הכורכום הוא לא רק תבלין עדין בעל טעם ייחודי שלא בכדי התפשט מהמטבח ההודי אל מטבחים רבים בכל רחבי העולם - הוא ניחן גם באיכויות רפואיות רבות, ובהחלט כדאי להכיר אותו ולדעת באילו מצבים הוא עשוי לעזור עד מאוד.

עיכוב אלצהיימר

מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה גילה כי בקרב עכברים שקיבלו כורכום התפתחות אלצהיימר הייתה איטית יותר ביחס לעכברים שלא קיבלו את הצמח הצהוב.

הסיבה לכך, ככל הנראה, היא שהכורכומין, החלק הפעיל בכורכום, מעכב את ההצטברות של משקעים הנוצרים בגלל חלבון שנקרא עמילואיד B ובכך מגן על תאי המוח ובאופן כללי משפר את הזיכרון גם אצל אנשים בריאים.

להזמנה ישירה של כורכום - לחצו כאן

מניעת הזדקנות מואצת

הכורכומין הוא גם נוגד חמצון רב עוצמה, אפילו יותר מוויטמין E שנחשב לאחד הלוחמים הקשוחים ביותר ברדיקלים החופשיים שמאיצים את הזדקנות התאים בגופנו ובאופן כללי מחוללים נזקים רבים. בפרט מצליח הכורכום לנטרל את אחד הרדיקלים החופשיים הכי הרסניים, ההידרוקסיד.

הפחתת הסיכון ללקות בהתקף לב ושבץ מוחי

אחד מגורמי הסיכון העיקריים להתרחשותם של התקפי לב הוא היווצרות קרישי דם. קרישי דם הם גם גורם סיכון משמעותי להתרחשות שבץ מוחי. אינדיקציה מובהקת לסיכוי של אדם מסוים ללקות בהתקף לב או בשבץ מוחי (שביחד, אגב, אחראיות ליותר ממחצית מקרי המוות של קשישים, וגם מי שמצליח לשרוד עדיין סובל מאיכות חיים נמוכה משמעותית) הוא רמת חלבון בשם פיברינוגן (Fibrinogen), שעולה באופן טבעי ככל שאנחנו מתבגרים ומזדקנים - הכורכום מצליח להצניח את רמת הפיברוניגן, ובכך מפחית את הסיכון להתקפי לב ושבצים מוחיים.

אפקטיבי נגד קוליטיס ואנטי-דלקתי באופן כללי

מחקר שנערך כאן בארץ, בביה"ח שיבא שבתל השומר, גילה כי לצמח הכורכום יכולת לסייע לטפל בקוליטיס - דלקת כרונית של המעי הגס (בדומה לקרוהן, שהיא דלקת כרונית של המעי הדק). מדובר במחלה ששכיחותה מגיעה לעד אחד ל-70,000 באוכולוסיות מסוימות ובעיקר תוקפת צעירים בגילאי 15-30 וקשישים בני 60-80.

למעשה הכורכומין הוא אנטי דלקתי באופן כללי ומסייע לטיפול במגוון רחב של דלקות כולל דלקות מפרקים. הדרך שבה נלחם הכורכומין בדלקות היא באמצעות עיכוב ייצור COX-2 - פרוסטגלנדינים רעים שמחוללים את הדלקת - וזאת מבלי לפגוע ביכולתו של הגוף לייצר פרוסטגלנדינים טובים שנקראים COX-1  וששומרים על הציפוי הפנימי של הקיבה (בזמן שתרופות אנטי דלקתיות רבות פוגעות בשני סוגי הפרוסטגלנדינים ועל כן שימוש בהן עלול להוביל לכיבי קיבה או דימומים במעיים).

נלחם בסוגי סרטן שונים

שימוש חשוב נוסף בכורכום הוא במסגרת מאבק בסוגי סרטן שונים.

בפרט ישנם מחקרים שגילו כי כורכום מפחית את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס, וזאת בזכות עיכוב ייצור אותו COX-2. הפחתת רמת ה-COX-2 מפחיתה גם את הסיכון ללקות בסרטן הלבלב הקטלני.

כמו כן מצליח הכורכומין לקטול תאים שנגועים בסרטן הערמונית - שנמצאים אצל שליש מהגברים בני ה-50 ומעלה וכמעט אצל כל גבר בן 80 ומעלה.

להזמנה ישירה של כורכום - לחצו כאן