איזו כשרות מומלצת לאבקת החלבון?

"לעולם יקפיד אדם על התעמלות כל אבריו. המשובח שבמיני ההתעמלות הוא שיתעמל עד שיגיעת הגוף תעורר גם את הנפש. כי שמחת הנפש והתעוררותה תבריא הגוף ורבים סרו מחלותיהם בסיבת שמחת הנפש בלבדה", הרמב"ם.

כרופא מחונן, לרמב"ם היה ידע מופלג על האנטומיה וגוף האדם, הוא הדגיש את חשיבות טיפוח הגוף לצד הרחבת עולם הרוח והרבה שבחים על התעמלות סדירה וקבועה כחלק משגרת יומו של האדם, כל אדם. היום אנחנו יודעים ביתר שאת עד כמה הרמב"ם צדק.

אבקת חלבון כחלק משגרת התזונה של ספורטאים

אבקת חלבון מגיעה כתוסף תזונתי והיא נחשבת לחיונית מאוד לספורטאים ומפתחי גוף. אבקת חלבון היא חשובה מאחר שהיא מחזקת את המערכת החיסונית, משקמת ובונה שרירים, תאים ורקמות, מחישה החלמה מפציעות ואף מסייעת לוויסות חילוף החומרים. ומאחר שספורטאים, מתאמנים ומפתחי גוף רבים הינם שומרי מצוות עולה לא פעם השאלה: איזו כשרות מומלצת לאבקת חלבון?

שאלנו את הרב, וזו תשובתו.

תשובת הרב לשאלת כשרות אבקת חלבון

לפני שנדון במידת הכשרות של אבקת חלבון, אסביר כיצד אנחנו בוחנים כשרותו של המוצר. באופן כללי כדי להעריך את כשרותו של מוצר נתון עלינו לתת את הדעת ל-3 דברים חשובים. האחד, מה היא מידת כשרותם של כלי המפעל שבו מייצרים את אבקת החלבון. שתיים, רמת ההשגחה על המפעל המייצר את אבקת החלבון, ושלוש, כלל חומרי הגלם שמהם עשויה אבקת החלבון.

רבים מהספורטאים סבורים שאבקת חלבון עשויה מחלב נוכרי, ולא כך הוא הדבר. יש להבחין בין חלב נוכרי לבין מי גבינה, להבין מה יש בתוך אבקות החלבון ומה נחשב כשר.

מה היא אבקת חלב נוכרי?

הפוסקים הקדומים אסרו על שימוש בחלב נוכרי שנחלב על ידי גויים, ללא כל השגחה. לטענתם אין לדעת באם חלב זה עורבב עם חלב טמא או אם לאו, ודין זה מקובל עד לימינו אנו. שימוש בחלב נוכרי שנחלב על ידי גויים הותר מאז ועד היום אך ורק במצבי חירום ודחק. כך גם על מוצרים שמופקים מאותו חלב, לרבות אבקת חלב. אך אבקת חלבון אינה מופקת מחלב נוכרי, כי אם עשויה ממי גבינה ואיסורה חמור בהרבה, כפי שמיד נראה.

מה הם מי גבינה ואבקת מי גבינה? ומה הוא חלב ישראל?

מרבית אבקות החלבון אם לא כולן עשויות ממי גבינה. מי גבינה אלו הם למעשה המים שנשארים בתום הכנת הגבינה. לעיתים מים אלו מיובשים לכדי אבקת מי גבינה ולעיתים מופק ממי גבינה אלו לקטוז, שהוא  - סוכר חלב. האיסורים החלים על מי גבינה ואבקת מי גבינה הם חמורים אף יותר מאלו שחלים על חלב נוכרי, כאמור.  אבקת החלבון מבוססת על מי גבינה והיא מותרת וכשרה אך ורק כאשר היא עשויה מחלב ישראל. על פי חוקי הכשרות, חלב ישראל פירושו חלב אשר יהודי שומר מצוות השגיח על ייצור הפקת החלב מתחילתו ועד לסופו, החל מוידוא שהחלב נחלב מחיה כשרה דרך פיקוח על תהליך החליבה עצמו ועד השגחה על סוף תהליך ייצור החלב. אין מקום כאן לפשרות, אבקת חלבון כשרה היא כזו העשויה ממי גבינה מחלב ישראל.

כמה מילים לסיכום

ספורטאים, מפתחי גוף ומתאמנים חייבים לשלב בתפריט התזונתי שלהם גם תוספי אבקת חלבון על מנת לבנות את רקמת ומסת השריר, וככל שהעומס במשטר האימונים עולה כך יש להגביר את צריכת אבקת החלבון. למרבה המזל יש לנו כיום אבקות חלבון כשרות העשויות ממי גבינה חלב ישראל המתאימות לשומרי תורה ומצוות.

ואם התחלנו עם הרמב"ם זה אך טבעי גם לסיים איתו. כך הרמב"ם מפרש את המושג בריאות:

ב - בטל

ר - רוגזו

י  -  יאזן

א - אוכלו

ו  - וירבה

ת - תנועתו

שיהיה אימון נעים!