כולנו כבר יודעים שצריכת קולגן יכולה לעשות פלאים לעור הפנים, אבל הידעתם שקולגן יכול לשפר גם את מראה השיער שלכם? וגם: מתכון DIY למסכה לשיער שתוכלו להכין בבית

עוד מימי שמשון הגיבור, שיער שופע נחשב סמל לכוח ואין ספק שבמיוחד בקרב בנות המין היפה, שיער הוא אחד הדברים הכי משמעותיים שיש בכל מה שקשור להופעה החיצונית. אממה, לא כל אחת התברכה בפריזורה של רפונזל, או שבמרוצת השנים (פלוס הריונות ולידות) השיער איבד מהחיוניות שלו – ולמרות זאת קיימים מגוון פתרונות כמו צריכת קולגן שתורמת לשיפור מראה השיער, מסייעת במקרים של נשירה ומעודדת צמיחה מחודשת של השיער.

על חוט השערה

קולגן הוא חלבון הנמצא בעיקר בקרקפת שלנו, באזור שמזין את השערה וממנו היא צומחת וכאשר קיים מיעוט או חוסר בחלבון, השערה תיחלש ותקבל מראה דליל או שביר. במקרים מסוימים השערה תהיה כל-כך חלשה עד שתנשור. בנוסף, שינויים הורמונליים ותזונתיים כמו בתקופת ההיריון והלידה, מפרים את האיזון של זקיקי השערה, מה שיכול לגרום לדלילות ונשירת שיער. לעיתים צמחונים וטבעונים שפחות מודעים לחשיבות של השלמות תזונתיות, סובלים מחוסר בחלבון או לא מגיעים לכמות חלבון מספקת, מה שגורם גם להם לשיער דליל או נשירת שיער.


ניסויים הראו כי מלבד החזרת נפח לעור הפנים, צריכת קולגן תורמת לשיפור מראה השיער, הודות להיותו עשיר בחומצות אמינו המאפשרות בנייה של פרוטאינים המחזקים את זקיקי השיער, וכן את שכבת העור בקרקפת האחראית על שורשי השיער. אנשים שהשתמשו בתוסף במטרה לחזק את השיער, דיווחו על שיפור תוך ממוצע של 3 שבועות בהם חלה עלייה בנפח השערה וצמיחה מחודשת של שיער.
בנוסף, התגלה כי קולגן יכול לעזור בהאטה של תהליך הלבנת שיער וכי נשים אחרי לידה דיווחו על תוצאות מדהימות בכל הקשור להתמודדות עם נשירת שיער.


מעצב השיער ניסן פורזאני ממליץ על צריכת קולגן כדי לשקם קצוות מפוצלים ולטפל בעור של הקרקפת, מה שיכול למנוע הופעה של קשקשים. כמו כן, לנשים הסובלות משיער "פריזי" או "שוונצים" בשפת עם, פורזאני ממליץ על שימוש בקולגן: "הקולגן שומר ומעבה את מבנה השערה, מעניק לה אלסטיות וגמישות, מגן עליה מנזקי האקלים, ובשורה התחתונה – השיער נהיה הרבה יותר קל ונוח לסידור".


ומי שחובבת את עולם ה"עשי זאת בעצמך", הנה 2 הצעות למסכות ביתיות לשיער:

מסכת שיקום לשיער יבש ומפוצל
כף שמן קוקוס
כף אבקת קולגן
כף מים
כפית דבש
כפית מיץ לימון

*מערבבים את כל המרכיבים עד למרקם משחתי (אם המרקם דליל מדי להוסיף עוד אבקת קולגן, ואם סמיך מדי להוסיף עוד שמן קוקוס). למרוח על השיער, לחכות כחצי שעה ולחפוף אחר כך רגיל.


מסכת הזנה לסובלים מנשירת שיער
כפית שמן קוקוס
כפית אבקת קולגן

*מערבבים ומעסים את הקרקפת, להשאיר על השיער לפחות שעתיים (אפשר אפילו ללכת לישון עם המסכה) ולחפוף רגיל. המסכה מזינה את שורשי השיער ומעניקה לו זוהר ונפח.