מכירים את זה שאתם לא מצליחים לפתוח את העיניים ולהתרכז במהלך היום? או שאתם חייבים לעשות משהו – אבל העייפות משתלטת עליכם? אורח החיים המודרני גורם אצל רבים מאיתנו לתופעה הזו, ויש לה פתרון טבעי – מאקה. ריכזנו את המידע החשוב על עייפות כרונית והצמח הזה, וכיצד מאקה מסייע בבעיות בריאותיות נוספות

החיים בעולם המודרני אינם פשוטים עבור רבים מאיתנו שכן הם כוללים תזיזתיות, עבודה תחת לחץ, ביצוע מספר פעולות בו זמנית, ואצל חלקנו גם פוגעים באורח החיים כי אנו זוללים מזונות מהירים להכנה שעתירים בכולסטרול, פחמימות, חומרים משמרים וכימיקלים, כדי לשרוד את היום. אחד הצמחים הידועים במדינת פרו נקרא צמח המאקה והוא מכונה גם ג׳ינסנג פרואני (בדומה לג'ינסנג קוריאני). צמח המאקה בצורתו דומה לגזר וצבעו סגלגל. ההרכב התזונתי העשיר של שורש מאקה מסייע לנו לחיזוק האנרגיה, משום שהוא מכיל ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו ונוגדי חמצון. יחד עם זאת, נמצא כי המאקה מסייע במצבים של בעיות פוריות שונות ותומך במערכת ההורמונלית.

על עייפות כרונית ודרכי טיפול בעזרת מאקה

הסטטיסטיקות מראות, כי 80% מהאוכלוסייה הכללית סובלים או סבלו מעייפות ממושכת במהלך חייהם. נשים סובלות מכך פי 2. כיצד אפשר לטפל בעייפות ולקבל את האנרגיה והחיוניות?

הנטורופתית איריס לייבוביץ' מספרת על הטיפול באמצעות צמח המאקה וגם מספרת על טבליות מאקה המומלצות בשוק תוספי התזונה.

הרבה מאוד אנשים מתלוננים על עייפות כרונית ורובם לא מצליחים למצוא את הסיבה לכך. למעשה, סקרים מראים כי הסובלים מעייפות כרונית הרגישו הכי הרבה פעמים שרופא המשפחה שלהם לא לוקח את הבעיה שלהם ברצינות. והם צודקים, בהחלט מדובר בבעיה שיש לאבחן אותה ולהתאים לה את הטיפול הנכון.

אם כך, ממה נובעת העייפות הכרונית? "עייפות נובעת ממספר סיבות שחלקן קלות לפתרון ואחרות מסובכות יותר", מספרת הנטורופתית איריס לייבוביץ, "אם מדובר באנמיה, הפתרון הוא פשוט - כדורי ברזל. אבל אם בדיקות הדם תקינות, תפקודי בלוטת התריס תקינים, אתם ישנים טוב בלילה, אוכלים מזון בריא ועדיין עייפים, ככל הנראה הסיבה נעוצה באורח החיים המודרני המלחיץ".

אישה עייפה

הרבה טוענים שעייפות נובעת ממחסור של ויטמינים ומינרלים האם זה נכון?

"לא תמיד. לחלק מהאנשים מולטי ויטמין אכן מועיל, אבל לרוב האנשים שהגיעו לקליניקה שלי והתלוננו על חולשה ועייפות, תוספי הוויטמינים לא הועילו, אנשים אלו פנו לטיפול כיוון שכל התוספים שהם נטלו לא הביאו לשיפור בעייפות. במקרים האלה, לרוב, מדובר בגורם אחד שיוצר את כל הבעיה - לחץ, היום יום של חלקינו מורכב מהרבה מאוד לחץ וזה משפיע על הגוף משמעותית".

לחץ עלול לגרום לעייפות כרונית?

"הרבה פעמים כן. קודם כל במצב של לחץ הגוף מפריש חומרים שקשורים למערכת האדרנל- בלוטות יותרת הכליה, כמו אדרנלין, ומפעיל מספר מנגנונים של מערכת העצבים והפרשת הורמונים.

עד כאן הכול בסדר - העניין הוא שאורח החיים שלנו הוא כל כך לחוץ שאנחנו כבר לא שמים לב לכך שאנחנו ב'היפר' קבוע, מעין מצב קבוע של לחץ בגלל העבודה, החדשות המלחיצות, המצב הכלכלי... במצב כזה הגוף מפריש באופן קבוע הורמונים שקשורים לסטרס כמו אדרנלין וקורטיזול.

כיוון שאנחנו לא מצליחים להירגע מהמתח ואפילו חושבים שאנחנו כבר לא יכולים בלעדיו הגוף הופך בהדרגה תשוש יותר ויותר. הגוף לא יודע 'לצאת' מהמצב של המתח וממשיך להתנהג כאילו הוא במרוץ גם ביום שבת וברגעים של מנוחה.

התוצאה היא עייפות כרונית, כלומר, הגוף מתיש את עצמו ולא יודע איך לייצר מחדש את הכוחות שלו. לגוף יש יכולת מופלאה להתחזק בזמן מנוחה ושינה, אבל אדם שהוא לחוץ כל היום וגם בלילה חולם על הקשיים שלו, לא מצליח להתעורר ערני וחיוני."
איש ישן באמצע העבודה

כיצד מאקה עוזרת לעייפות כרונית?

"קיימים בטבע מזונות וצמחי מרפא שמשקמים את פעילות מערכת האדרנל ומשיבים לגוף את כוחותיו. הבולט והנחקר ביותר הוא הוא מאקה. זהו צמח מפורסם וידוע שהגיע מדרום אמריקה ופרו. כשהפך לפופולרי במערב הוא עורר עניין רב בשל כמות המינרלים והוויטמינים העצומה שהוא מכיל ומהר מאוד הוא הוכרז כמזון על.

אולם, לא זה הייחוד שלו, התכונה המעניינת שלו היא שהוא מרוכז בכמות עצומה של מינרלים שנספגים בגוף באופן מלא כך שכבר לאחר שימוש של שבוע הרבה מטופלים מרגישים שינוי משמעותי ומעידים על תחושה של ערנות וחיוניות".

האם למאקה יש שימושים נוספים?

"המון. כמו שאמרתי, צמח המאקה זכה להתייחסות רבה במחקר המערבי והוא הוכח כמסייע בהמון תחומים. אחת התכונות החשובות שלמאקה היא הפחתת מתח וחרדה על ידי חיזוק בלוטת האדרנל ושיפור מצב הרוח ושיפור השינה.

נוסף על כך, המשתמשים במאקה מדווחים על שיפור הריכוז והמיקוד וכמו כן שיפור הזיכרון והיכולת הקוגניטיבית. ספורטאים המשתמשים במאקה מדווחים על עליה בכוח הסיבולת, שיפור בביצועים וקיצור תהליך ההתאוששות לאחר מאמץ.

גם בכל הקשור בנשירת שיער, חיזוק ציפורניים - מאקה מחזק את הדם, מטפל בנשירת שיער ומחזק את הציפורניים. מאקה יכול לסייע במניעת אוסטאופורוזיס הנגרם על ידי מחסור באסטרוגן. 

למעשה, פורסם מחקר אשר בדק את היכולת של מאקה לצמצם אובדן עצם בחולדות. מהתוצאות עולה כי מינון גבוה של תמצית אתנול של מאקה יעיל במניעת איבוד מסת עצם. מאקה יכולה להיות מועילה עבור אנשים רבים המתמודדים עם בעיות פוריות, במיוחד אם הוא נלקח בתוך ביצוע שינויים בריאים נוספים.

מחקרים שנעשו לאחרונה מאשרים, כי למאקה יש יכולת רבת עוצמה להגדיל את פוריות גבר, ובמקרים רבים היא משפיעה על ספירת הזרע ותנועתיות הזרע כל זאת ללא ביצוע שינויים בהורמונים.

מאקה יכולה להיות מאוד שימושית למי שמתמודד עם בעיות סוכר בדם. היא מסייעת להקל על סימפטומים של גיל מעבר, כולל דיכאון, בעיות בתפקוד מיניות, וחרדה.

איזה מאקה היית ממליצה לצרוך?

קיימים הרבה סוגים של טבליות מאקה בשוק ורובם טובים. למטופלים שלי אני ממליצה לצרוך את כמוסות מולטי מאקה נוטרי די מכיוון שהן מורכבות מחומרים טבעיים בלבד – 100% שורש מאקה טהור. בנוסף הן מיוצרות ברישיון משרד הבריאות שזה משהו שאני תמיד מקפידה עליו".

לפרטים על מולטי מאקה של נוטרי די לחצו כאן >>
צמח המאקה

על צמח המרפא: מאקה

על עייפות כרונית 

עייפות נובעת ממספר סיבות שחלקן קלות לפתרון ואחרות מסובכות יותר. אם מדובר באנמיה הפתרון הוא פשוט, כדורי ברזל. אבל אם בדיקות הדם תקינות, תפקודי בלוטת התריס תקינים, אתם ישנים טוב בלילה ועדיין עייפים ככל הנראה הסיבה נעוצה בספיגת ויטמינים ומינרלים מן המזון או שהעייפות הכרונית נובעת ממתח.

העובדה שמזון מסוים מכיל ויטמינים עדיין אינה מספיקה. הגוף צריך 'לעשות עבודה' ולספוג את הוויטמינים והמינרלים ולהתחזק. עובדה מפתיעה למדי היא שחלק ניכר מהאנשים שסובלים מעייפות כרונית ומתשישות פשוט אינם סופגים את הוויטמינים והמינרלים מהמזון.

לחלק מהאנשים מולטי ויטמין אכן מועיל, אבל לרוב האנשים שהגיעו למרפאה שלנו והתלוננו על חולשה ועייפות תוספי הוויטמינים לא הועילו! אנשים אלו פנו לטיפול כיוון שכל התוספים שהם נטלו לא הביאו לשיפור בעייפות... אם כך, הפתרון נעוץ במקום אחר. לצורך כך חשוב להבין שני מנגנונים פשוטים שאחראים על העייפות ותשישות.

במצב של לחץ הגוף מפריש חומרים שקשורים לבלוטות האדרנל (יותרת הכליה) כמו אדרנלין ומפעיל מספר מנגנונים של מערכת העצבים והפרשת הורמונים. עד כאן הכול בסדר! אורח החיים שלנו הוא כל כך לחוץ שאנחנו כבר לא שמים לב לכך שאנחנו ב'היפר' קבוע, מעין מצב קבוע של לחץ (בגלל העבודה, החדשות המלחיצות, המצב הכלכלי ועוד). במצב כזה הגוף מפריש באופן קבוע הורמונים שקשורים לסטרס כמו אדרנלין וקורטיזול.

כיוון שאנחנו לא מצליחים להירגע מהמתח ואפילו חושבים שאנחנו כבר לא יכולים בלעדיו הגוף הופך בהדרגה תשוש יותר ויותר. הגוף לא יודע 'לצאת' מהמצב של המתח וממשיך להתנהג כאילו הוא במרוץ גם ביום שבת וברגעים של מנוחה. התוצאה היא עייפות כרונית, כלומר, הגוף מתיש את עצמו ולא יודע איך לייצר מחדש את הכוחות שלו. לגוף יש יכולת מופלאה להתחזק בזמן מנוחה ושינה. אבל אדם שהוא לחוץ כל היום, גם בלילה בעת הוא לחוץ, הוא חולם על הקשיים שלו ולא מצליח להתעורר ערני וחיוני.

הפתרון הטבעי לעייפות: מאקה

קיימים בטבע מזונות וצמחי מרפא שמשקמים את פעילות מערכת האדרנל ומשיבים לגוף את כוחותיו. אם הגוף לא מצליח לעשות את זה בעצמו צריך לעזור לו!

אחד מצמחי המאכל היחידים שיודע לחזק את האנרגיה של הגוף בצורה טובה הוא מאקה, שזהו צמח מפורסם וידוע בדרום אמריקה ובעיקר בפרו. כשרופאים מערביים נתקלו בצמח מאקה המופלא הם הופתעו לגלות את כמות המינרלים והוויטמינים הגדולה שהוא מכיל ולכן הוא מוגדר כ'מזון על' – Super Food.

כלומר זה מזון! שהספיגה שלו מצוינת כמו שמוכיחים מחקרים שפורסמו בעיתונות הרפואית המקצועית. מאקה אינו תוסף מזון, זהו אינו עוד מולטי ויטמין. המאקה הוא מזון מרוכז עם כמות עצומה של מינרלים שנספגים בגוף באופן מלא. מעצם היותו של מאקה מזון הוא נספג טוב יותר מתוסף מזון. כבר לאחר שימוש של שבוע מורגש שינוי גדול ויש תחושה של ערנות וחיוניות!

כי אין מוצר טוב יותר ולטיפול בחוסר אנרגיה ועייפות.

להזמנת מולטי מאקה של נוטרי די לחצו כאן >>

הסגולות המופלאות של מאקה

  • הסוף לעייפות הכרונית, הפחתת מתח, חרדה, דיכאון עם מאקה – אחת התכונות החשובות של מאקה היא הפחתת מתח וחרדה ועל ידי חיזוק בלוטת האדרנל ושיפור מצב הרוח. 
  • מאקה יכול להביא לשיפור שינה – מאקה משפר את איכות השינה כך שהגוף יכול להחזיר לעצמו את כוחותיו.
  • טיפול בריכוז, זיכרון – המשתמשים במאקה מדווחים על שיפור הריכוז והמיקוד וכמו כן שיפור הזיכרון והיכולת הקוגניטיבית. 
  • שיפור הסיבולת והביצועים – ספורטאים המשתמשים במאקה מדווחים על עליה בכוח הסיבולת, שיפור בביצועים וקיצור תהליך ההתאוששות לאחר מאמץ.
  • נשירת שיער, חיזוק ציפורניים – מאקה מחזק את הדם, מטפל בנשירת שיער ומחזק את הציפורניים, בדומה לקולגן למשל.
  • שיפור האנרגיה המינית – מחקרים מצאו שמאקה הוא אפרודיזיאק טבעי כלומר מגביר את הליבידו והאנרגיה המינית במצבים בהם האנרגיה ירודה. 
  • איזון המערכת ההורמונלית – מאקה מאזן במהירות את המערכת ההורמונאלית.

מה מכיל מאקה?

מאקה מכיל בממוצע 16% חלבון ו- 70% פחמימות. צמח המאקה עצמו מכיל ריכוז גבוה של מינרלים וויטמינים הדרושים לאדם על בסיס יומי: סידן, זרחן, מגנזיום, אבץ, ברזל, ויטמין C, ויטמין A, ויטמין E, ויטמין B1, B2, B3. בנוסף המאקה מכיל גם חומצות אמינו חיוניות: טריפטופן, ארגינין, ליזין, מתיונין, פנילאלנין, ואלין, תראונין.

חשוב לדעת על מאקה

צמח מאקה פרואני Maca הוא אחד מצמחי המאכל הטובים ביותר שהוכחו כמחזקים את הגוף ומטפלים בעייפות על ידי חיזוק בלוטות יותרת הכליה. מאקה ידוע ונמצא בשימוש בדרום אמריקה כבר אלפי שנים. בעשורים האחרונים הוא הגיע גם למערב לאור הסגולות החזקות שלו בטיפול בעייפות ובחיזוק הגוף.

הצמח גדל בהרי האנדים שבפרו ובוליביה בגובה של 4,000-4,500 מטר. מאקה גדל בתנאים קשים שבהם שורדים בדרך כלל רק שורים חזקים. בגבהים אלו שוררים תנאים קשים של קור, רוחות חזקות והפרשי טמפרטורה עצומים בין יום ללילה. כמו כן האדמה בהרים היא קשה וסלעית כך שמאקה יונק את המינרלים והוויטמינים שלו מהסלעים החזקים בעלי המבנה הייחודי המכילים כמות עצומה של מינרלים ורכיבי מזון נדירים.

התנאים הקשים שבהם הוא גדל תורמים לחוזק ולעמידות שלו כמו גם לתכולה הגבוהה של המינרלים, החלבונים וחומצות האמינו שבו. תושבי פרו יודעים לספר שמי שאוכל את השורש המופלא מגיע לגיל מבוגר מאד כשהוא בריא, צלול, חיוני וערני.

עובדה ידועה בפרו ובדרום אמריקה בכלל שהטיפול הטוב והמהיר ביותר לחולשה, עייפות וחוסר אנרגיה הוא אכילת מיצוי של מאקה כדי להחלים ולהתחזק. בני האינקה והפרואנים משתמשים בפקעות המזינות לטיפול במערכת החיסון, עייפות, אנמיה, פוריות ולשיפור הזיכרון. מניסיון של אלפי שנים בפרו ובוליביה ניתן ליטול מאקה למשך פרקי זמן ארוכים ללא חשש.

כמו כן, מאקה שייך למשפחת המצליבים, והפקעת שלו היא זו שמכילה כמות עצומה של ויטמינים ומינרלים.

מאקה נמצא יותר ויותר באור הזרקורים בשנים האחרונות, מחקרים רבים נעשו עליו, כמו מאקה לטיפול בבעיות מיניות. רוב המחקרים על מאקה מתמקדים בנושאים מסוימים, ולכן עדיין קיימים פערים עצומים של מידע מדעי. 

מאקה הוא שורש עם ערך תזונתי גבוה

ראשית, מאקה הוא ירק עם ערך תזונתי גבוה. הוא מלא של סידן, מגנזיום, ויטמינים מקבוצת B מסוימים, הוויטמין C כמו גם אבץ ומינרלים רבים חשובים אחרים, חלבון וסיבים.

מאקה יכול לסייע במניעת אוסטאופורוזיס הנגרם על ידי מחסור באסטרוגן.

מחקרים מראים גם כי מינון גבוה של תמצית אתנול של מאקה יעיל במניעת איבוד מסת עצם.

מאקה תומך פוריות

למרבה הצער, בעיות הפוריות הפכו להיות יותר ויותר נפוצות עבור רבים. התגברות על בעיות פוריות יכולה וצריכה להיות רבת פנים. מאקה יכולה להיות מועילה עבור אנשים רבים המתמודדים עם בעיות פוריות, במיוחד אם הוא נלקח בתוך ביצוע שינויים בריאים נוספים. מאקה הוא ייחודי בכך שהוא מסייע לגברים ולנשים בנושא הפוריות.

מאקה מגביר פוריות גברים

במחקרים שנעשה לאחרונה מאשרים כי במאקה יש יכולת רבת עוצמה להגדיל את פוריות גבר, והיא אינה משנה את רמות ההורמונים. באמצעות מאקה, ניתן להגדיל את ספירת הזרע ותנועתיות הזרע ולהגדיל את נפח זרע, כל זאת ללא ביצוע שינויים בהורמונים של הגברים.

מאקה מגביר פוריות של הנשים

במחקר אחר בדקו את השימוש המסורתי של מאקה והשפעתה על פוריות בנשים, בתוך שימוש בעכברים. בקרב העכברים שקיבלו מקאה, התגברה רמת הפוריות.

מאקה יכול לעזור לדיכאון ויכול להגביר יכולות למידה וזיכרון

במחקר נוסף בחנו את ההשפעה של מאקה בהפחתת דיכאון והגדלת יכולות למידה בעכברים. הם גילו השפעות נוגדות דיכאון במאקה. ובמחקר מעקב על מאקה, גילו שהוא עזר לשפר את הפגיעה בזיכרון.

על פי מחקר אחר, אנשים שהחלו לצרוך את טבליות המאקה הצמחיות דיווחו על שיפור ניכר ברמת הריכוז שלהם. מחקרים שנעשו על הקשר בין צריכה של השורש לבין שיפור ביכולות קוגניטיביות מצאו כי אכן קיים שיפור ברמות הזיכרון אצל אנשים שונים הצורכים מאקה.

מאקה יכול לסייע במניעת נזק לעור מקרינת UV

מאקה נמצא כבעל יכולת הגנה מקרני UV.למרות שבמאקה נמצאו רמות נמוכות יותר של נוגדי חמצון מאשר בתה ירוק, מצאו כי יש לו את היכולת לאתר רדיקלים חופשיים ולהגן על תאים מלחץ חמצוני. נוגדי החמצון אמורים לשמור למנוע נזק לעור.

מאקה יכול לסייע בבקרת הגלוקוז

מאקה יכול להיות מאוד שימושי למי שמתמודד עם בעיות סוכר בדם. חוקרים מצאו שמאקה עוזר לשמור על רמת הסוכר, מה שיכול להיות משמעותי לאנשים עם סוכרת או היפוגליקמיה. איזון הסוכר בגוף הוא אחד התכונות של מורינגה, בין השאר.

מאקה מסייע לנשים בגיל מעבר

במחקר שנועד לבדוק את ההשפעות של מאקה על הורמונים ואת הסימפטומים של נשים בגיל מעבר, נמצא כי מאקה לא שינה את האיזון ההורמונלי שלהן בכלל, אבל עזר באופן משמעותי להקלה בסימפטומים של גיל מעבר, כולל דיכאון, בעיות בתפקוד המיני וחרדה.

אין הרבה מחקרים מדעיים באופן ספציפי שבדקו את השפעת המאקה על איזון הורמונלי של נשים. תצפיות קליניות טוענות כי מאקה מועיל בתחום זה, אבל זה עדיין לא הוכח באופן מדעי.

מאקה יכול לעזור לאלה עם בעיות בבלוטת התריס והכליה 

בבדיקה נמצא שנעשה יותר חם בזמן נטילת מאקה (בקרת טמפרטורה קשורה לתפקוד בלוטת תריס) ולכן יש אנרגיה טובה יותר (יותרת כליה).

מאקה יכול לתת סיבולת ואנרגיה

אחד השימושים המסורתיים של מאקה הוא לאנרגיה וסיבולת, זאת סיבה שכמה ספורטאים משתמשים במאקה ורואים תוצאות טובות.

מאקה יכול לעזור עם PMS ובעיות הורמונליות אחרות

מאקה שימשה באופן מסורתי לא רק לעזור להיכנס להיריון, אלא גם לשמור על היריון תקין. זה לא נבדק באופן מדעי, אלא שזהו שימוש מסורתי של מאקה.

מי לא צריך לקחת מאקה?

בעוד מאקה לא נחשב רעיל, בהיריון או בהנקה לא מומלץ באופן רשמי לקחת מאקה מכל חברה או מותג כי השימוש לא נבדק עדיין מדעית.

במחקר שנעשה, נראתה עלייה קלה של לחץ הדם בקרב אלו שנטלו כמות גדולה של מאקה בכל יום. ולכן, לפני שמתחילים ליטול מאקה חשוב לקחת את זה בחשבון, ובמיוחד אם יש בעיות בלחץ הדם.


לסיכום, כפי שניתן לראות, למאקה יש מגוון רחב של סגולות ויתרונות בריאותיים שיכולים לסייע ללא מעט אנשים הסובלים מבעיות שונות, כמו עייפות כרונית. על אף שמדובר במוצר טבעי שנעשה בו שימוש מסורתי לאורך שנים רבות במדינות שונות, ובעיקר בפרו שהיא ארץ מוצאו, חשוב להתייעץ עם רופא טרם השימוש בו, ובמיוחד אם מדובר בהיריון או כשיש היסטוריה רפואית. רק בריאות!

לתוסף מאקה בריכוז גבוה לחצו כאן >>