כורכומין הוא החומר הפעיל של שורש הכורכום עתיק היומין. תרבות המזרח עושה שימוש במשפחת הזנגבילים בכלל ושורש הכורכום בפרט, כדי להקל ואף לרפא שפע תופעות גופניות, מנקע ברגל ועד להקלה על קשיי עיכול ושיפור מצב הרוח.

כיום שפע מחקרים מאמתים כי הכורכומין הוא ה"קוסם", שטומן בחובו את סגולות המרפא של שורש הכורכום. הם אף מוסיפים ומאששים כי מדובר בנוגד חמצון בעל מבנה מולקולרי ייחודי, בעלי יתרונות בריאותיים רבים.


כורכומין ג'ל מסייע לחזק את מערכת החיסון

בתור נוגד חמצון אנטי-בקטריאלי ואנטי פטרייתי, הכורכומין מעכב את תהליך השכפול של המזיקים בגופנו, מה שמותיר דיי זמן למערכת החיסון להשתלט על המצב ולהתמודד עם המטרד, עוד לפני שהוא מצליח להתרבות בגוף. היות הכורכומין אנטי-דלקתי מסייעת לווסת את פעילות מערכת החיסון וכאבים, בעיקר בעת דלקות פרקים או בעיות מעיים.
בנוסף, הכורכומין מסייע להאט את תהליכי החמצון של התאים ומייעל את כלל תהליכי חילו החומרים בגופנו. כתוצאה מכך הוא תורם לחיזוק כלל המערך החיסוני שלנו.


הכורכומין מייעל את תהליכי העיכול והטיהור של גופנו

הכורכומין מסייע להגביר את הפרשתם של מיצי עיכול, אנזימים והורמונים שונים המייעלים את תהליך העיכול, את תהליך ברירת המזון וספיגת הערכים התזונתיים. הוא אף מחטא את הגוף מפני חיידקים, פטריות או וירוסים, אשר עלולים לפלוש למערכת העיכול, להאט את המטבוליזם שלנו ולפגוע באופן הספיגה של המזון בכלל.
בנוסף, הכורכומין דואג לטפל בכבד, האיבר העמוס ביותר בגופנו, באופן אישי: הוא מביא לייצור של אנזימים שמסייעים לשקם אותו, מנקה אותו מתאים פגומים או מוטציות ותורם להתחדשות תאית של האיבר. בין יתר תפקידיו, הכבד אחראי לתהליכי הניקיון והטיהור בגופנו וככל שיפעל באופן אופטימלי יותר, כך גופנו ייהנה מצחצוח איכותי יותר.


הכורכומין שומר על הלב וכלי הדם

הכורכומין מנקה את כלי הדם מכולסטרול ועל ידי כך, מפחית את הסיכויים להיווצרות של קרישי דם בגופנו. הוא אף מסייע להאיץ את מחזור הדם, לתרום לדילול הדם ולמניעת היווצרות קרישי דם ואף מביא להפרשה גבוהה יותר של הורמון האינסולין – אשר תפקידו הוא לפרק את הסוכרים במחזור הדם שלנו, כך שיתפנו ממנו לתאים ויומרו לאנרגיה טהורה.


ניכר כי הכורכומין הוא חומר איכותי שכדאי לנו לשלב בתזונה היומית שלנו. רבים מאיתנו ודאי מכירים את תבליני הכורכום והקארי ואף מרבים להשתמש בהם במטבחנו, עם זאת אחוזי הכורכומין המצויים בתבלין זה שואפים לאפס. בנוסף כורכומין הינו רכיב המתמוסס בעיקר בשמן, לכן פעמים רבות הוא איננו מתפרק כראוי בגופנו וכתוצאה מכך איננו נהנים מסגולותיו.

כדי לגבור על הקושי, כיום קיימות שפע דרכים לצרוך כורכומין בתצורה מרוכזת באמצעות כמוסות ג'ל או אבקות. כאן נוצרת סוגיה חדשה, אך מוכרת – מי מבין השניים הוא האחד שיביא לספיגה האופטימלית עבורנו?


מהו כורכומין ג׳ל בכמוסות רכות?

כמוסות כורכומין ג'ל, כגון אדוויל לדוגמא, הן סוג של כדורים שפשוט יותר לבלוע בזכות המרקם החלקלק שלהן. הן נושאות בתוכן נוזל, המכיל רכיבים רגישים אשר מוגנים מכל פגע בתוך הג'ל. בדומה לכדורים אחרים, כמוסות הג'ל עושות את דרכן במורד מערכת העיכול ואט-אט, החומרים שבהן מתפרקים ומועברים למחזור הדם. היתרון שבהן, הוא שכמוסות ג'ל מביאות לשחרור איטי וממושך, אשר מביא להשפעה או ספיגה שאינם מעמיסים על גופנו ומשפיעים עלינו לאורך זמן. מה גם שכמוסות ג'ל מותאמות להתפרק במיקומים ספציפיים והינן מכילות נוזל בלבד, כך שחלקיקים מהן אינם יכולים להשתקע בכלי הדם שלנו או באזורים מסוימים בגופנו, בניגוד לכדורים רגילים

כורכומין ג'ל בכמוסות רכות הוא בעל יתרונות רבים: עיקר כמוסות הג'ל של הכורכומין משולבות עם שומנים, בכדי לייעל את איכות הספיגה של החומר הפעיל. הן מכילות חומרים פעילים נוספים, שלרוב נראה כי כורכומין נספג ביעילות לצדם כגון פפרין (החומר הפעיל של הפלפל השחור) או ברומלין (החומר הפעיל של האננס). בזכות היכולת של כמוסות הג'ל להתמוסס לאורך זמן, לא יהיה עלינו ליטול כמוסות רבות לאורך היום; גופנו יקבל כמויות קטנות של כורכומין לאורך היום, מהכמוסות ששתינו ובאופן זה גם לא יעמיס על גופנו כמויות אדירות של כורכומין בבת-אחת. כמובן שתמיד נוכל ליטול עוד כמוסה של כורכומין, שכן הן מאוד נוחות לנשיאה.


מהו כורכומין באבקה?

כורכומין באבקה הוא שורש כורכום טחון וטהור, המכיל אך ורק את הרכיב הפעיל בתצורה הנקייה ביותר. חשוב לציין כי לא מדובר בתבלין שאנו קונים בחנות, אלא באבקה שנוצרה באמצעות מיצוי ייחודי של החומר הפעיל של שורש הכורכום; אבקה איכותית תכיל 95% של כורכמנואידים – כמות עצומה.

כורכומין באבקה הוא מצוין משום שניתן לשלב אותו יחד עם מאכלים רבים, תבשילים ואף להכין ממנו משקאות המכילים שמנים בריאים, פלפל שחור, אננס או כל רכיב פעיל לבחירתכם, אשר מגביר את ספיגתו של הכורכומין.

התצורה האבקתית מביאה לספיגה נוחה וקלה, שלא מצריכה מגופנו מאמץ רב.


מה הדרך הטובה ביותר לצרוך?

למרות מסעות השיווק הנרחבים, מחקרים וחוקרים גורסים כי מבחינת איכות וחומר – אין תחליף לשורש הכורכומין באבקה; בזכות היותו רכיב טבעי לחלוטין, שנוצר במיצוי איכותי וקפדני ובעל יתרונות רפים על פני הכורכומין ג'ל.

כדוריות הג׳ל הן אומנם פטנט איכותי בפני עצמן ויתכן כי אף נוחות יותר לשימוש מחוץ לבית, אך באופן ספציפי (בהתייחס לכורכומין) לעולם לא יוכלו לעמוד בפני הכמות העצומה של הרכיבים הפעילים, שמכילה אבקת כורכומין טהורה.
מומלץ להקפיד ולשלב את האבקה בכל תבשיל, לשתות אותה עם חלב או לשים כפית-שתיים בתה שלנו, כדי לשמר, לשפר ולקדם חיים בריאים.