קיו10 הוא קו-אנזים שממלא מספר תפקידים חשובים בגוף האדם. הגוף שלנו מייצר אותו באופן טבעי אולם החל מגיל מסוים, בדרך כלל סביב ה-30-35, ישנה ירידה משמעותית בכמות שלו כך שעלול להיווצר מחסור בו. מאחר שרמה נמוכה מדי של Q10 עלולה להוביל למצוקות קשות, ואפילו לכדי אי ספיקת לב, הרי שכדאי לצרוך תוסף מזון שמכיל את הקו-אנזים הזה.

ייצור אנרגיה וחיסול רדיקלים חופשיים

הקו-אנזים Q10 הוא למעשה מולקולה שומנית שמזכירה במבנה שלה את הוויטמין E (שאגב, מהווה שותף מלא לפעילויות העיקריות של הקיו 10 וחלק מהתוספים אף כולל את הוויטמין הזה ביחד עם ה-Q10).
תפקיד עיקרי אחד של הקיו10 הוא ייצור אנרגיה בתאים השונים שבגוף שלנו, ותפקיד מרכזי אחר הוא חיסול הרדיקלים החופשיים - הן ל-Q10 והן לוויטמין E יכולות נוגדות חמצון רבות עוצמה ועל כן הם מהווים כלי חשוב מאוד במלחמה ברדיקלים החופשיים. רדיקלים אלה הם ישויות כימיות אשר מחוללות נזקים קשים מאוד לגוף שלנו, שכן הם תוקפים חלבונים, פוגעים בממברנות של התאים השונים, משנים את המבנה של ה-DNA וכן מחמצנים שומנים והופכים אותם לעוד רדיקלים חופשיים, ובסך הכל מובילים להתנוונות מואצת של הגוף ולהזדקנותו בטרם עת כמו גם למחלות רבות. בין הגורמים המגדילים את כמות הרדיקלים החופשיים איתם נאלץ הגוף שלנו להתמודד - זיהום אוויר, חומרי הדברה, קרינה, חומרי ניקוי ותזונה לא מאוזנת.


התפקידים הנוספים של קיו10

לצד שני התפקידים הקריטיים הנ"ל, שהם כאמור תפקידיו העיקריים של הקו-אנזים החשוב, הוא מביא תועלת ב-3 דרכים נוספות:

  1. מווסת את לחץ הדם ובפרט כשהאדם סובל מיתר לחץ דם

  2. משפר את תפקודו של הלב

  3. מאפשר ניצול מקסימלי של חמצן ובכך מבטיח אימונים גופניים יעילים במיוחד


להזמנה ישירה של Q10 - לחצו כאן


הגורמים לירידה ברמת ה-Q10

הגורם העיקרי לירידה ברמת הקיו10 הוא כאמור הגיל, שכן ככל שאנחנו מתבגרים כך נפגם ייצור הקו-אנזים החשוב.
גורמים נוספים הם נטילת סטטינים (תרופות המשמשות להורדת רמת הכולסטרול), מחלות כגון סוכרת או סרטן ואפילו פעילות גופנית מאומצת במיוחד.  


מה קורה כשרמת הקו-אנזים הופכת נמוכה מדי?

כשהרמה של הקיו10 הופכת נמוכה מדי, עלול האדם לסבול מהתופעות הבאות:

  • עייפות

  • תחושה של חוסר אנרגיה

  • מחלות של כלי הדם

  • אי ספיקת לב


למה הלב שלנו זקוק לקיו 10?

מתוך כל המצוקות שעלולות להיגרם בשל רמה נמוכה מדי של Q10, החמורה ביותר היא כמובן אי ספיקת לב.
אי ספיקת לב זהו מצב שבו אספקת הדם לאיברים אינה מספקת, וזאת בעקבות תפקוד לא תקין לחלוטין של שריר הלב. ישנם מקרים יחסית קלים, שבהם האדם לא יתקשה לבצע פעילויות גופניות קלות אולם מאמצים משמעותיים יותר כבר יובילו לחולשה, קוצר נשימה ואפילו הקאות, בחילות וחוסר תיאבון. ככל שאי הספיקה חמורה יותר, כך הסימפטומים יופיעו גם במקרים של מאמצים קלים יותר ולבסוף אפילו במצב מנוחה יתקשה האדם לנשום באופן חופשי.


להזמנה ישירה של Q10 - לחצו כאן