הקו אנזים Q10 הוא אחד החומרים החשובים ביותר לבריאות שלנו - כל תא ותא בגוף שלנו זקוק לו, ובפרט הוא חיוני לכליות וללב. בצעירותנו הגוף מייצר כמות מספקת של הקו אנזים (שאגב, לעתים נקרא גם יוביקינון) אבל החל מגיל 30-35 פחות או יותר הייצור העצמי של הקיו10 מתחיל להיחלש ועלול להיווצר מצב שבו כמות הקו אנזים בגוף תהיה נמוכה מהנחוץ, דבר שעלול לפגום בבריאותנו.


מקור אנרגיה + נוגד חמצון

ל-Q10 שני תפקידים עיקריים ומשמעותיים במיוחד:

  1. מקור אנרגיה לתאים השונים בגוף

  2. נוגד חמצון חזק מאוד, שנלחם ללא פשרות ברדיקלים החופשיים המזיקים (ובפרט כשהוא חובר אל נוגד חמצון איכותי אחר, ויטמין E)

להזמנה ישירה של Q10 - לחצו כאןהגנה על שריר הלב

שריר הלב, באופן לא מפתיע, זקוק לכמות אנרגיה גבוהה במיוחד, ובהתאם תמצאו בו ריכוז מוגבר של Q10. מחקרים שונים מצאו קשר בין רמה נמוכה של Q10 לבין אי ספיקת לב - מחלה כרונית ששכיחותה באוכלוסייה היא 2%. תזונה לא מאוזנת ובפרט כזו עתירה בשומן רווי (שומנים מן החי) ובמלח, עישון, היעדר פעילות גופנית ועודף משקל מגבירים את הסיכון ללקות באי ספיקה שכזו, שבאה לידי ביטוי בקושי לבצע פעילות פיזית. המצב שבו הלב אינו מספק את כמות הדם הנחוצה לכל האיברים והמערכות גורם לקיצור תוחלת החיים ועוד יותר מכך לפגיעה באיכות החיים, עקב הקושי לבצע פעולות יומיומיות (כמו למשל עלייה במדרגות), כשבחלק מהמקרים המחלה אף מחמירה וגורמת לעייפות ניכרת וחולשה אפילו בזמן מנוחה.

העלאת רמת ה-Q10, כך עפ"י אותם מחקרים, עשויה לסייע במניעת החמרת אי ספיקת לב ולשפר, לעתים במידה ניכרת, את תפקוד הלב.
נושא נוסף שעומד במוקד מחקרים רפואיים בנוגע ל-Q10 הוא הקשר בין רמת הקו-אנזים החשוב לסטטינים - תרופות המשמשות לטיפול ברמות כולסטרול גבוהות יתר על המידה.
הסטטינים מעכבים פעולה של אנזים שנמצא בכבד ואשר הוא זה שמייצר את הכולסטרול המזיק. הבעיה היא שאותו אנזים בדיוק מהווה מרכיב חיוני בסינתוז Q10, כך שאחת מתופעות הלוואי של הסטטינים היא ירידה ברמת ה-Q10 (שכאמור חשוב מאוד לבריאותנו ובפרט לבריאות הלב).

אינדיקציה לכך ניתן למצוא בכך שלא מעט אנשים שנוטלים סטטינים (למשל ליפיטור או סימבסטין) מדווחים על כאבי שרירים (שמקורם ברמת אנרגיה נמוכה מדי בשריר עקב הרמה הירודה של ה-Q10). במסגרת אחד המחקרים קיבלו מטופלים בסטטינים גם תוסף Q10, והתוצאה הייתה הפחתה של רמת הכאב בעשרות אחוזים. תוצאות מחקר אחר שסיפק את הקו-אנזים למי שמשתמש בסטטינים לא גילה השפעה של התוסף, אולם ייתכן שהסיבה לכך היא שהמשתתפים במחקר השני מלכתחילה סבלו מכאבים קלים למדי.
תופעת לוואי בעייתית אחרת של הסטטינים היא פגיעה בכבד - מחקר שבחן מה קורה כשמוסיפים לתרבית תאי כבד אחרי טיפול בסטטינים גם Q10 גילה שיפור משמעותי במצבם של תאי הכבד.
 

להזמנה ישירה של Q10 - לחצו כאן