חומצות אמיניות הן למעשה אבני הבניין של החלבונים. חלק מחומצות האמינו הגוף מייצר בעצמו ואת חלקן לא, לכן אנו מקבלים אותן מהמזונות השונים שאנו צורכים. חלבונים מלאים או שלמים מספקים לגוף את כל חומצות האמינו שהגוף לא מסוגל לייצר בעצמו כמו למשל עוף, דגים, בשר, מוצרי חלב, ביצים בעוד יש חלבונים שמספקים רק חלק מהן ואז צריך להקפיד לשלב אותם עם מזונות אחרים כדי להשלים את החסר או לצרוך חומצות אמינו בתוסף תזונה.

לכל חומצה אמינית יש תפקיד כאשר חלק מהתפקידים קשורים לתהליכי ייצור אנרגתיים בתאים, חלקם קשורים לתהליכי חידוש, צמיחה והתאוששות של התאים, הרקמות, העור והשרירים, שמירה על מאזן חנקן תקין בגוף, וויסות רמות הסוכרים ועוד.


מה הקשר בין חומצות אמיניות לפעילות גופנית?

קיימות שלוש חומצות אמיניות שמהוות בממוצע 40 אחוזים מכל חומצות האמינו שהגוף שלנו צריך בכדי לבנות את החלבונים עצמם או לייצר חומצות אמינו אחרות. חומצות אמינו אלו מכונות גם BCAA או חומצות אמינו מסועפות. הן נקראות לאוצין, איזו לאוצין וואלין. בשונה מחומצות אמינו אחרות, אלו מגיעות באופן ישיר לרקמות השריר ולכליות ומשמשות מאין חומר בסיס ליצירת סוכרים ואנרגיה בזמן שאנו מבצעים פעילות גופנית. חומצות אמיניות אלו הוכחו באינספור מחקרים כמסייעות בשחרור הורמון הגדילה, מייעלות את תהליך בניית החלבונים החדשים ובכך מונעות מצב של הרס רקמות שעלול לגרום לאיבוד מסת שריר במקום לבנייה שלה. בנוסף, חומצות אמינו אלו משמשות חומר מוצא לכל מיני רכיבים נוספים המשתתפים בתהליכים אנרגתיים ותורמים ליצירת הורמונים, רכיבי דנ״א, פקטורי גדילה ועוד.


חומצות אמיניות BCAA - תפקידים

  • ואלין - מסייעת בתיקון רקמות השריר ועוזרת לגדל תאי שריר חדשים. בנוסף, ואלין עוזרת לנו לשמור על מאזן חנקן תקין.

  • לאוצין - מסייעת באיזון רמות הסוכרים בדם, מאפשרת לשמור על אחוזי שומן נמוכים ועל רמות תקינות של הורמון הגדילה. מסייעת במתן אנרגיה לשרירים.

  • איזו לאוצין - מסייעת בתהליך ייצור ההמוגלובין המעביר את החמצן לתאים, תורמת לאיזון רמות הסוכרים בדם ומעיילת את שיפור כוח הסיבולת השרירי.


מדוע מומלץ לשלב תוסף חומצות אמיניות BCAA כחלק מפעילות גופנית?

חומצות אמינו מסוג BCAA כחלק מפעילות גופנית מסייעות מצד אחד בתהליך בניית החלבונים וכך תורמות לחיזוק ובניית השרירים ומצד שני תומכות בתהליך ההתאוששות של הגוף אחרי האימון. יחד עם זאת, חומצות אמינו מסוג BCAA תורמות לשמירה על מערכת חיסונית חזקה, תומכות בתהליכים הפיזיולוגיים הנוצרים בזמן ואחרי האימון ומסייעות לגוף להתאושש בצורה אופטימליות.