היא אחת הבעיות השכיחות ביותר אצל גברים, אך גם אחת הבעיות שהכי מביכות אותם. ברגע שמתגברים על המבוכה ניתן לטפל בה בקלות וביעילות. שפיכה מוקדמת - מה זה אומר ואיך פותרים את זה

שפיכה מוקדמת או שפיכה מהירה, היא אחת הבעיות השכיחות ביותר בתפקוד המיני של גברים, כש-7 מתוך 10 גברים יסבלו מהתופעה במהלך חייהם. בעיה זו מטרידה ומתסכלת גברים רבים ומשפיעה על הדימוי העצמי ועל מערכת היחסים שלהם גם מחוץ למיטה. אולם בשנים האחרונות המבוכה סביב הנושא הזה הולכת ופוחתת, ויש הרבה פתרונות לבעיה הזו.

"מהניסיון הקליני שלי, לרוב הגברים המתמודדים עם הבעיה של שפיכה מוקדמת קשה לדבר עליה בפתיחות" אומרת ד"ר דניאלה מזור, מטפלת מינית מוסמכת. "גברים המתמודדים עם הבעיה הזו חשים בושה, פגיעה בדימוי העצמי וחלקם אף חוששים ממגע מיני אינטימי עם בת או בן הזוג. קהילת המטפלים המיניים בארץ עושים מאמצים רבים על מנת לנרמל את הבעיות בתפקוד מיני, על ידי כנסים, מאמרים ומחקרים. חשוב לדעת, שבעיה בתפקוד מיני היא דבר נורמלי וטבעי, ובמצבים אלה מומלץ מאוד לפנות לאיש מקצוע בעל הסמכה וניסיון בתחום". 
daniella mazor

ד"ר דניאלה מזור


האם אני סובל משפיכה מוקדמת?

לשפיכה מוקדמת אין גיל מסוים והיא יכולה להתחיל גם בגיל הנעורים, כאשר שפיכה מוקדמת היא מצב שבו הזרע נפלט מוקדם מהרצוי במהלך קיום יחסי מין. כשהסיטואציה חוזרת על עצמה מספר פעמים היא כבר מוגדרת כבעיה. שפיכה מוקדמת לאו דווקא קשורה לזמן, אלא לצרכים של בני הזוג, שמגדירים עבור עצמם את משך הזמן הרצוי עד להגעה לשפיכה.

ד"ר מזור אומרת, שלעיתים מדובר בבעיה אחרת. "לפעמים מגיעים אלי לטיפול גברים המתלוננים על שפיכה מוקדמת, ובזמן האבחון מסתבר שמדובר על אי שביעות רצון מזמן החדירה, או במילים פשוטות - גברים שהיו רוצים שהחדירה תימשך זמן רב יותר" מסבירה מזור. "במקרים כאלה, אנחנו רואים פערים בין הרצוי והמצוי, ולאו דווקא בעיה של שפיכה מוקדמת, אך גם בתופעה זו חשוב לטפל".

שרית גל כהן, מנחה למיניות, אינטימיות ומערכות יחסים אומרת כי "פעמים רבות המיניות שלנו מוגדרת על-ידי האקט עצמו או האורגזמה, אולם מעבר לחדירה ולהגעה לפורקן, יש מיניות מיטיבה שהיא לא רק ממוקדת אורגזמה, אלא מגיעה ממקום רחב יותר שמדבר על חיבור וחוויה של עונג. ברגע שהמיניות שלנו מכוונת אורגזמה או ביצועים, זה דבר שיוצר לחץ על הגבר, שיכול להתבטא בשפיכה מוקדמת".

sarit gal cohen
שרית גל כהן


מהן הסיבות לשפיכה מוקדמת?

סיבות פיזיולוגיות - מחלות שונות כמו סכרת, דלקות בערמונית, בעיות בבלוטת התריס ובמערכת העצבים, טיפולים כימותרפיים, נטילת תרופות מסוימות או רגישות יתר באזור הפין.

סיבות פסיכולוגיות - מצבים נפשיים עלולים לגרום לשפיכה מוקדמת, כגון לחץ ומתח נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר ביטחון עצמי. גם דיכוי מיני שנעשה בעבר כמו למשל מטעמים דתיים עלול להיות גורם משמעותי. כמו כן, לעיתים הגבר איננו מצליח לזהות את הנקודה שלאחריה כבר לא ניתן למנוע את השפיכה.

בנוסף, ייתכן שברגע שהבעיה צצה פעם אחת, הלחץ לפצות עליה בפעמים הבאות הוא רב, מה שמגביר את הסיכוי שהבעיה תקרה שוב.

לספריי השהייה מומלץ למניעת שפיכה מוקדמת לחצו כאן >>


האם כדאי לדבר עם בני הזוג על הבעיה?

התופעה של שפיכה מוקדמת לא משפיעה רק על הגבר עצמו, אלא גם על בת או בן הזוג שלו. פעמים רבות הדבר פוגע ביכולת של האישה להגיע לאורגזמה, מה שיכול לגרום לה לתסכול רב ואף להימנעות מקיום יחסי מין. כאשר הנושא איננו מדובר, האישה עלולה לפתח רגשות אשמה או לחשוב שאיננה מושכת מספיק. במקרים רבים, שיתוף של בת או בן הזוג בבעיה ובתהליך ההתמודדות, יחזק את הקשר האינטימי ואת מערכת היחסים הזוגית.


גל כהן טוענת כי "אין פה תשובה חד משמעית, זה תלוי ברמת התקשורת בין בני הזוג. יש שיח שיכניס לחץ סביב הדבר הזה, ויש כזה שייתן דווקא הכלה וביטחון, אז השאלה היא לא אם כן או לא לערב את הפרטנר, אלא כיצד מתייחסים לזה. הרבה פעמים בני הזוג מגיבים בצורה דרמטית מה שמכניס לעוד יותר לחץ".

האם יש טיפול לשפיכה מוקדמת?

בוודאי שכן! ניתן לטפל בכך על ידי טיפול סקסולוגי, ועל ידי תכשירים שונים.

טיפול סקסולוגי הוא טיפול המבוסס על תרגול ושיחות, שמטרתן היא שיפור יכולת הזיהוי של הגבר את עוצמת הגירוי המיני, ושיפור השליטה בשפיכה. מדובר בטיפול של כמה מפגשים, ושילוב של בת או בן הזוג בטיפול מגביר את סיכויי ההצלחה.

ד"ר מזור מדגישה כי "הטיפול בשפיכה מוקדמת דורש זמן. הרבה גברים פונים לטיפול בתקווה למצוא 'תרופת פלא' לבעיה שלהם ומתקשים לקבל את העובדה כי עליהם לגלות סבלנות לתהליך איטי ולפעמים ממושך. ניתן לטפל בבעיה הן על ידי טיפול תרופתי (בחלק מהמקרים) והן על ידי טיפול סקסולוגי, אם כי השילוב של שניהם הוא מוצלח יותר. טיפול מיני-סקסולוגי, כולל ביצוע תרגילים כמו 'Stop Start' או 'שיטת הלחיצה' של חוקרי הסקס הידועים מאסטרס וג'ונסון, אשר מטרתם שיפור יכולת השליטה בשפיכה.

טיפול מיני תרופתי כולל תרופות מקבוצת ה-SSRI (מצריך מרשם רופא) או משחות ותכשירי השהייה".

להמלצה על ספריי השהייה למניעת שפיכה מוקדמת לחצו כאן >>

האם כדאי לפנות לטיפול מיני יחד עם הפרטנר?

"מאסטרס וג'ונסון שעשו מהפכה בכל הקשור לבעיות בתפקוד מיני, דיברו על טיפול מיני כטיפול זוגי-מיני", מסבירה ד"ר מזור. "הם האמינו שעל מנת לטפל בבעיה כזו, יש צורך בתהליך עבודה שבו מעורבים שני בני הזוג. עם זאת, יש גברים שמעדיפים להגיע לבד בטענה ש'זאת הבעיה שלהם' והם אינם מעוניינים לערב את בת או בן הזוג בתהליך. כאשת מקצוע בתחום אני לא לוחצת, כי אני מאמינה שחשוב לסייע למטופל להרגיש כמה שיותר בטוח ונוח עם התהליך. במקרים רבים, המטופלים בוחרים באמצע התהליך להזמין את בת או בן הזוג להתארח בטיפול, כדי לשמוע ולהכיר את התהליך יותר מקרוב. מפגש טיפולי כזה הוא בדרך כלל מאוד מרגש ומעצים את שני הצדדים". 

שיטות נוספות להתמודדות עם שפיכה מוקדמת

סקר שנערך לאחרונה בנושא ספריי השהייה נמצא, כי 48% אחוז מהגברים משתמשים בספריי השהייה באופן קבוע, ו-68% אחוז מעדיפים ספריי השהייה טבעי בלבד. תכשירי השהיה טבעיים היא אחת השיטות היעילות והטבעיות לטפל בשפיכה מוקדמת. את התכשירים אפשר למרוח על החלק החיצוני של איבר המין, והם מכילים חומר מאלחש במינון מאוד נמוך. החומר מאלחש את האזור המגורה, מפחית את עוצמת הרגישות ומסייע לגבר להיות בשליטה טובה יותר על מועד השפיכה.

ספריי ההשהיה הפופולרי ביותר היום הוא הגולד און (GOLD ON), שמשפיע תוך זמן קצר ומסייע ביעילות רבה בעיכוב השפיכה המוקדמת.

הגולד און הוא מאוד נעים למגע, והיתרון הגדול שלו הוא, שהוא מורכב מ-100% חומרים טבעיים, ללא חומרים מן החי וללא רכיבים שאינם בריאים לגוף, ולכן גם לשימוש בו אין תופעות לוואי.

גרף שפיכה מוקדמת

טבעת רטט לעיכוב שפיכה
טבעת שעשויה מסיליקון רפואי, ותפקידה לעכב את זרימת הדם לאיבר המין הזכרי ובכך להשהות את השפיכה. יתרון נוסף של הטבעת הוא הרטט שמענג את איבר המין הנקבי.

קונדום
יחסי מין עם קונדום יכולים להקטין את עוצמת החיכוך ובכך לעכב את מועד השפיכה, כאשר ככל שהקונדום עבה יותר, כך יורדת עוצמת החיכוך.

אוננות
יש הטוענים כי כאשר גברים שנוטים "לגמור" מהר מדי מגבירים את תדירות האוננות שלהם, הם יגיעו לאקט המיני עם בן או בת או בן הזוג עם סף גירוי פחות גבוה.

תרגול אלטרנטיבי
קיימות טכניקות יעילות שחלקן מבוססות על תרבויות המזרח כמו טנטרה למשל, שמציעות פתרונות מעשיים שניתן לתרגל וליישם בזמן קצר. כמו כן, לעיתים שדרוג והארכה של המשחק המקדים יכולים לעזור לדחות את מועד השפיכה. 

לסיכום, אם אתם סובלים משפיכה מוקדמת אז אל תסבלו – תטפלו. ספריי השהייה איכותי וטיפול סקסולוגי יפתרו לכם את הבעיה אחת ולתמיד. בהצלחה!

לספריי השהייה מומלץ למניעת שפיכה מוקדמת לחצו כאן >>

מחקרים בנושא ספריי השהייה

מחקר מספר 1 : סיקור אודות ספריי השהייה ויתרונותיו

מחקר מספר 2 : הערכה אודות ספריי השהייה

מחקר מספר 3 : ספריי השהייה מסייע לגברים להחזיק פי 6 יותר

מחקר מספר 4 : בטיפול מקומי, ספריי השהייה מסייע למנוע שפיכה מוקדמת

מחקר מספר 5 : הערכה אודות רכיבים שמתאימים לספריי השהייה מקומי

מחקר מספר 6 : ספריי השהייה עשוי לסייע לגברים להימנע משפיכה מוקדמת

מחקר מספר 7 : ספריי השהייה תורם למניעה של שפיכה מהירה

מחקר מספר 8 : ספריי השהייה מסייע לגברים להחזיק יותר זמן

מחקר מספר 9 : כיצד השילוב של צמחי מרפא יחד עם ספריי רפואי, מסייע לשמר את הזקפה שלנו לאורך זמן

מחקר מספר 10 : הוכחה כי ספריי השהייה ממותג מסייע למנוע שפיכה מהירה

מחקר מספר 11 : מחקר המאמת כי ספריי השהייה ממותג מסוים אכן מסייע לנו לשמור על הזקפה לאורך זמן

מחקר מספר 12 : הוכחה נוספת כי ספריי השהייה מסייע למנוע שפיכה מוקדמת

מחקר מספר 13 : טיפול מקומי באמצעות ספריי השהייה, מסייע למנוע שפיכה מהירה

מחקר מספר 14 : סיקור הטיפולים הקיימים כיום עבור שפיכה מוקדמת ובין היתר, היעילות של ספריי ההשהיה בנושא

 

_________________________________________________________________
מאיה בן שושן משמשת בשנים האחרונות ככתבת בריאות במגזין טבע בריא. היא בעלת תואר שני בתקשורת מאוניברסיטת תל אביב, עם ניסיון רב שנים ככותבת, עורכת ויוצרת תוכן לדיגיטל ולטלוויזיה בתחומי הבריאות, ה-wellness והלייף סטייל.