מגוון וריאציות ליוגה - מה מתאים לכם?

 

 

על מזרן או על גלשן, באוויר הפתוח או בחדר של 30 מעלות סלציוז, סטטי או זורם - היוגה בת יותר מ-5,000 שנים ואחת לתקופה וריאציה חדשה ומעט שונה שלה פורצת לעולמנו. היופי שקיים ביוגה טמון בכך שהיא איננה מקובעת ואיננה מציבה גבולות וזו אולי גם הסיבה שהיא עומדת איתנה, שורדת במקומה כל כך הרבה שנים, מתאימה כמעט לכולם, שכן אין כאן עניין של תחרות או הישגיות, כל אחד עושה מה שהוא מסוגל וזה ממש לא משנה באיזו יוגה בחרתם. אם עדיין לא ניסיתם את אחת הפעילויות המרגיעות, המחזקות ומחברות זה עם זה גוף ונפש, זה הזמן להכיר את סוגי היוגה השונים, את הזרמים מהם היא מגיעה ולהקדיש לעצמכם כמו שעות שבועיות של רוגע, שלווה, חיבור לגוף ועוד הרבה דברים שיעשו עמכם חסד. המטרה העליונה של כל שיעורי היוגה היא להביא את הנפש שלנו לידי שחרור על ידי תרגול התודעה. הדרך להצלחה טמונה בבחירת המורה שינחה אתכם כיצד לבצע את השילוב בין התנוחה לבין הנשימה - זה הדבר החשוב ביותר. אם תלמדו לנשום נכון בהתאם לתנוחה אותה אתם עומדים לבצע ולא תעצרו את הנשימה תוך כדי תנועה, תשתפרו במהרה. אחרי כמה שיעורים מומלץ לתרגל נשימות גם בבית, זה יעזור לכם להתקדם מהר יותר ולהשיג שלווה אמיתית וטהורה שהיא מצרך נדיר בחיים המודרניים. אז הנה כמה מהזרמים שהגיעו אלינו לישראל.

 

 

 

איינגר יוגה 

 

 

למי מכם שיודע כי הוא בעל סבלנות של ברזל איינגר יוגה תתאים עבורו. מדובר באימון סטטי שבו רמת הדיוק של ביצוע התנוחה היא הדבר המרכזי. השהייה בכל תנוחה ארוכה, זאת בכדי שנוכל לשים לב למיקומם של השרירים בכל תנוחה. האיינגר יוגה מתאימה לאנשים הסובלים מפציעות שכן במהלך התרגול משלבים כל מיני עזרים כמו שמיכות וחגורות למיניהן. 

 

 

 

אשטנגה יוגה

 

 

מדובר באחד התרגולים הפופולאריים בעולם. הדגש הוא על 6 סדרות קבועות של תנוחות אשר עולות בכל פעם ברמת הקושי. זו השיטה שמסייעת לנו להכין את הגוף למדיטציה בצורה הטובה ביותר והיתרונות שלה הם בתשומת הלב לרמת הגמישות והכוח של הגוף. מדובר בתהליך לא פשוט ואף אינטנסיבי הדורש חדות וריכוז לאורך כל התרגול. 

 

 

 

שיבננדה יוגה

 

 

זו גרסת היוגה העדינה בה מבצעים 12 תנוחות בשילוב מדיטציה ותרגילי נשימה. המטרה הינה להגיע למקום טהור של קשב כדי שבסיום התרגול ניתן יהיה להתמסר להרפיה. זו היוגה המומלצת למתחילים ועבור כאלה המעוניינים לשלב בין שיווי משקל ליציבות, עוצמות ותנועה. 

 

 

 

ביקרם יוגה

 

 

מי שמחפש אתגר בחיים - זו היוגה בשבילו. את האימון מבצעים בחדר שחומם מראש ל-30 מעלות ו- 70 אחוזי לחות משום שעל פי תפיסה זו החום מטהר את הגוף ומנקה את הרעלים ממנו. בתרגול מתרגלים 26 תנוחות שונות אך קבועות בסדר שלהן כאשר המטרה כאן היא להגיע למצב של שליטה גבוהה בנשימות שיאפשרו לבצע את התנוחות בזו אחר זו תוך שהייה של מספר שניות בכל תנוחה. 

 

 

 

יוגה על המים

 

 

שיטה זו מתקיימת במקומות כמו אוסטרליה, ארצות הברית, דרום אמריקה וכן, גם בישראל. השיטה מכונה SAP יוגה ובה מתרגלים את תנוחת השמש, תנוחת הקוברה, הכלב ועוד כל מיני תנוחות חלקן בהשראת שיבננדה, אשטדנגה ועוד. במהלך התרגול שרירי הליבה עובדים חזק מאוד שכן הגוף מצד אחד מתמודד עם הניעות של הגלשן על המים ומצד שני עם הרוח שבאה מכיוון הים. את ההרפיה עושים על הגלשן כאשר המים מלטפים את הגוף. תרגול יוגה על המים מתאים למתקדמים או לאנשים עם בעלי שיווי משקל גבוה במיוחד. 

 

 

 

לסיכום, כל אחד ואחת מכם יכול למצוא לעצמו את תרגול היוגה המושלם כאשר המשותף לכולם - חיזוק שרירי היציבה, עבודה על שיווי משקל, ריכוז, מודעות, הכרת הגוף והנשימות שלנו, שלווה והרבה רוגע.