אסטמה היא אחת מבעיות הנשימה הנפוצות ביותר בעולם. לצד דרכי הטיפול הקונבנציונליות יש גם דרכי טיפול טבעיות שהוכחו כיעילות

אסטמה (או: אסתמה, קצרת) היא אחת מבעיות הנשימה הנפוצות ביותר בעולם. אחוזים גבוהים מכלל האוכלוסייה סובלים ממנה, ואחוז גבוה יותר בסין ובמדינות עולם שלישי בהן זיהום האוויר גבוה. על אף שהיא לא בעיה נעימה, ניתן לחיות לצידה בשלום אם יודעים להתייחס אליה ולטפל בה כמו שצריך.

לעיתים הטיפול הוא מניעתי בלבד ולעיתים יש צורך במשאף חירום. ויש גם כמה דרכים טבעיות לטיפול. אז מהי המחלה הזו, מהם התסמינים המרכזיים שלה וכיצד ניתן לטפל בה בדרכים קונבנציונליות ובדרכים טבעיות?

אסטמה – מה היא אסטמה ואיך הקורונה משפיעה על אנשים אסתמטיים?

אסטמה היא תסמונת רפואית המאופיינת בחסימת דרכי האוויר. היא נחשבת לרוב למחלה הקשורה בכמה גורמים שונים המתקיימים יחד כמו גנטיקה, הידבקות בחיידקים ונגיפים מסוימים, חשיפה מועטה לחיידקים בילדות, אלרגיות ועוד. במרבית המקרים התסמונת היא הפיכה ומדובר באחת המחלות הכרוניות הנפוצות ביותר בעולם שפוגעת בכ-300 מיליון אנשים סביב העולם. אסטמה יכולה להתפרץ ולהיות מאובחנת בכל בגיל, אך הגיל הנפוץ ביותר הוא 3 ובכלל רואים שכיחות גדולה יותר אצל ילדים.

באשר לנגיף הקורונה, ממש כמו נגיפים וחיידקים אחרים, גם הוא יכול להחריף אסטמה והתקפי אסטמה. בתחילת המשבר אסתמטיים היו בסיכון גבוה יותר, אך כיום רואים אחוזי תמותה נמוכים. בכל מקרה מי שסובל מאסטמה, במיוחד אלו שסובלים מהתקפים חמורים ומסכני חיים, ראוי שישמרו על עצמם וינסו להימנע מווירוסים וחיידקים.

מה הם התסמינים הנפוצים של אסטמה?

התסמינים הקליניים הנפוצים ביותר של אסטמה הם צפצופים בזמן הנשימה, קוצר נשימה, שיעול וליחה. בהרבה מקרים התסמינים הללו חריפים יותר בשעות הלילה עד כדי התעוררות וקימה מהשינה לעיתים. תסמינים נוספים עשויים להיות תחושה של קושי למלא את הריאות באוויר, עליה בייצור ריר וליחה שקשה לסלק ממערכת הנשימה, שימוש בשרירי עזר לצורך נשימה מתוך היפר ונטילציה. חשוב להבין כי כל הדברים הללו מתבטאים בהתקפים שבאים והולכים, כאשר במרווחים ביניהם חיים הסובלים ממנה חיים רגילים למדי. 

איך מתבטא התקף אסטמה?

לעיתים יש סימנים מקדימים שאותם כבר מכירים חולי אסטמה. חלק מדווחים על עקצוץ בגרון, אחרים על תחושת חוסר נוחות באזור השכמות ותחושה כללית לא טובה. כאמור, התקף אסתמה יכלול לרוב קושי משמעותי לנשום, חרחור והשמעת צפצופים בנשימה, שיעול טורדני, עור חיוור ומזיע, מועקה בחזה, כיוח מוגבר, קושי בדיבור, שיעול כבד בלתי פוסק ועוד.

הטריגר לכל התקף עשוי להשתנות, החל מתגובה אלרגיה נקודתית ועד למתחים נפשיים שהביאו להתפרצות.

במקרים קיצוניים ההתקפים עשויים להיות מסכני חיים, אך לרוב הם לא כאלה. יש כמה דרכים להתמודד עם הבעיה וחשוב שלא להזניח אותה. יש לגשת לרופא בהקדם להתאמת טיפול רפואי ולבחון במקביל שינוי והתאמה של אורח החיים והרגלים יומיומיים לצד טיפול רפואי ומשלים.

אסטמה – איך ניתן לזהות ודרכי טיפול | טבע בריא

משאף אסטמה – הפתרון האולטימטיבי

על אף שיש בעיות נשימה נפוצות לא מעטות, העובדה כי אסטמה היא הבולטת והנפוצה שבהן הביאה לפיתוח מואץ של פתרונות רפואיים בחלוף השנים. כיום הפתרון האולטימטיבי והמידי לאסטמה הוא שימוש במשאפים מיוחדים. יש משאפים כגון משאפי ונטולין שעובדים למעשה על הרחבת סמפונות. החומר במשאף בעצם גורם להרגעה ולהרפיה של שרירי מערכת הנשימה ומשפר את תנועת האוויר לריאות וכן מפחית את כמות הליחה.

הסוג השני הוא משאף המכיל חומר שנקרא קורטי סטרואידים, שהם מעין הורמונים סינתטיים הדומים לאלו שמייצרת בלוטת יותרת הכליה. המטרה היא להפחית באופן הזה את התהליך הדלקתי שמתרחש במערכת הנשימה בזמן התקף. כמו כן יש משאפים המשלבים את שני החומרים הללו.

טיפול באסטמה – דרכי טיפול נפוצות וכאלה שפחות נפוצות עדיין

אז השימוש במשאפים הוא ככל הנראה הטיפול הנפוץ ביותר, אך יש עוד כמה טיפולים בארסנל להתמודדות עם אסטמה, ולמען האמת הם מגוונים למדי. בהרבה מקרים ניתן לשלב אותם בשימוש עם משאפים במקרי החירום וכמובן כל טיפול להתחיל לאחר התייעצות עם איש מקצוע.

אפשרות קונבנציונלית נוספת היא נטילת טבליות סטרואידים או נוגדי דלקת לטיפול מידי או לתקופות שבהן האסטמה חוזרת בתדירות גבוה. כמו כן יש טיפול ביולוגי מיוחד עם זריקות דו שבועיות שתוקפות את המנגנונים שמניעים את התהליך הדלקתי. אלו הם טיפולים נפוצים פחות, אך עדיין יש את אלו הנעזרים בהם.

מעבר לכך חשוב לדבר על רפואה משלימה ועל היתרונות הרבים שעולם הזה מציע לנו. טיפול טבעי באסטמה כולל לא מעט אפיקים אפשריים – החל מטיפולים משלימים כמו דיקור סיני, תרגילי תרפיה ומדיטציה להרגעה והרפיית השרירים, חדרי מלח ועוד. כמובן שחייבים לדבר גם על נושא תזונה ועד כמה חשוב להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת. כמובן שניתן ואף מומלץ להיעזר בתוספי תזונה טבעיים עם סגולות להקלה על תסמינים של אסתמה.

כך למשל, תוסף התזונה הטבעי אסטרגלוס העשוי משורש אסטרגלוס שאחת מן הסגולות שלו היא הקלה מהירה וחדה על תהליכים דלקתיים בגוף, מה שעשוי להביא להקלה במקרים של התקפי אסטמה. השווידן בידר מצד שני זו דוגמה נוספת לתוסף טבעי שעוזר לנקות את הדם ויעיל בזמן של סחרחורות ותחושת בחילה ושיעול. כל חולה יכול למצוא את התוספים והטיפולים שיתאימו לו וכך ניתן לצמצם את השפעות האסטמה למינימום, כאשר יש לנו את המשאף כגיבוי במקרי חירום.

לסיכום

 אסטמה היא מחלה לא נעימה שגם עשויה להיות מסכנת חיים, אך עם התנהלות נכונה אין שום סיבה שלא נחיה בשלום לצידה. אסטמה היא תופעה שנהוג לשייך לכמה גורמים לרוב אצל כל חולה, ולכן חשוב לגשת בהקדם לרופא שלכם, לאבחן את הבעיה ולהתאים טיפול נכון.

מכאן חשוב להתחיל לסגל הרגלים טובים יותר בחיים. אם אתם עדיין מעשנים זה הזמן להפסיק, להתחיל לאכול בריא יותר ובהחלט כדאי להתחיל גם עם פעילות גופנית מתונה. כמובן שמומלץ להתעניין לגבי טיפולים משלימים מסוגים שונים ולבחון שימוש בתוספי תזונה שיקלו על התופעה ויעזרו לצמצם אותה למינימום. אתם מוזמנים לקרוא על המוצרים השונים הרלוונטיים באתר לטיפול טבעי לאסטמה ולהתייעץ עם הרופא שלכם. זכרו כי מדובר על מוצרים טבעיים בלבד, זאת בניגוד לתרופות שאנחנו מקבלים והרבה פעמים הן יהוו השלמה מצוינת לטיפול הקונבנציונלי שמציע לנו הרופא. בהצלחה ובריאות טובה!