מהו מטהר מים נייד? ומהו השימוש שעושים בו?

מערכת שמסוגלת לטהר מים גם בתנאי טבע יכולה להיות פתרון אידיאלי עבור ציבור המטיילים בארץ ובעולם. הנה כל מה שצריך לדעת על המוצר הזה

מטהר מים נייד וקל משקל אפקטיבי במיוחד עבור מטיילים שמחפשים דרך להבטיח צריכת מים נקיים. המטהר משמש כוחות צבא, ארגוני הצלה ואנשים פרטיים בכל רחבי העולם. הוא מתאים למשל למי שמתכנן טיול בטבע ולא בטוח לגבי מקורות המים הקיימים, או למי שמגיע ליעד זר ולא יודע האם מותר או אסור לשתות ממי הברז.

לפי ארגון הבריאות העולמי, מעל 80% מהמחלות של מטיילים נגרמים בשל מי השתייה. לא מומלץ לשתות מים במדינות זרות ויש ארצות שבהן גם בקבוקי המים הסגורים לא עומדים בסטנדרטים הנדרשים. המצב חמור בעיקר במדינות עולם שלישי ובחלק ממדינות המערב, בהן מי נחל צלולים ומי אגם מכילים סוגים רבים ושונים של חיידקים, וירוסים ואמבות.

הבדלים בין סוגי מטהרי מים ניידים

שתיית מים שאינם מטוהרים עלולה לגרום מחלות ובמקרים קיצוניים גם למוות. עם זאת, השימוש במכשירי טיהור ניידים מוכיח את עצמו. המכשירים לא דורשים שום סוג של רקע טכני והם מתאימים לכמויות מים קטנות וגדולות. בעזרת מטהר מים ניתן לשתות מים בכל מקום בעולם בלי חשש. המטהר גם מתאים למי שמתכנן לצאת לטיולי ג'יפים, למי שרוצה לבצע לינת שטח ולמי שהמסלול שלו עובר במקומות עם כמויות גדולות של מי נחלים טבעיים וזורמים.

מלבד האמור לעיל, השימוש במטהר נקבע לפי התכונות שלו. יש מטהרים שמתאפיינים במשקל נמוך, גודל מינימאלי ונוחות תפעול אידיאלית בשימוש אישי. היתרונות של מטהרים אלו הם ניידות ונגישות בבתי מלון ואתרי קמפינג, אך החיסרון הוא כמות מים קטנה יחסית. לעומת זאת, מטהרים שמיועדים לקמפינג, טיולי תרמילאים וטרקים מתאפיין במידות קומפקטיות אבל מיועדים ל-1-2 אנשים ומומלצים בעיקר למים עכורים.

לבסוף, סדרת המוצרים הטובה ביותר מבטיחה אמינות לזמן ממושך. היא מאפשרת טיהור קבוע של המים בתנאי שטח קיצוניים ועונה על צורך של 1-4 אנשים. בעזרת סדרת מוצרים ייעודית ניתן להשיג קיבולת מים של פי 100 בהשוואה למסנני מים רגילים. אלו המוצרים שמיועדים לאנשי שטח מקצועיים, משלחות שטח וארגוני הצלה בארץ ובחו"ל.

כך תבחרו מטהר מים

מתלבטים בין האפשרויות? קודם כל, התחילו בהגדרה של הצרכים שלכם. במידה ומעולם לא השתמשתם במטהר נייד, סביר להניח שעבור הטיול הראשון תוכלו לנצל את היתרונות של מכשירים יחסית קטנים וקומפקטיים.

השוו בין המוצרים לפי יכולת עבודה שנמדדת בליטרים, תכולת בקבוק במ"ל, משקל ומידות. ודאו שהמטהר מתאים לתיק שלכם, למספר ימי השהייה בשטח ולכמות האנשים שצפויים להשתמש בו. לאחר מכן תוכלו לקבל המלצות ממטיילים מקצועיים ולברר האם יש מטהר מים נייד שעונה על הצרכים.