פסגות אחרות של אנרגיה

 

עייפים? אין לכם כוח לנהוג הביתה? מרגישים שמאגרי האנרגיה בגוף התרוקנו לכם ואתם לא יודעים מאיפה לקחת אוויר חדש לנשימה?. במאמר הבא תגלו למה זה קורה לכם ואיך אפשר לשנות את המצב…

 

 

הקשר בין תזונה לרמות האנרגיה בגוף

 

 

המזון אותו אנו צורכים אחראי על תהליכים אנרגתיים המתרחשים בגוף שלנו. כולנו יודעים שלפחמימות יש חלק חשוב בתהליך הפקת האנרגיה אך גם לחלבונים, לשומנים ולויטמינים ספיציפיים כמו למשל ברזל וויטמינים מקבוצת B לוקחים חלק חיוני בתהליך. מתי אנו יכולים לדעת שחוסר אנרגיה הוא תוצר נלווה של תזונה לקויה?

 

ובכן, במצבים בהם אנו מחליטים לעשות דיאטות כאסח ולא צורכים מספיק קלוריות, יש סיכוי גבוה שהגוף יפתח מחסור בכל אותם חומרים המשתתפים בתהליכי הפקת האנרגיה. מחסור בברזל ומחסור בויטמין B12 עלול לעודד אנמיה שהתוצר הנלווה הראשוני שלה הוא עייפות. ודאי אתם מודעים לחשיבות המכרעת של ארוחת הבוקר, אך עדיין שגרת החיים מובילה רבים מאיתנו לדלג עליה וחבל. אם אתם מרגישים שאתם לא מסוגלים להכניס משהו לפה על הבוקר, נסו לארגן לעצמכם כריך עשיר ברכיבים חיוניים עם חלבון מזין כמו חביתה למשל וממרח אבוקדו בשילוב שייק ירוק TO GO . תפריט זה יעניק לכם אנרגיה לאורך זמן. הימנעו מלצרוך מאפים וקוראסונים בבוקר וגם מיצים טבעיים אינם המלצה תזונתית בריאה שכן אלו מעלים את רמות האנרגיה באופן דרסטי אך הנפילה קשה מאוד!. 

 

 

 

הקשר בין שינה לרמות האנרגיה בגוף

 

 

ממש כמו שגופנו זקוק למזון בכדי להתקיים הוא גם זקוק לשינה. בתהליך השינה העמוקה המתקיים אחרי ההירדמות הראשונית תהליכים פיזיולוגיים חשובים מתרחשים כמו למשל: זרימת הדם לשרירים מוגברת, תהליכי תיקון ושיקום מתרחשים במטרה לשפר את רמות האנרגיה בגוף, משתחררים כל מיני הורמונים החיוניים להתחדשותן של הרקמות ועוד. למעשה בתהליך השינה מתקיים סוג של אתחול מחדש לכל מערכות הגוף מהתא הבודד ועד המוח. אז אם אתם מספרים לעצמכם סיפורים כמו ״אני אישן כבר בקבר״ או ״שינה זה לעצלנים״ או ״חבל לבזבז את הזמן על שינה״ אתם טועים ובגדול. מחקרים מראים כי מחסור בשינה לא רק פוגע ברמות האנרגיה בגוף ובתקפוד השוטף שלנו אלא גם מעודד היווצרות של מחלות כרוניות, מקשה על תהליכי למידה ופוגע בזיכרון ובריכוז שלנו. אז אם אתם מתקשים לקום בבוקר, מתקשים להירדם, מרגישים שאתם עייפים כל הזמן, כנראה שאתם לא ישנים מספיק זמן או שהשינה שלכם לא איכותית. מומלץ לישון כמו שאתם מרגישים שאתם צריכים כי יש אנשים שמספיקות להן רק 6 שעות שינה והם כמו פנתרים ויש כאלה שזקוקים ל-9 שעות ופחות מזה הם פשוט עייפים לאורך כל היום. אם עדיין אתם לא מצליחים לישון כמו שצריך, יכול להיות שמדובר בהפרעות שינה הנוצרות כתוצאה מחרדות וממתח, לכן שווה לבדוק את הבעיה לעומק ולטפל בה. 

 

 

איך תעלו את רמות האנרגיה שלכם בזמן האימון?

 

 

כחלק מהרצון הבלתי פוסק שלנו לנהל אורח חיים בריא, מאוזן ואיכותי רבים מאיתנו מקפידים להתאמן. זה יכול להיות שיעור יוגה מאתגר, אימון שחייה זורם, רכיבה על אופניים, ריצה, הרמת משקולות, זומבה או כל פעילות גופנית אחרת - העיקר להוציא אנרגיה, כי כשאנחנו משחררים אותה היא גם מתחדשת. קיים קשר ישיר בין המזון אותו אנו צורכים לבין היכולת שלנו להתמיד במאמץ ולכן הקפידו על כמה כללים שיאפשרו לכם להנות מאימון אנרגתי!. 

 

  • הקפידו שלא להתאמן רעבים, לפני האימון הכניסו לפה איזה פרי או פרוסת לחם עם שכבה דקה של גבינה לבנה וכפית דבש.
  • הימנעו מלצרוך ארוחה כבד, שכן ארוחה כבדה מעלה את זרימת הדם שעוברת למערכת העיכול מה שלמעשה בפועל מוריד את כמות האנרגיה בשרירים שלנו ופוגע ביכולת שלנו להתאמן כמו שהיינו רוצים ולכן את הארוחה הכבדה אכלו משהו כמו שעתיים עד שלוש לפני האימון.
  • שתו מים לאורך כל היום ולא רק לפני, בזמן ואחרי האימון. המים משתתפים בתהליכי הפקת האנרגיה ולכן שתו לאורך כל היום.
  • אחרי אימון החזירו לגוף את האנרגיה שדרושה לו והקפידו לאכול ארוחה המשלבת - פחמימות, שומנים וחלבונים - הגוף זקוק לכולם. 
  • במידה וביצעתם אימון בעצימות גבוהה, הקפידו לתת לגוף להתאושש, הוא צריך את המנוחה כדי להחזיר לעצמו את מאגרי האנרגיה על ידי תזונה נכונה, שינה ושתיית נוזלים.

 

תרגלו תרגילים שיעלו את רמות האנרגיה שלכם…

 

 

כולנו שומעים אחת לתקופה על שיטה חדשנית שכמובן מבטיחה לעשות פלאים, להחזיר את הגוף לאיזון ותאפשר לנו לחוש רוגע, שלווה ונינוחות. בכל מה שקשור לאנרגיה, יש הרבה כאלה החל משיטת גרינדברג המלמדת להכיר את האזורים המכווצים והמתוחים בגוף ואיך לשחרר אותם, דרך שיטת NLP בה אנו מזהים את האזורים והמקומות שבהם האנרגיה שלנו ירדה ושמים לעצמנו מטרה להעלות אותה ועד שיטות כמו הרפואה הסינית בהן עלינו לשמור על איזונו של הגוף על ידי התחברות לתרגילי הרפיה, אמנות ה-צ’י קונג המזרימה בגוף אנרגיה וכמובן טיפולים סטייל דיקור. הטיפ שלנו הוא פשוט למצוא את השיטה אליה אתם מתחברים ולהקפיד לתרגל את אותם תרגילים או לאמץ את עקרונות השיטה שיעלו את רמות האנרגיה בגוף שלכם, יאזנו אותו ויאפשרו לכם לחוש פחות עייפים, יותר יעילים והרבה יותר שמחים.