מה קורה לגוף שלנו בזמן אימון משקולות, כיצד נחזק את סיבולת השריר ונמנע פציעות, ומה זה בכלל BCAA?

כל מה שרציתם לדעת על תוסף התזונה BCAA לפיתוח הגוף

אימוני משקולות הם אימונים אינטנסיביים אשר מהווים מעמסה לא קלה על הגוף שלנו. המשקלים הכבדים, העומס על השרירים, הקרעים והמתיחות הם מנת חלקו של כל מרים משקולות בין אם מתחיל ובין אם שועל חדרי כושר וותיק.

על מנת לתחזק את המעמסה האדירה הזו, הגוף שלנו זקוק לכמות גבוהה מאוד של חלבונים על בסיס יומי, שהרי חלבונים, הם אבני הבניין של השריר. מה הדרך המומלצת ביותר לצרוך חלבונים, האם אבקת חלבון היא מספיקה, אבל קודם כל, מה בכלל קורה לגוף שלנו בזמן אימון משקולות?

קרעים, בנייה והתחדשות הגוף במהלך אימון

במהלך כל אימון אינטנסיבי, אך בייחוד בזמן אימון משקולות, הגוף שלנו נכנס למעין מצב של "טראומה" זמנית. השרירים שלנו בנויים מסיבים, אשר כאשר מופעל עליהם לחץ, כמו בזמן אימון משקולות, סיבים אלו נמתחים ונקרעים. לא מדובר חלילה בקרעים של ממש, אלא במיקרו קרעים. הגוף שלנו, בהיותו מכונה חכמה במיוחד, מתחיל לבנות גשרים חדשים אשר מחברים בין הסיבים האלו. כל פעם שהגוף שלנו עושה את הפעולה הזו, השרירים שלנו מתחזקים וגדלים. לפיכך גם הגדילה המשמעותית של השרירים אשר מתקבלת לאחר אימון משקולות. אך על מנת שהגוף שלנו יהיה מסוגל לבנות את הגשרים האלו, הוא זקוק לאבני בניין. או במילים אחרות, הגוף שלנו זקוק לחלבונים, והרבה.

הרמת משקולת

חלבונים, חומצות אמינו והקשר ביניהם

החלבון הוא תרכובת אורגנית הבנויה משרשרת של כ-20 חומצות אמינו. כאשר אנחנו צורכים חלבונים, הגוף שלנו מפרק אותם לחומצות אמינו חיוניות, בין השאר לבניית שריר. כמות החלבונים הנדרשת לאדם הממוצע היא כ0.8 גרם לכל קילוגרם משקל גוף. אצל מתאמנים הכמות גבוהה בהרבה ועומדת על כ 1.5 גרם לכל קילוגרם משקל גוף. רובם המוחלט של הספורטאים, מרימי המשקולות ומפתחי הגוף, צורכים אבקת חלבון כחלק אינטגרלי מהתזונה היומית שלהם. לכן מה הצורך שלהם, אם כך, בתוספת של חומצות אמינו או BCAA?

BCAA, נותן בוסט לחלבונים

תוסף התזונה BCAA, מורכב משלוש חומצות אמינו מבניות, אשר חשובות במיוחד לתהליך בניית השרירים ושאינן נדרשות לעבור ספיגה דרך הכבד, אלא מגיעות ישירות אל שרירי השלד, מיד עם צריכתן. ברגע שחומצות אמינו אלה מגיעות אל השרירים, הן מנוצלות למתן אנרגיה, בנייה ותיקון של השרירים ודחיית עייפות השריר. במילים אחרות, חומצות האמינו BCAA אינן נדרשות לעבור תהליך פירוק וספיגה, ולכן התוצאות שהן מספקות, הן מידיות ואופטימליות עבור כל מרים משקולות ומתאמן "כבד". תוסף התזונה BCAA מורכב משלושת חומצות האמינו הבאות:

  • לאוצין- המרכיב העיקרי ב BCAA . אחראי על סינתזת החלבונים החדשים בגוף, הגברה של הורמונים אנאבוליים בוני שריר, והאצה של תהליכי פירוק שומן.
  • ואלין- מתקנת את נזקי השרירים בגוף ומגנה על מאגרי הגלוקוז.
  • איזולאוצין-מזינה את תאי השריר באנרגיה ומאפשרת התאוששות מהירה אחרי אימון.

לסיכום, ספורטאים ומפתחי גוף, זקוקים לכמויות גבוהות מאוד של חלבון, לא רק על מנת לבנות שריר, אלא אף על מנת להתאושש בצורה מירבית לאחר האימון. הדרך הטובה והמומלצת ביותר לשם כך, היא לשמור על תזונה נכונה ועתירה בחלבונים, רצוי בשילוב של אבקות חלבון רזה העשויות מחלבון מי גבינה, ובשילוב של תוסף התזונה RCAA בתזונת החלבונים היומית.