מהו פיתוח גוף?

פיתוח גוף הינו סוג כושר המשולב מעבודת כוח על השרירים ומפעילות אירובית של סיבולת לב ריאה. יחד הם מביאים לתוצאות חיטוב גוף, הבלטת השריר והגדלת המסה שלו, ירידה ניכרת באחוזי שומן, הגעה ליעדי זריזות, גמישות ותפקוד גבוהים של הגוף ומראה בריא. כל מי שמתכנן לעסוק בפיתוח גוף, ולו המינורי ביותר, עליו לדעת כי עיקר המאמץ הנדרש בפיתוח גוף בא לידי ביטוי דווקא בתזונה.

תזונה לפיתוח גוף מהווה 70% מההצלחה שלנו בפיתוח גוף. מי שלא ישקיע במטבח וישמור על תפריט מאוזן בקפדנות, מוטב לו שלא יתלה תקוות רבות מדי במכשירים ובפעילות חדר הכושר, אינטנסיבית ככל שתהיה. תזונה לפיתוח גוף שונה מן התזונה הרגילה לכל אדם ואדם משום שנועדה לספק קרקע פורייה להזנת השרירים ויתר המערכות בגוף באופן מספיק עשיר, שלא ייווצרו פציעות או חסרים בתהליך.

7 כללי תזונה נכונה לפיתוח גוף

לפני שניגשים לסוג המזון עצמו אותו יש לכלול בתזונה לפיתוח גוף, יש לעמוד על כמה כללים מהותיים אשר ישרטטו לנו את המפה לתהליך נכון והצלחה:

*תפריט תזונה לפיתוח גוף צריך להיות מגובש על ידי מומחה, תוך שכלול שגרת היום, נתוניו, מטרותיו והעדפותיו הקולינריות של המתעמל.

*יש לשתות לכל הפחות 3 ליטר מים ליום. ככל שמאמנים יותר, כך עולה כמות שתיית המים בהתאמה.

*אין לצרוך שתיה מתוקה משום סוג. גם משקאות אנרגיה אינם מומלצים כלל ועדיף להימנע גם ממשקאות אשר בהם ממתיק מלאכותי.

*מומלץ לאכול בזמנים קבועים. זאת על מנת שהגוף ישחרר עודפי שומן בקצב עקבי. מה ההיגיון? כשמקור התזונה זמין לגוף באופן רציף, הגוף חודל לשגר אותות מצוקה אל המוח, בדרישה לאגירת רזרבות של שומנים ופחמימות. כך השומן הקיים בגוף נשרף בשגרת האימונים ותזונה נכונה ואילו שומן חדש אינו מתווסף.

*איכלו 5 ארוחות ביום. על הארוחות להיות דומות אחת לשניה במשך כל השבוע. כך אתם מבהירים לגוף את ה'מסר הבריאותי' החדש שלכם בצורה בהירה וחד משמעית. אם ברצונכם לגוון, ניתן לשנות ארוחה אחת בשבוע. בנוסף, ניתן לגוון את סדר הארוחות, פרט לארוחת הבוקר והארוחה האחרונה של היום.

*הקפידו לאכול שפע ירקות ירוקים ובצבעים נוספים בכל סעודה, פרט לארוחת הבוקר.

*ואחרון חביב, אמנם סעיף זה אינו קשור לאכילה אך הוא משפר את איכות כל המזון שאתם אוכלים ואת תפקוד הגוף שלכם על כל מצביו. חשוב לישון בין 7-8 שעות שינה בלילה. זו הכמות הנכונה, לא פחות ולא יותר. כמו כן יש לעשות הפסקה של יומיים שלמים של מנוחה בין אימון אחד למשנהו.

בודיבילדר אוכל סלט

מה המזון הנכון לפיתוח גוף?

את תפריט תזונה לפיתוח גוף יש כאמור לבנות עם תזונאי ומאמן הבקיא בתחום, שם יפורטו סוגי המזונות בהם עליכם לבחור, לפרטי פרטים. לפני שתעשו כן, קחו רגע וקראו את עקרונות הזהב לתזונה לפיתוח גוף.

תזונה לפיתוח גוף חייבת להיות עשירה בכמויות נדיבות של חלבון (אותו ניתן לצרוך באמצעות אבקות חלבון איכותיות) להזנת הרקמות החלבוניות בגוף באופן כללי ורקמות השרירים בפרט. מסוכן מאוד להכניס את הגוף למצב של חסך חלבוני בשעה שכל השרירים זועקים לחלבון. בחרו את סוג החלבון המתאים לכם ככזה המסוגל לספק לשרירים מקור חלבון מזין הן בשגרה יום יומית והן ברגע הקריטי שלאחר אימון.

זכרו, זה שאתם מפתחים את הגוף ומקפידים על תזונה, אינו אומר שצריך לוותר על פחמימות! פחמימות מהוות אף הן גורם חשוב בתזונה לפיתוח גוף. זאת מאחר והן המקור של הגוף לאנרגיה ומסייעות להאצת קצב שריפת השומנים לאחר האימון. עם זאת, על תפריט תזונה לפיתוח גוף, להיות מאוזן בפחמימות ולא גדוש בהן. זאת על מנת שיתקבלו התוצאות האופטימליות. בהצלחה!