הדמיאנה הוא צמח מרפא עתיק יומין, אשר נפוץ בעיקר לאורך אזורים טרופיים ולרבות דרום ומרכז אמריקה והאיים הקאריביים.

מקור השם "דמיאנה" הוא מהשפה היוונית, המילה היוונית "דאמן" – שפירושה להכניע או לאלף.

שיח הדמיאנה מפיק פרחים צהובים בעלי ריח מתקתק. מימי קדם שבטי המאיה ושבטים לאורך היבשת נעזרו בסגולות המרפא של הדמיאנה, כדי ליהנות מאון מיני, שלווה והקלה על שלפוחית השתן.

סגולות המרפא של הדמיאנה

עלי הדמיאנה עשירים בשפע רכיבים פעילים ולרבות נוגדי חמצון, תרכובות מרירות ומחזקות, שתורמות לו את איכויותיו הבריאותיות.

הדמיאנה נחשב לצמח אדפטוגני – אשר מסייע לווסת פעולות רבות בגופנו ולרבות הפרשתם של הורמונים או מוליכים עצביים שונים, לשקם ולשחזר פעולות שמסייעות לחזק את גופנו ולגונן עליו מפני השלכות של תקלות או פעילות לקויה של גופנו.

צמח הדמיאנה תורם למצב רוח עליז

הדמיאנה ידוע כצמח המסייע לווסת ולחיות בשלום עם סימפטומים של דיכאון, חרדה, לחץ, עייפות, אדישות ו/או נדודי שינה.

חוקרים טוענים כי בתור אדפטוגן, הוא מסייע לבנות ולחזק את מנגנוני ההגנה של גופנו מפני לחץ ודיכאון.

הדמיאנה עשוי לסייע לנו לחוש רגועים יותר, להקל על תסמינים פיזיולוגים של לחץ כגון כאבי שרירים או כאבי ראש ולאפשר לנו להירדם הרבה יותר בקלות. נאמר כי הוא תורם באופן כללי לבריאות הגוף-נפש, משום שהוא מקל על כאבים ועייפות, מייעל את תהליך העיכול שלנו, מעניק לגופנו תוספת אנרגיה ותשוקה מינית.

מעצים את הליבידו שלנו

משחר ימיו של הדמיאנה, שבטי יבשת אמריקה השתמשו בו כדי לחזק את הדחף המיני שלהם, בזכות יכולתו להגביר רגישות לגירוי מיני: הצמח תורם להאצת מחזור הדם לאזורים הארוגניים שלנו, בזכות מיני התרכובות המצויות בו וביניהן הקפאין, הארבוטין (ריח מעורר) ונוגדי החמצון (הפלבנואידים) שמטיבים תפקוד מיני.

הדמיאנה מסייע להעצים את הליבידו של גברים ונשים כאחד ואף עשוי לסייע ולהביא לזקפה ממושכת.

מחקרים שנעשו על עכברים העידו כי צמח הדמיאנה סייע להם לשפר את התנהגויות החיזור והזיווג שלהם.

הדמיאנה אף תורם לגופנו תוספת אנרגיה, על ידי הגנה על גופנו מפני ההשפעות ההרסניות של הורמון הלחץ (קורטיזול) ולחימה בעייפות כרונית. כתוצאה מכך אנו נהנים גם מעלייה בסיבולת, שתתרום ליחסים אינטימיים ארוכים יותר.

אם אנו שואפים ליהנות מצמח הדמיאנה לשם השבחת התפקוד המיני שלנו והגעה לסיפוק מיני, כדאי לנו לשלב אותו יחד עם ג'ינסנג קוראיני, אנג'ליקה סינית, גינקו בילובה או חומצת האמינו ל-ארגינין. ניכר כי שילוב של השניים יביא לעלייה משמעותית בדחף המיני שלנו. הוא אף מסייע להרבות את תדירות האורגזמות ולהפחית יובש וגינלי.

צמח הדמיאנה מסייע ללחום ולמנוע סוכרת

מחקר הוכיח כי שילוב של צמח הדמיאנה יחד עם פרי הגוארנה ו"ז'רבה מאטה" (yerba mate – הצמחים המצויים בתה המאטה) יתרמו לירידה במשקל גם במקרים של השמנת יתר. צמחי המרפא הללו כולם עשירים בקפאין טבעי,

ברמות בטוחות, אשר מסייע להעלות משמעותית את רמות האנרגיה שלנו, לתמוך בפעילות גופנית, להפחית אכילה כתוצאה מלחץ, לתרום לאיזון הורמונלי ואף לפחת ברמות התיאבון והחשקים שלנו.

בזכות סגולות המרפא הרבות שלו, צמח הדמיאנה מסייע ללחום ולמנוע תופעות כרוניות רבות ולרבות סוכרת. מחקרים שנעשו בחיות העידו כי נוגדי החמצון המצויים בצמח מסייעים למנוע נזק לכליות, סוכרת ואף את תופעת הרדיקלים החופשיים.

צמח הדמיאנה עושה זאת על ידי מיטוב תהליכי הניקוי והטיהור של מחזור הדם ודרכי העיכול שלנו. הוא מייעל את פעילותו של תהליך העיכול, מסייע לווסת את הפעילות של הורמונים שונים ולחזק את המערך החיסוני שלנו. לצד אנרגיה מרובה, כל התכונות הללו מטיבות משמעותית את התפקוד של גופנו ואת היכולת שלו ללחום בגורמים שעשויים להביא להיווצרות של מחלות כרוניות.
פרח הדמיאנה

מסייע לגופנו ללחום במזהמים שונים

צמח הדמיאנה מקורו ממשפחת הטורנריים, אשר ידועים באיכויות האנטי-דלקתיות, אנטי-פטרייתיות ואנטי-בקטריאליות שלהם.

כיום המחקר מספר לנו כי הצמחים ממשפחה זו עשויים לשמש כמקור לתרכובות, בעלות איכויות שגוברות על עמידות של אנטיביוטיקה ובאפשרותן, לגרום לגופנו לזהות את האנטיביוטיקה וליהנות מהאפקט שלה.

הדמיאנה מכיל תרכובות שמסייעות להפחית את רמות הדלקתיות בגופנו, לווסת את הפעילות של המערך החיסוני שלנו, להקל על שיעולים, ליחה ולפתוח את דרכי הנשימה שלנו.
עד היום ניכר כי צמחים ממשפחת הטורנריים מסייעים לייעל את התמודדותו של גופנו בעיקר עם דלקות או כאבי אוזניים או דלקות בכליות.

הדמיאנה בפרט, מוכר כצמח מרפא המסייע ללחום במזהמים ולהקל בעיקר על תופעות המתרחשות בדרכי הנשימה, מערכת הרבייה או מערכת העיכול כגון דלקות, רדיקלים חופשיים, התפרסות של חיידקים, פטריות או פולשים שונים.

צמח הדמיאנה פועל כמשכך כאבים

אם אנו סובלים מכאבי מחזור (התכווצויות, שינויים במצב הרוח), כאבי ראש, כאבי בטן וכדומה, כדאי לנו לנסות ולהשתמש בעלי הדמיאנה בזמן זה.

בזכות איכויותיו המרגיעות ויכולתו לגרות ואף להאיץ את פעילותה של מערכת העיכול שלנו, הדמיאנה מסייע להרפות את השרירים שלנו, את דרכי המעיים ואת דרכי הרבייה, כדי להקל כל נפיחויות, התכווצויות וכאבים.

אופן השימוש של צמח הדמיאנה

אנו יכולים ליהנות מסגולותיו של צמח הדמיאנה אם נשלב את העלים שלו בחליטה ונשתה אותו כתה, נשאף אותו לריאותינו כשמן אתרי, נשלב אותו יחד עם שמנים אחרים או צמחי מרפא אחרים או פשוט ניטול אותו כתוסף תזונה.

אף ישנם אנשים שאוהבים את הטעם של צמח הדמיאנה כל כך, שהם משלבים אותו במאכלים ומאפים שונים. גם במקרים אלו איכויותיו הבריאותיות קיימות, עם כי באיכות פחותה.

כמויות מומלצות לשימוש בצמח המרפא

כיום עדיין אין מינון קבוע או המלצה ממוקדת לכמות הדמיאנה שעלינו לעכל מידי יום. המינון תלוי בקושי שעמו אנו מתמודדים, במשקל הגוף שלנו ואף המין שלנו.

רוב ההרבליסטים כיום ממליצים ליטול בין 400-800 מיליגרם של דמיאנה ביום, לרוב לחלוקה של שלוש פעמים ביום. אם אנו רוצים לטפל בבעיה ספציפית, מומלץ לפנות למומחה צמחי מרפא או נטורופת, שיסייעו לנו לקבוע את המינון המתאים עבורנו.

תופעות הלוואי של צמח הדמיאנה

כפי שאין עלינו לשתות 20 ליטרים של מים ביום, שכן התופעה תפגע משמעותית בתפקוד הגופני שלנו, כך אין עלינו ליטול כמויות בלתי-מוגבלות של צמח הדמיאנה.

מחקר העיד כי אנשים שנטלו יותר מ- 200 גרם של צמח הדמיאנה על בסיס יומי, החלו לפתח היפוגליקמיה: צמח הדמיאנה מסייע לייעל את תהליך פירוק הסוכרים בגופנו, אך תהליך מהיר מדי עשוי לגרום לסוכרים להתעכל בגופנו מהר מדי וכתוצאה מכך, להביא למחסור מהיר מדי בסוכרים = אנרגיה.

היפוגליקמיה היא תופעה מאוד מסוכנת אם אנו סובלים מתופעת הסוכרת, לכן מומלץ להקפיד ולשים לב לרמות הסוכרים שלנו תוך כדי שימוש, כדי לוודא כי אנו לוקחים כמות שיפה מספיק כדי להפחית את רמות הסוכר בגופנו, אך לא להתמוטט.

אם אנו עומדים לעבור ניתוח, מומלץ להפסיק ולהשתמש בדמיאנה כשבועיים טרם הניתוח וליידע את הרופא שלנו כי אנו מעכלים את צמח המרפא הזה, משום שהוא מסייע להאיץ את מחזור הדם שלנו.

עד היום המחקרים אודות צמח הדמיאנה נערכו על חיות בלבד, לכן לא כדאי לנו ליהנות מהצמח אם אנו נשים בהיריון או נשים מניקות, מטעמי בטיחות.