הסגולות של חומצות השומן שיש באומגה 3 רבות וידועות, אך לצד היתרונות קיימים גם דברים שלא ידעתם שיכולים להוות סכנה בריאותית

מתוך המגוון הקיים בשוק תוספי המזון, אומגה 3 היא אולי היעילה והחשובה ביותר. ומאחוריה עומדים מחקרים רבים, המציגים יתרונות רבים אשר חשובים לבריאות שלנו, ולתפקוד תקין של הגוף.

גופנו אינו מייצר אומגה 3, ולכן עלינו לקבל את חומצת השמן הכה חיונית ממקורות חיצוניים. ישנם מקורות מן החי, כגון פירות ים ודגים, ומקורות צמחיים כגון זרעי צ'יה ופשתן. אך בעולם המערבי, אין אנו צורכים כמויות אשר דרושות לגופנו.

מכאן ניתן להסיק שמתבקש להכניס אל התפריט היומי לפחות מספר פעמים בשבוע אכילה של דגים, או כאמור, תחליפים מן הצומח. אך כאן למעשה, מתחילה המורכבות שבעניין.

כאשר אנו מדברים על מקורות מן הצומח אשר מכילים בתוכם אומגה 3 קיימת בעייתיות, זאת מכיוון שיש לצרוך כמויות גדולות מאוד ואף לא הגיוניות של צ'יה ופשתן על מנת להגיע לכמות הנדרשת של אומגה 3.

אומגה 3


מתכות, כספית, וההבדל בין דגים קטנים לגדולים

במקורות מן החי, המצב מעט שונה. אכן ניתן להגיע אל הכמות הנדרשת, אך קיימת סכנה בריאותית בעקבות מצב הדגים בארץ. דגים רבים מזוהמים בכספית ובמתכות כבדות נוספות אשר הם אוגרים בגופם. זה קורה בעקבות מפעלים רבים, אשר משליכים את הפסולת ישירות אל הים, והדגים סופגים את הרעלים.

כאשר אנחנו פונים אל מקורות מן החי, וצורכים דגים ופירות ים, גם אנחנו למעשה עומדים בסכנה של ספיגת חומרים רעילים ומסוכנים לבריאותנו. לכן, מומלץ לצרוך את האומגה 3 מדגים קטנים בלבד, הם סופחים אליהם פחות רעלים ומתכות, זאת מכיוון שתוחלת החיים שלהם קצרה יותר, ומקומם במים שונה.

לכן מומלץ לצרוך אומגה 3 דרך תוספי תזונה, כך תבטיחו יעילות מקסימלית והעדר סכנה בריאותית. כמובן שגם כאן חשוב להקפיד כי השמן שבקפסולה מופק מדגים קטנים בלבד, ללא חומרים נוספים, ובאיכות טובה.

צריכה יומית של אומגה 3 מומלצת על ידי אירגוני הבריאות העולמיים, ואף יכולה לטפל בדלקות פרקים, למנוע מחלות, לשמור על תפקודו התקין של המוח, כלומר מניעה של ירידה קוגניטיבית. בנוסף היא תבטיח בריאות תקינה של כלי דם ולב, ותחזק את המערכת החיסונית שלכם.