גילה לואי פסטר ב-1864, מתקבל חומץ. ניתן להכין חומץ מכל מיני פירות, ירקות ודגנים.

המרכיב העיקרי של חומץ תפוחים הוא חומצה אצטית, אך יש בו גם חומצות אחרות כמו חומצת לימון, חומצת אמינו שונות, מינרלים חיוניים רבים ויסודות כגון אשלגן, סידן, מגנזיום, זרחן, כלור, נתרן, גופרית, נחושת, ברזל, סיליקון ופלואור, החיוניים לגוף בריא.

התפקיד המוכר של חומץ הוא לצורכי בישול, אך נמצא שהוא גם שימושי מאוד לניקוי וחיטוי, עקירת עשבים שוטים, טיפול בכינים, טיפול בזיהומים ובפצעים. עוד מתקופות קדומות יוחסו לחומץ סגולות מרפא לטיפול בכאבי ראש, סוכרת, עייפות כרונית, דלקות פרקים ולחץ דם גבוה. בנוסף, הוא נחשב לזרז טבעי לוויסות ופירוק השומנים בגוף.


להזמנה ישירה של חומץ תפוחים - לחצו כאן

כיצד מסייע חומץ תפוחים להרזיה?

מחקרים מצאו כי הפקטין המצוי בחומץ מתחבר לשומנים ומסייע בשריפתם, כמו גם מסייע להפחית באופן משמעותי את רמות הגלוקוז והאינסולין בדם אחרי הארוחה, מה שנמצא יעיל לא רק למעוניינים לרדת במשקל אלא גם לחולי סוכרת. במחקר שנערך בשנת 2007, בהשתתפות 11 חולי סוכרת מסוג 2, נמצא כי נטילת שתי כפות חומץ תפוחים לפני השינה הביאה לירידה של כ-4% עד 6% ברמת הגלוקוז.

במחקר שנערך באוניברסיטת לאנד בשבדיה נמצא כי תוספת חומץ תפוחים לארוחה האטה באופן משמעותי את קצב ריקון הקיבה, מה שהוביל לירידה באינדקס הגליקמי של הארוחה, כלומר הגוף מפריש פחות אינסולין ורמות הסוכר יציבות, מה שמסייע למנוע השמנה, כמו גם תחושות של רעב וחולשה.

בשנות ה-50, ד"ר ד.ס. ג'רוויס כתב ספר בשם Folk Medicineבו נכתב כי חומץ תפוחים יעיל לירידה במשקל וכי צריכה קבועה של חומץ תגרום לשריפת שומן.

להזמנה ישירה של חומץ תפוחים - לחצו כאן

תפוח וחומץ תפוחים

מהן תופעות הלוואי והחסרונות?

מחקרים שנעשו בהמשך גילו כי צריכת חומץ התפוחים חייבת להיות מבוקרת. מכיוון שחומץ תפוחים הוא חומצי מאוד, צריכה טהורה של חומץ שאינו מדולל במים או במיץ עלולה לפגוע באמייל השן וברקמות של הגרון והפה. כמו כן, שימוש ארוך טווח, ללא הקפדה על תפריט דיאטתי מאוזן, עלול לחבל בסיכויי ההצלחה. בנוסף התעורר קושי הכרוך בבליעת שלוש כפיות חומץ תפוחים בשל הטעם והריח החזקים. כל אלה הדגישו את הצורך במציאת פתרון שיעשה שימוש בנפלאות החומץ, ללא תופעות הלוואי הכרוכות בכך. 

 הגרסה המודרנית של דיאטת חומץ תפוחים פותחה בשנות ה-70 בצורת טבליות לבליעה ונכון להיום, מהווה את הפתרון היעיל ביותר. מחקרים אחרונים מצאו כי צריכת חומץ תפוחים בצורה מבוקרת כתוסף תזונה וכחלק מתוכנית הרזייה, משיגה תוצאות טובות.

המלצה לדיאטת חומץ תפוחים

על מנת לבחור את תוסף התזונה הנכון של לחומץ תפוחים התייעצנו עם דנה משגב, נטורופתית ומטפלת ברפואה משלימה : "חשוב לוודא כי מדובר בתוסף העומד בתקנים מחמירים, שהוא טבעי לחלוטין ואינו מהונדס גנטית, שהוא מיוצר בטכנולוגיה חדשנית ולא מיושנת וכמובן שהוא בטוח לשימוש" אומרת משגב.  "קיימים מספר מוצרים מובילים בשוק של כמוסות דיאטת חומץ תפוחים, למטופלים שלי אני מעדיפה להמליץ על אלה של נוטרידי מכיוון שהן מכילות שילוב מצוין התומך בתכנית ההרזיה – זהו שילוב של חומץ תפוחים עם אצות ים, ויטמין B6, לציטין, כרום וסיבים תזונתיים. חומץ התפוחים והסיבים התזונתיים מסייעים ביצירת תחושת שובע, תוך הגברת פעילות תקינה של המעיים. אצות הים וויטמין B6  מסייעים בחילוף החומרים. הכרום תורם לוויסות רמת הסוכר בדם ולהפחתת הכמיהה למתוק והלציטין מאיץ את פירוק השומנים בגוף".


 להזמנה ישירה של חומץ תפוחים - לחצו כאן

מחקרים בנושא חומץ תפוחים

מחקר 1: תוספי תזונה של חומץ תפוחים מייעלים את תהליכי הירידה במשקל ומפחיתים את רמות הכולסטרול והסוכרים במחזור הדם שלנו באופן משמעותי

מחקר 2: יתרונות מגובים מחקרית אודות חומץ התפוחים

מחקר 3: חומץ תפוחים מסייע לנקות את מחזור הדם שלנו מכולסטרול בטווח הארוך ולהפחית את רמות הסוכרים שלנו בטווח הקצר

מחקר 4: כל היתרונות של חומץ התפוחים

מחקר 5: חומץ תפוחים משפר את הרגישות של גופנו לאינסולין ועל ידי כך, מסייע להקל על תופעת סוכרת סוג 2

מחקר 6: יתרונות מגובים מחקרית על חומץ התפוחים

מחקר 7: סקירה איכותית אודות חומץ התפוחים

מחקר 8: החומצה האצטית המצויה בחומץ התפוחים, מייעלת את תהליך שריפת השומנים של גופנו

מחקר 9: חומץ התפוחים מווסת את רמות השומנים במחזור הדם של עכברים בריאים ושל עכברים הסובלים ממחלת הסוכרת

מחקר 10: יתרונותיו המבוססים מחקרית של חומץ התפוחים

מחקר 11: מנגנון הפעולה של חומץ התפוחים והכימיה מאחורי היתרונות שלו

מחקר 12: יתרונותיו המגוונים והמגובים מחקרית של חומץ התפוחים

מחקר 13: חומץ תפוחים תורם לירידה במשקל ומסייע לדכא תיאבון

מחקר 14: סקירה קלילה אודות חומץ התפוחים