מהי תזונה מחממת, אילו תוספי תזונה יחזקו את המערכת החיסונית שלך, וכיצד לשמור על חום הגוף ואנרגיה גבוהה כשבחוץ קר?

בחורף, כשקר בחוץ ושעות האור מועטות, יש לנו נטייה טבעית לאכול יותר, ובייחוד לאכול יותר אוכל "מנחם" ולאו דווקא בריא. הגוף שלנו אכן דורש רמות גבוהות יותר של אנרגיה בחורף, אנרגיה הדרושה לו לשמירה על חום הגוף וגם אנרגיה הדרושה לו על מנת לשמור על עירנות גם בשעות החושך, שכן החושך מגיע מוקדם בחורף, וגם כמובן אנרגיה הדרושה לשימור המערכת החיסונית מפני כל אותן מחלות חורף ידועות לשימצה. אך אוכל "מחמם" אינו אומר דווקא אוכל לא בריא, להפך המזונות החמים באמת, כאלה שישמרו עלינו בריאים ומלאי אנרגיה בחודשים הקרים, הם דווקא בריאים ונחוצים מאוד לגוף.

shutterstock 1212284152


שום

השום הוא התבלין האולטימטיבי, הרי לא קיים מטבח בלי שום. הוא מתבל, מוסיף טעם ומורכבות לכל תבשיל או מרק, ובעיקר הוא מאוד מאוד בריא! השום הוא צמח אנטיספטי ידוע וקיים כחומר נוגד דלקות ומאלחש כבר אלפי שנים ברפואה המסורתית אך לא רק.

אלפי המחקרים שבוצעו על הצמח הוכיחו כי תכונותיו נוגדות החמצון של השום ובייחוד חומצת האמינו אליאין שמשתחררת בעת פירוקו, יעילים מאוד בלוחמה כנגד דלקות, זיהומים, וטפילים למיניהם. מחקרים עדכניים אפילו מצביעים על הקשר שבין צריכה יומית של שום טרי לבין מניעה של מחלות חורף אופייניות כמו מחלת השפעת.

בנוסף לזאת, על פי הרפואה הסינית המסורתית, השום נחשב לצמח "חם" אשר מחמם את הקיבה ומעניק לגוף את האנרגיות הדרושות לו על מנת להתמודד עם חודשי החורף.


קו אנזים Q10

קו אנזים Q10, הוא דמוי ויטמין אשר נמצא באופן טבעי בגוף שלנו ואחראי על יצור אנרגיה בתאים. עם הגיל ובעכבות תחלואות שונות, מתמעטת כמות ה Q10 בגוף, מצב שיכול להוביל לתופעות של עייפות, חולשה, קור ומחסור כללי באנרגיה בגוף.

נטילה יומית של תוסף תזונה Q10, מסייעת להפחית את הסיכון לחלות במחלות כרוניות כמו סרטן, כולסטרול גבוה, סכרת ומחלות לב. הוא מומלץ מאוד לספורטאים ולאוכלוסייה המבוגרת בשל היכולת שלו לחזק את שריר הלב ע"י אספקה של אנרגיה לתאים. בנוסף, קו אנזים Q10 הוא נוגד חמצון עוצמתי אשר מסייע בחיסולם של רדיקלים חופשיים מה שהופך אותו ליעיל מאוד לחיזוק המערכת החיסונית.


B12

מחסור בויטמין B12  הוא מבין הנפוצים ביותר בעולם המערבי. צמחונות, טבעונות, תזונה לא מאוזנת ואפילו צריכת יתר של מוצרי חלב, כולם יכולים להוביל למחסור בוויטמין. תסמינים של מחסור ב B12  נעים בין עייפות, חוסר אנרגיה וחולשה ועד ללחץ ומתח ואפילו שינויים במצב הרוח, שינויים קוגניטיביים וחסרים נוירולוגיים.

צריכה יומית של תוסף התזונה B12  מפחיתה עייפות ומחסור באנרגיה, עוזרת לשיפור הריכוז, מגבירה את זרימת החמצן לרקמות הגוף ועוזרת לגוף שלנו להפיק את האנרגיה הדרושה לו להתחממות בחודשי החורף. לפיכך, תוספת האנרגיה והחמצן לרקמות, משמעה שהגוף שלנו יכול להתפנות לחיזוק פעילות המערכת החיסונית ולא לבזבז את מירב משאביו בשמירה על חום הגוף.