מה הסיבות לעייפות כרונית ומהם דרכי הטיפול?

הסטטיסטיקות מראות, כי 80% מהאוכלוסייה הכללית סובלים או סבלו מעייפות ממושכת במהלך חייהם. נשים סובלות פי 2. כיצד אפשר לטפל בעייפות ולקבל את האנרגיה והחיוניות?

הנטורופתית איריס לייבוביץ' מספרת על הטיפול באמצעות צמח המאקה וגם מספרת על טבליות מאקה המומלצות בשוק תוספי התזונה.

הרבה מאוד אנשים מתלוננים על עייפות כרונית ורובם לא מצליחים למצוא את הסיבה לכך. למעשה, סקרים מראים כי הסובלים מעייפות כרונית הרגישו הכי הרבה פעמים שרופא המשפחה שלהם לא לוקח את הבעיה שלהם ברצינות. והם צודקים, בהחלט מדובר בבעיה שיש לאבחן אותה ולהתאים לה את הטיפול הנכון.

אם כך ממה נובעת העייפות הכרונית? "עייפות נובעת ממספר סיבות שחלקן קלות לפתרון ואחרות מסובכות יותר". מספרת הנטורופתית איריס לייבוביץ "אם מדובר באנמיה, הפתרון הוא פשוט - כדורי ברזל. אבל אם בדיקות הדם תקינות, תפקודי בלוטת התריס תקינים, אתם ישנים טוב בלילה, אוכלים מזון בריא ועדיין עייפים, ככל הנראה הסיבה נעוצה באורח החיים המודרני המלחיץ".

להזמנה ישירה של מאקה - לחצו כאן

הרבה טוענים שעייפות נובעת ממחסור של ויטמינים ומינרלים האם זה נכון?

"לא תמיד. לחלק מהאנשים מולטי ויטמין אכן מועיל, אבל לרוב האנשים שהגיעו לקליניקה שלי והתלוננו על חולשה ועייפות, תוספי הוויטמינים לא הועילו, אנשים אלו פנו לטיפול כיוון שכל התוספים שהם נטלו לא הביאו לשיפור בעייפות. במקרים האלה, לרוב, מדובר בגורם אחד שיוצר את כל הבעיה - לחץ, היום יום של חלקינו מורכב מהרבה מאוד לחץ וזה משפיע על הגוף משמעותית".

צמח המאקה

לחץ עלול לגרום לעייפות כרונית?

"הרבה פעמים כן. קודם כל במצב של לחץ הגוף מפריש חומרים שקשורים למערכת האדרנל- בלוטות יותרת הכליה, כמו אדרנלין ומפעיל מספר מנגנונים של מערכת העצבים והפרשת הורמונים.

עד כאן הכל בסדר, העניין הוא שאורח החיים שלנו הוא כל כך לחוץ שאנחנו כבר לא שמים לב לכך שאנחנו ב'היפר' קבוע, מעין מצב קבוע של לחץ בגלל העבודה, החדשות המלחיצות, המצב הכלכלי... במצב כזה הגוף מפריש באופן קבוע הורמונים שקשורים לסטרס כמו אדרנלין וקורטיזול.

כיוון שאנחנו לא מצליחים להירגע מהמתח ואפילו חושבים שאנחנו כבר לא יכולים בלעדיו הגוף הופך בהדרגה תשוש יותר ויותר. הגוף לא יודע 'לצאת' מהמצב של המתח וממשיך להתנהג כאילו הוא במרוץ גם ביום שבת וברגעים של מנוחה.

התוצאה היא עייפות כרונית, כלומר, הגוף מתיש את עצמו ולא יודע איך לייצר מחדש את הכוחות שלו. לגוף יש יכולת מופלאה להתחזק בזמן מנוחה ושינה, אבל אדם שהוא לחוץ כל היום וגם בלילה חולם על הקשיים שלו, לא מצליח להתעורר ערני וחיוני."

להזמנה ישירה של מאקה - לחצו כאן

אז מה אפשר לעשות?

"קיימים בטבע מזונות וצמחי מרפא שמשקמים את פעילות מערכת האדרנל ומשיבים לגוף את כוחותיו.הבולט והנחקר ביותר הוא הוא מאקה. זהו צמח מפורסם וידוע שהגיע מדרום אמריקה ופרו. כשהפך לפופולרי במערב הוא עורר עניין רב בשל כמות המינרלים והוויטמינים העצומה שהוא מכיל ומהר מאוד הוא הוכרז כמזון על.

אולם, לא זה הייחוד שלו, התכונה המעניינת שלו היא שהוא מרוכז בכמות עצומה של מינרלים שנספגים בגוף באופן מלא כך שכבר לאחר שימוש של שבוע הרבה מטופלים מרגישים שינוי משמעותי ומעידים על תחושה של ערנות וחיוניות".

האם יש לו שימושים נוספים?

"המון. כמו שאמרתי, צמח המאקה זכה להתייחסות רבה במחקר המערבי והוא הוכח כמסייע בהמון תחומים. אחת התכונות החשובות שלמאקה היא הפחתת מתח וחרדה על ידי חיזוק בלוטת האדרנל ושיפור מצב הרוח ושיפור השינה.

בנוסף המשתמשים במאקה - מדווחים על שיפור הריכוז והמיקוד וכמו כן שיפור הזיכרון והיכולת הקוגניטיבית. ספורטאים המשתמשים במאקה מדווחים על עליה בכוח הסיבולת, שיפור בביצועים וקיצור תהליך ההתאוששות לאחר מאמץ.

גם בכל הקשור בנשירת שיער, חיזוק ציפורניים - מאקה מחזק את הדם, מטפל בנשירת שיער ומחזק את הציפורניים, מאקה יכולה לסייע במניעת אוסטאופורוזיס הנגרם על ידי מחסור באסטרוגן. למעשה, פורסם מחקר אשר בדק את היכולת של מאקה לצמצם אובדן עצם בחולדות.

מהתוצאות עולה כי מינון גבוה של תמצית אתנול של מאקה יעיל במניעת איבוד מסת עצם. מאקה יכולה להיות מועילה עבור אנשים רבים המתמודדים עם בעיות פוריות, במיוחד אם הוא נלקח, תוך ביצוע שינויים בריאים נוספים.

מחקרים שנעשו לאחרונה מאשרים, כי למאקה יש יכולת רבת עוצמה להגדיל את פוריות גבר, ובמקרים רבים היא משפיעה על ספירת הזרע ותנועתיות הזרע כל זאת ללא ביצוע שינויים בהורמונים.

מאקה יכולה להיות מאוד שימושית למי שמתמודד עם בעיות סוכר בדם. היא מסייעת להקל על סימפטומים של גיל מעבר, כולל דיכאון, בעיות בתפקוד מיניות, וחרדה.

אישה עייפה

איזה מאקה היית ממליצה לצרוך?

קיימים הרבה סוגים של טבליות מאקה בשוק ורובם טובים. למטופלים שלי אני ממליצה לצרוך את טבליות המאקה של נוטרידי מכיוון שהן מורכבות מחומרים טבעיים בלבד – 100% שורש מאקה טהור. בנוסף הן מיוצרות ברשיון משרד הבריאות שזה משהו שאני תמיד מקפידה עליו".

להזמנה ישירה של מאקה - לחצו כאן


קרא עוד

מאקה

מאקה, צמח פרואני לחיזוק האנרגיה הגופנית, המינית ולאיזון הורמונלי

להזמנת מאקה טהורה במחיר המשתלם בישראל - לחץ כאן

עייפות נובעת ממספר סיבות שחלקן קלות לפתרון ואחרות מסובכות יותר. אם מדובר באנמיה הפתרון הוא פשוט, כדורי ברזל. אבל אם בדיקות הדם תקינות, תפקודי בלוטת התריס תקינים, אתם ישנים טוב בלילה ועדיין עייפים ככל הנראה הסיבה נעוצה בספיגת ויטמינים ומינרלים מן המזון או שהעייפות הכרונית נובעת ממתח.

העובדה שמזון מסוים מכיל ויטמינים עדיין אינה מספיקה. הגוף צריך 'לעשות עבודה' ולספוג את הוויטמינים והמינרלים ולהתחזק. עובדה מפתיעה למדי היא שחלק ניכר מהאנשים שסובלים מעייפות כרונית ומתשישות פשוט אינם סופגים את הויטמינים והמינרלים מהמזון.

שורש המאקה

האם הפתרון הוא לצרוך תוספות של ויטמינים ומינרלים?

לחלק מהאנשים מולטי ויטמין אכן מועיל, אבל לרוב האנשים שהגיעו למרפאה שלנו והתלוננו על חולשה ועייפות תוספי הוויטמינים לא הועילו! אנשים אלו פנו לטיפול כיוון שכל התוספים שהם נטלו לא הביאו לשיפור בעייפות... אם כך, הפתרון נעוץ במקום אחר. לצורך כך חשוב להבין שני מנגנונים פשוטים שאחראים על העייפות ותשישות.

עייפות כרונית שנובעת מחולשת בלוטות האדרנל/יותר הכליה:

במצב של לחץ הגוף מפריש חומרים שקשורים לבלוטות האדרנל (יותרת הכליה) כמו אדרנלין ומפעיל מספר מנגנונים של מערכת העצבים והפרשת הורמונים. עד כאן הכל בסדר! אורח החיים שלנו הוא כל כך לחוץ שאנחנו כבר לא שמים לב לכך שאנחנו ב'היפר' קבוע, מעין מצב קבוע של לחץ (בגלל העבודה, החדשות המלחיצות, ירי על ישובי הדרום, המצב הכלכלי...). במצב כזה הגוף מפריש באופן קבוע הורמונים שקשורים לסטרס כמו אדרנלין וקורטיזול.

כיוון שאנחנו לא מצליחים להירגע מהמתח ואפילו חושבים שאנחנו כבר לא יכולים בלעדיו הגוף הופך בהדרגה תשוש יותר ויותר. הגוף לא יודע 'לצאת' מהמצב של המתח וממשיך להתנהג כאילו הוא במרוץ גם ביום שבת וברגעים של מנוחה. התוצאה היא עייפות כרונית, כלומר, הגוף מתיש את עצמו ולא יודע איך לייצר מחדש את הכוחות שלו.

לגוף יש יכולת מופלאה להתחזק בזמן מנוחה ושינה. אבל אדם שהוא לחוץ כל היום, גם בלילה בעת הוא לחוץ, הוא חולם על הקשיים שלו ולא מצליח להתעורר ערני וחיוני.

אז מה עושים? יש פתרון מוכח ופשוט לעייפות כרונית – מאקה

קיימים בטבע מזונות וצמחי מרפא שמשקמים את פעילות מערכת האדרנל ומשיבים לגוף את כוחותיו. אם הגוף לא מצליח לעשות את זה בעצמו צריך לעזור לו!

אחד מצמחי המאכל היחידים שיודע לחזק את האנרגיה של הגוף בצורה טובה הוא מאקה, זהו צמח מפורסם וידוע בדרום אמריקה ובעיקר בפרו. כשרופאים מערביים נתקלו בצמח המופלא הם הופתעו לגלות את כמות המינרלים והוויטמינים הגדולה שהוא מכיל ולכן הוא מוגדר כ'מזון על' – Super Food.

כלומר זה מזון! שהספיגה שלו מצוינת כמו שמוכיחים מחקרים שפורסמו בעיתונות הרפואית המקצועית. מאקה אינו תוסף מזון, זהו אינו עוד מולטי ויטמין. המאקה הוא מזון מרוכז עם כמות עצומה של מינרלים שנספגים בגוף באופן מלא. מעצם היותו מזון הוא נספג טוב יותר מתוסף מזון.כבר לאחר שימוש של שבוע מורגש שינוי גדול ויש תחושה של ערנות וחיוניות!

כי אין מוצר טוב יותר ולטיפול בחוסר אנרגיה ועייפות.

הסגולות המופלאות של מאקה:

הסוף לעייפות הכרונית, הפחתת מתח, חרדה, דיכאון - אחת התכונות החשובות של מאקה היא הפחתת מתח וחרדה ועל ידי חיזוק בלוטת האדרנל ושיפור מצב הרוח – שיפור שינה - מאקה משפר את איכות השינה כך שהגוף יכול להחזיר לעצמו את כוחותיו.

טיפול בריכוז, זיכרון - המשתמשים במאקה –מדווחים על שיפור הריכוז והמיקוד וכמו כן שיפור הזיכרון והיכולת הקוגניטיבית. ספורטאים המשתמשים במאקה מדווחים על עליה בכוח הסיבולת, שיפור בביצועים וקיצור תהליך ההתאוששות לאחר מאמץ.

נשירת שיער, חיזוק ציפורניים - מאקה מחזק את הדם, מטפל בנשירת שיער ומחזק את הציפורניים. מחקרים מצאו שמאקה הוא אפרודיזיאק טבעי כלומר מגביר את הליבידו והאנרגיה המינית במצבים בהם האנרגיה ירודה. מאקה מאזן במהירות את המערכת ההורמונאלית.

איש ישן באמצע העבודה

מה מכילה מאקה?

מאקה מכיל בממוצע 16% חלבון ו- 70% פחמימות. הצמח מכיל ריכוז גבוה של מינרלים וויטמינים הדרושים לאדם על בסיס יומי: סידן, זרחן, מגנזיום, אבץ, ברזל, ויטמין C, ויטמין A, ויטמין E, ויטמין B1, B2, B3. בנוסף מכיל גם חומצות אמינו חיוניות: טריפטופן, ארגינין, ליזין, מתיונין, פנילאלנין, ואלין, תראונין.

חשוב לדעת על מאקה

צמח מאקה פרואני Macaהוא אחד מצמחי המאכל הטובים ביותר שהוכחו כמחזקים את הגוף ומטפלים בעייפות על ידי חיזוק בלוטות יותרת הכליה. מאקה ידוע ונמצא בשימוש בדרום אמריקה כבר אלפי שנים. בעשורים האחרונים הוא הגיע גם למערב לאור הסגולות החזקות שלו בטיפול בעייפות ובחיזוק הגוף.

הצמח גדל בהרי האנדים שבפרו ובוליביה בגובה של 4,000-4,500 מטר. מאקה גדל בתנאים קשים בהם שורדים בדרך כלל רק שורים חזקים. בגבהים אלו שוררים תנאים קשים של קור, רוחות חזקות והפרשי טמפרטורה עצומים בין יום ללילה.

כמו כן האדמה בהרים היא קשה וסלעית כך שמאקה יונק את המינרלים והוויטמינים שלו מהסלעים החזקים בעלי המבנה הייחודי המכילים כמות עצומה של מינרלים ורכיבי מזון נדירים.

התנאים הקשים בהם הוא גדל תורמים לחוזק ולעמידות שלו כמו גם לתכולה הגבוהה של המינרלים, החלבונים וחומצות האמינו שבו. תושבי פרו יודעים לספר שמי שאוכל את השורש המופלא מגיע לגיל מבוגר מאד כשהוא בריא, צלול, חיוני וערני.

עובדה ידועה בפרו ובדרום אמריקה בכלל שהטיפול הטוב והמהיר ביותר לחולשה, עייפות וחוסר אנרגיה הוא אכילת מיצוי של מאקה כדי להחלים ולהתחזק.בני האינקה והפרואנים משתמשים בפקעות המזינות לטיפול במערכת החיסון, עייפות, אנמיה, פוריות ולשיפור הזיכרון. מניסיון של אלפי שנים בפרו ובוליביה ניתן ליטול מאקה למשך פרקי זמן ארוכים ללא חשש.

מאקה שייך למשפחת המצליבים, והפקעת שלו היא זו שמכילה כמות עצומה של ויטמינים ומינרלים.

מאקה נמצאת יותר ויותר באור הזרקורים בשנים האחרונות, מחקרים רבים נעשו עליו, לטיפול בבעיות מיניות, מחקרים על מאקה,רובם סביב נושאים מסוימים, ולכן עדיין קיימים פערים עצומים של מידע מדעי.זה מתסכל, כי איך התחלתי להתעניייין במאקה היה זה שימוש מסורתי לתמיכה בהריון, למאקה יכולת לאזן הורמונים.

מאקה היא שורש עם ערך תזונתי גבוה

הדבר ראשון, מאקה היא ירק עם ערך תזונתי גבוה.הוא מלא של סידן, מגנזיום, ויטמינים מקבוצת Bמסוימים, הוויטמין C, כמו גם אבץ ומינרלים רבים חשובים אחרים, חלבון וסיבים.

מאקה יכולה לסייע במניעת אוסטאופורוזיס הנגרם על ידי מחסור באסטרוגן

למעשה,מחקר אחדבדק את היכולת של מאקה לצמצם אובדן עצם בחולדות. המסקנה?עולה כי מינון גבוה של תמצית אתנול של מאקה יעיל במניעת איבוד מסת עצם.

מאקה תומכת פוריות

למרבה הצער, בעיות הפוריות הפכו להיות יותר ויותר נפוצים עבור רבים מאיתנו.התגברות על בעיות פוריות יכולה וצריכה להיות רבת פנים. מאקה יכולה להיות מועילה עבור אנשים רבים המתמודדים עם בעיות פוריות, במיוחד אם הוא נלקח, תוך ביצוע שינויים בריאים נוספים. מאקה היא ייחודית בכך שהוא מסייעים לגברים ונשים בנושא הפוריות.

מאקה מגבירה פוריות גברים

מאקה שחשבה בעבר כדי להגדיל את הורמוני המין של גברים שהיו אחראית לזה של יכולת להגדיל את הדחף המיני של אדם והפוריות מוגברת, אך בעוד מחקרים שנעשה לאחרונה מאשרים כי מאקה יש את היכולת רבת העוצמה להגדיל את פוריות גבר, היא אינה משנה את רמות ההורמונים.באמצעות מאקה,ניתן להגדיל את ספירת הזרע ותנועתיות הזרע ולהגדיל את נפח זרע, כל זאת ללא ביצוע שינויים בהורמונים של הגברים.


מאקה מגבירה פוריות של הנשים

במחקר אחר,בדקו את השימוש המסורתי של מאקה והשפעתה על פוריות בנשים, תוך שימוש בעכברים, אלה שקיבלו מאקה אכן הגדילה פוריות!

מאקה יכולה לעזור לדיכאון ויכולה להגביר יכולות למידה וזיכרון

במחקר בחנו את ההשפעה של מאקה בהפחתת דיכאון והגדלת יכולות למידה בעכברים.הם גילו השפעות נוגדותדיכאון, במחקר מעקב על מאקה, גילו שזה עזר לשפר את הפגיעה בזיכרון.

מאקה יכולה לסייע במניעת נזק לעור מקרינת UV

מאקה נמצאת כבעליכולת הגנה מקרניUV.למרות שבמאקה נמצאו רמות נמוכות יותר של נוגדי חימצון מאשר בתה ירוק, מצאו כי יש לו את היכולת לחפש רדיקלים חופשיים ולהגן על תאים מלחץחמצוני. נוגדי החמצון אמורים לשמור למנוע נזק לעור.

מאקה יכולה לעזור על בקרת גלוקוז

מאקה יכולה להיות מאוד שימושית למי שמתמודד עם בעיות סוכר בדם.חוקריםמצאו שמאקה עוזרת לשמור על רמת הסוכר, זה יכול להיות משמעותי לאנשים עם סוכרת או היפוגליקמיה.

מאקה מסייעת נשים בגיל מעבר

במחקר שנועד לבדוק אתההשפעות של מאקה על הורמונים ואת הסימפטומים של נשים בגיל מעבר,נמצא כי מאקה לא שינתה את האיזון ההורמונלי שלהם בכלל! אבל עזר באופן משמעותי לסייע בסימפטומים של גיל מעבר, כולל דיכאון, בעיות בתפקוד מיניות, וחרדה.

אין הרבה מחקרים מדעיים באופן ספציפי שבדקו את השפעתמאקהעל איזון הורמונלי של נשים.תצפיות קליניות טוענות כי מאקה מועילה בתחום זה, אבל זה עדיין לא הוכח באופן מדעי.

מאקה יכולה לעזור עם בעיות מיניות (לגברים ולנשים)

מאקה משמשת לטיפול בבעיות מיניות מסוימות בגברים ונשים עם תוצאות טובות מאוד. הנה רשימה של שימושים חשובים אחרים למאקה:

מאקה יכולה לעזור לאלה עם בעיות בבלוטת התריס והכליה או עייפות כרונית

בבדיקה נמצא שנעשה יותר חם בזמן נטילת מאקה (בקרת טמפרטורה קשורה לתפקוד בלוטת תריס) ויש אנרגיה טובה יותר (יותרת כליה).

מאקה יכולה לתת סיבולת ואנרגיה

אחד השימושים המסורתיים של מאקה הוא לאנרגיה וסיבולת, זאת סיבה שכמה ספורטאים משתמשים במאקה ורואים תוצאות טובות.

מאקה יכולה לעזור עם PMS ובעיות הורמונליות אחרות

מאקה שמשה באופן מסורתי לא רק לעזור להיכנס להריון, אבל להישאר בהריון גם כן.זה לא נבדק באופן מדעי, אלא זהו שימוש מסורתי שלו.

מי לא צריך לקחת את זה?

בעוד מאקה לא נחשבה לרעיל,בהריון או בהנקה לא מומלץ באופן רשמי לקחת מאקה מכל חברה כי זה לא נבדק עדיין.

במחקר, אלו שנטלו כמות גדולה של מאקה בכל יום, הראו עליות קלות של לחץ דם.חשוב לקחת את זה בחשבון, אם יש בעיות בלחץ דם.