הרפואה הסינית היא שילוב של שיטות רפואה שונות אשר מקורן בסין העתיקה. למרות שמדובר בשיטות שונות, יש להן בסיס משותף הנשען על קיומה של אנרגית צ'י ואיזון בין גוף ונפש. הרפואה הסינית מן הסתם מרבה להשתמש במונחים רבים אשר מקורם בשפה הסינית. מושגים אלו הם הבסיס לפרקטיקות של הרפואה הסינית ובוודאי שלא ניתן להסבירם על רגל אחת, אך בכל זאת מעניין להבין את משמעותם. להלם מדריך קצר של מונחים מקובלים ברפואה הסינית:

 

ספר הרפואה של הקיסר הצהוב– זהו ספר שמקורו במאה השלישית לפני הספירה ומתוארות בו רבות מן הפרקטיקות המאפיינות את הרפואה הסינית. הספר בנוי בצורה מיוחדת המשלבת דו שיח בין קיסר אגדי לבין רופאו המסביר לו על טיפול במחלות שונות ושמירה על חיים בריאים. ספר זה הוא בן למעלה מ 2000 שנים והוא מדבר על רפואה ועל הקשר הרוחני.

 

אנרגית צ'י– כפי שכבר הזכרתי בהתחלה, הרפואה הסינית מדברת על קיומה של אנרגיית צ'י. על פי האמונה הסינית זוהי אנרגיית החיים הזורמת בנו בני האדם ובכל דבר אחר. השאיפה של הרפואה הסינית היא להביא לאיזון באנרגיה זו מכיוון שחוסר האיזון מתבטא במחלות.

 

ג'ינג – עוד הרבה לפני שמדענים גילו את הגנטיקה וה DNA, הסינים כבר דיברו על הג'ינג – החומר הבסיסי ממנו נוצר האדם והוא קובע את מצב בריאותו ובכלל כל מבנה הגוף שלו. כבר בסין העתיקה התייחסו אל הג'ינג כחומר המגיע בצורה תורשתית מההורים. הג'ינג הוא חומר מתכלה, סימני ההזדקנות של האדם הם התכלות הג'ינג. לא ניתן לעצור תהליך זה אך באמצעות שמירה על אורח חיים מאוזן ניתן למתן את התכלותו. כבר בימי קדם הסינים זיהו את הקשר בין מתח וסטרס לבין הבריאות וקבעו שהמתח מכלה את הג'ינג מהר.

 

ין ויאנג– בוודאי אתם מכירים את הסמל המפורסם שמשמעותו ין ויאנג אך אולי אינכם יודעים מה בדיוק עומד מאחוריו. הפילוסופיה הסינית מאמינה בקיומם של שני כוחות מנוגדים, הלא הם היין והיאנג. אלו הם כוחות מנוגדים המשלימים אחד את השני ותמיד נמצאים במצב של תנועה. מושגים אלו נפוצים מאוד ברפואה הסינית.

 

טאו– מאחורי המילה הקצרה הזו מסתתרת פילוסופיה שלמה. הטאו היא הדרך הגדולה בה כל הדברים בעולם הולכים. אולי אתם תוהים ולא מבנים מה בדיוק הקשר ביו הטאו לבין הרפואה הסינית, זוהי רפואה הנשענת על שורשים פילוסופיים ותמונות עולם כוללת.

 

דיקור סיני– דיקור סיני היה ונשאר אחד הסמלים המרכזיים של הרפואה הסינית  למרות שהרפואה הסינית היא הרבה יותר מדיקור סיני. באמצעות הדיקור הרפואה הסינית שואפת לאזן את אנרגיית הצ'י וכך לרפא מחלות שונות.