מהו אבץ ובאיזה מאכלים ניתן למצוא אותו?

האבץ הוא מינרל חיוני, שלו גופנו זקוק בכמויות קטנות לאורך כל החיים. אנו יכולים למצוא ערכים יפים של אבץ בעיקר לצד מאכלים המכילים ערך גבוה של חלבונים כגון בשר בקר, דגים, ביצים ומוצרי חלב או מאכלים מן הצומח כגון נבטי חיטה, אגוזים, זרעים, טחינה, קטניות, שמרי בירה, מיסו, חיטה מלאה, שיפון, שיבולת שועל, קינואה ועוד.
כיום עיקר התזונה המערבית נטולת אבץ ולכן רבים מאיתנו אף ישלבו תוסף תזונה של אבץ בשגרת המזון היומית שלנו.

להזמנה ישירה של אבץ פיקולינט - לחץ כאן

סגולות המרפא של האבץ

האבץ אחראי לשפע תהליכים שונים בגופנו ובין היתר, מפעיל מעל ל- 300 אנזימים שונים בגופנו אשר קריטיים לתהליכי בניית ה- DNA שלנו, ייצורם של חלבונים, הורמוני מין, הורמוני גדילה, הורמונים התורמים לוויסות גופני כגון אינסולין ועוד.

הוא אף מייעל את תהליכי הספיגה של הזרחן והסידן בגופנו, מגביר את פעילותו של ויטמין D ומביא לשחרור של ויטמין A מהכבד – אשר חיוני לבריאות הראייה והמערך החיסוני שלנו.

האבץ תורם לחיזוק מערכת החיסון שלנו:

האבץ מסייע לבצע תהליכים רבים בגופנו וביניהם, הוא חיוני לתהליכי ייצור תאי הדם הלבנים, תאים של המערכת החיסונית, כגון תאים בעלי זיכרון חיסוני (תאי T – המסייעים לווסת תגובות חיסוניות בהתאם לצורך ולתקוף תאים סרטניים).

הוא אף תורם לייצורם של נוגדנים ותאי הרג בולעניים כגון תאי NK, שמטרתם לנקות את התאים מזיהומים, מחלות, גנים סרטניים ותאים סרטניים או תאים שחוקים, חולים או פגומים.
אבץ פיקולינט אף מסייע להקל על ליחה ונזלת: הוא נקשר לקולטני האף שלנו ועל ידי כך מונע היצמדות של חיידקים או וירוסים אליו.

האבץ אף פועל כנוגד חמצון ומביא לפעילותו של ויטמין A – נוגד חמצון בפני עצמו, אשר פועלים יחד נגד תופעת הרדיקלים החופשיים. בנוסף, ויטמין A מסייע לחזק את קו ההגנה הראשוני של גופנו מפני דלקות וזיהומים או התפרצויות חמורות של פטרת.

העובדה ששניהם תורמים לייצור כדוריות דם לבנות נוספות מסייעת לחזק את המערך החיסוני שלנו משמעותית ואף למנוע היווצרות או החמרה של תופעות שונות.

התקרחות

האבץ תורם לבריאות העור והשיער שלנו ואף מאט את תופעת ההתקרחות:

השיער שלנו מקבל את כלל התזונה שלו מהשורשים. חלק מתפקידיו המהותיים של האבץ הוא לדאוג לתהליכי ייצור החלבונים בגופנו.

החלבונים מסייעים להעניק לחות לעור ולשיער שלנו ולהאיץ את תהליך ההתחדשות התאית לאורך עורנו ובאזור הקרקפת, כך שתאים צעירים ונקיים יחליפו את התאים הישנים, החולים או המתים.

בזכות היותו אנטי-דלקתי והפעילות שלו לצד ויטמין A, השניים מסייעים להעניק לחות לעורנו ואף למנוע תופעות דלקתיות שונות כגון אקנה או הרפס. בשל היותם נוגדי חמצון, הם מסייעים להאט את תהליך ההזדקנות של גופנו ולתרום למראה עור מתוח ונטול קמטים.

אבץ פיקולינט אף מעכב את פעילותו האנזים אלפא רדוקטז 5 – אשר תפקידו בגופנו הוא להמיר את הורמון הטסטוסטרון בגופנו לדהידרו-טסטוסטרון – הורמון שמביא לתסמיני זקנה שונים בגופנו ולרבות – גורם באופן טבעי לנשירת שיער והתקרחות.

האבץ הוא חיוני לתהליכי הייצור והוויסות של ההורמונים בגוף:

האבץ תורם משמעותית לתהליכי הפירוק של המזון בגופנו לחומצות אמינו שונות, בהן הוא נעזר כדי לבנות הורמונים ומוליכים עצביים שונים בגופנו.
לדוגמא, לווסת את הנוירוטרנסמיטר דופמין הגורם לנו לחוש מאושרים, אך לצד זאת מאוד אנרגטיים ועל ידי, כך מפחית את יכולת הריכוז שלנו ברמות גבוהות.
באותו אופן אבץ פיקולינט אף מסייע לווסת את הפרשתם של הורמונים רבים וביניהם הורמוני גדילה והתפתחות שונים כגון הטסטוסטרון, האסטרוגן והאינסולין.

האינסולין מסייע לפרק את הסוכרים שלנו ולשמור על רמות אנרגיה יעילות. הטסטוסטרון והאסטרוגן שניהם אחראיים לתהליכי התפתחות פיזיולוגיים רבים הן מבחינת גדילה, התפתחות מינית והאטת תהליך ההתמרה לזקנה.

על ידי כך האבץ משמר את התפקוד התקין של גופנו ומסייע לתרום לרמות אנרגיה איכותיות, התפתחות תקינה, האטת תהליך ההזדקנות של גופנו (על ידי שימור רמות מאוזנות של אנדרוגנים בגופנו) והכרחי לשימור פריון האישה והגבר (משתתף בתהליכי הביוץ, יצירת תאי זרע ואף תהליך ההפריה עצמו).

האבץ מסייע לחזק את גופנו והתפתחותו

יתכן ורבים מאיתנו איננו מודעים לכך, אך אבץ פיקולינט אף יסייע לייעל את התפקוד הגופני שלנו, בייחוד אם אנו מרבים לעסוק בפעילות גופנית.
אבץ פיקולינט הינו הכרחי לשם תהליך ייצור החלבונים בגופנו – אבני הבנייה של כל היצורים החיים ובפרט – המזון שבונה את השרירים שלנו.

האבץ מייצר מחומצות האמינו השונות את החלבונים להם זקוקים השרירים שלנו לאחר אימון ובעת שינה, כך שיהיו חזקים ומוצקים יותר. החלבונים דואגים לתקן רקמות שרירים שנפגעו במהלך האימון, כך שנוכל להמשיך ולהתאמן בכל הכוח.

בנוסף, כמויות חלבונים רבות עשויות להגביר משמעותית את כוח הסיבולת שלנו והכוח הפיזי שלנו.
כאשר אנו עוסקים באימונים, בעיקר אימוני כוח, האבץ מסייע לנו להפריש יותר טסטוסטרון ואינסולין אשר מסייעים לחזק אותנו במהלך האימון, להביא למטבוליזם יעיל ולהגביר את התפתחות מסת השריר בגופנו.

בועט בחיידקים

אופן הספיגה של אבץ פיקולינט

בגופנו קיימים כ- 2 גרם של אבץ פיקולינט בממוצע. האבץ נספג בעיקרו על ידי המעי הדק, כאשר גופנו מצליח לספוג רק כמחצית מכמות האבץ שאנו מעכלים, לכן מהותי לוודא כי אנו אוכלים די אבץ יום-יום.

לאחר ספיגתו, חלבונים וחומצות אמינו שונים מעבירים את האבץ אל התאים השונים. הוא מתרכז בעיקר בשרירים ובמוח העצם שלנו, אך ניתן למצוא כמויות יפות שלו גם בלב, בריאות, בלבלב, ברשתית העין, בטחול, במוח, בבלוטת יתרת הכליה, בתאי הדם הלבנים והאדומים. חלק ממנו אף מתרכז בעור, בציפורניים ובשיניים שלנו.

כדאי לנו להימנע מאכילת אבץ לצד מאכלים המכילים מינרלים כגון סידן, זרחן, ברזל או נחושת, אשר "מתחרים" בו, משום שתהליך הספיגה שלהם דומה.

כדאי לנו לאכול או ליטול תוסף תזונה של אבץ פיקולינט מחיר יחד עם פירות הדר, אשר מגבירים את ספיגתו של המינרל.

להזמנה ישירה של אבץ פיקולינט - לחץ כאן

מחיר אבץ פיקולינט:

אבץ פיקולינט מחיר משתנה בין 32 ₪ ועד ל- 120 ₪. המחיר משתנה לפי החברה שמייצרת את המוצר, האישורים והתקנים בהם עומד המוצר.

אבץ פיקולינט מינון:

ילדים:
6-0 חודשים – 2 מ"ג.
7 חודשים ועד לשנה – 3 מ"ג.
גיל שנה ועד ל- 3 שנים – 3 מ"ג.
גילאים 4-8 – 5 מ"ג.

נשים:
נשים מגיל 9 ואילך – 8 מ"ג.
נשים בהיריון – 11 מ"ג.
נשים מניקות – 12 מ"ג.

גברים:
גברים מגיל 9-13 - 8 מ"ג.
גברים מגיל 14 ואילך - 11 מ"ג.

אבחון חסך באבץ ומינון

בדיקת דם שגרתית איננה מאשרת כי אנו סובלים מחסך של אבץ פיקולינט מינון, משום שאבץ קיים בכל התאים בגופנו ולאורך מחזור הדם. אם אנו מאמינים כי אנו סובלים מחסך של המינרל, כדאי לנו לבקש מהרופא שלנו לבצע:

 • בדיקת טעם – הרופא נותן לנו לשתות תמיסה המכילה אבץ. אם אנו מזהים את הטעם, איננו סובלים מחסך של המינרל. כאשר אנו לא מצליחים לטעום אותו, קיים חשש למחסור.
 • בדיקת פלזמה של הדם. מומלץ לבצע בדיקה נוספת, של תאי הדם האדומים בגוף.
 • בדיקת שתן.
 • ניתוח רמות אבץ פיקולינט מינון בשיער שלנו.

כאשר אנו סובלים מחסך של אבץ פיקולינט מינון, כדאי לנו ליטול אבץ עד למינון של 40 מ"ג לכל היותר, משום שנטילה מופרזת של אבץ מביאה לפגיעה בספיגת הנחושת בגופנו.
אם אנו סובלים מתופעה או מחלה מסוימת, כדאי לנו לשקול להיוועץ ברופא וליטול כמויות גבוהות יותר של אבץ פיקולינט מינון, אך ורק תחת פיקוח ולמשך זמן מוגבל.

מאכלים המכילים אבץ

7 תופעות לוואי מאבץ פיקולינט

כדאי לנו ליטול אבץ פיקולינט אם אנו סובלים מחסך של התוסף, השלכות של החסך או מצוננים, משום שאבץ מסייע רבות לחיזוק מערכת החיסון שלנו. תמיד כדאי לנו להיוועץ ברופא, כאשר אנו בוחרים להוסיף תרופה או תוסף תזונה חדשים, לתזונה היומית שלנו.
כמו כל תוסף או תרופה, גם אבץ פיקולינט תופעות לוואי קיימות מספר תופעות:

  • אבץ פיקולינט תופעות לוואי נחשב לתוסף בטוח יחסית, כל עוד אנו נוטלים אותו אוראלית או על ידי מריחה על העור.
  • אם אנו נשים בהיריון או מניקות את התינוק שלנו כרגע, אבץ פיקולינט תופעות לוואי הוא תוסף תזונה בטוח עבורנו, כל עוד אנו נוטלות אותו במינונים המתאימים. כדאי לנו להיוועץ ברופא או נטורופת בנושא.
  • אבץ פיקולינט תופעות לוואי איננו בטוח לנטילה באמצעות האף, משום שיתכן וקיים קשר בינה ובין אובדן חוש הריח.
  • ניתן ליטול אבץ פיקולינט באופן בטוח, עד למינון של 40 מ"ג ליום, לכל היותר, לאדם מבוגר. תינוקות עד גיל חצי שנה, יכולים ליטול אבץ פיקולינט תופעות לוואי במינון מקסימלי של עד 4 מ"ג.
   משום שהנחושת והאבץ נספגים באותו אופן, כאשר אנו נוטלים אבץ בכמויות רבות ו/או לאורך זמן ממושך, אנו עלולים להסתכן בחסך של נחושת. כדאי לנו לוודא כי כאשר אנו מטיבים עם האחד, אנו לא מזיקים לאחר.
  • נטילה אוראלית של אבץ פיקולינט תופעות לוואי עשויה לגרום לקשיי עיכול, שלשולים, כאבי ראש, חום, תשישות, בחילות ו/או הקאות.
  • אבץ פוגע ביכולת של האנטיביוטיקה להילחם בזיהומים ולכן, אם אנו נוטלים אנטיביוטיקה, כדאי לנו ליטול תוסף תזונה של אבץ שעתיים לאחר מכן או בין ארבע לשש שעות לאחר מכן.
  • אם אנו סובלים מדלקות פרקים או תופעות לחץ דם, מחובתנו להיוועץ ברופא לפני שאנו נוטלים אבץ פיקולינט תופעות לוואי.


להזמנה ישירה של אבץ פיקולינט - לחץ כאן

 

אבץ מחקרים

 1.   כל מה שרציתם לדעת על אבץ – אוניברסיטת אורגון
 2.   סקירה מלאה של מינרל האבץ – אקדמיית אוקספורד
 3.   41 יתרונות מבוססים מחקרית על מינרל האבץ
 4.   סקירה אודות מינרל האבץ, המחקרים שנערכו בנושא אבץ עד היום ואיכות התוצאות
        שלהם
 5.   מידע נרחב אודות מינרל האבץ – מאיו קליניק
 6.   אבץ מסייע ללחום ביעילות במחלת השפעת
 7.   אבץ מסייע להפחית את רמות החמצון בגופנו ולהקל על התפתחות של זיהומים או
        דלקתיות-יתר בגופנו – אקדמיית אוקספורד
 8.   חשיבות האבץ בתהליך הפרשת האינסולין וויסות רמות הסוכרים בגופנו – קיימברידג'
 9.   ההשפעות החיוביות של מינרל האבץ, המסייעות להקל על תסמיני מחלת הסוכרת ולסייע
        למנוע אותה
 10. תפקיד האבץ בהתמודדות יעילה עם תופעת האקנה
 11. הערכה של 24 מחקרים, הקובעת כי מינרל האבץ מייעל את תהליכי הניקיון של מחזור
        הדם שלנו ומקדם את בריאות הלב שלנו
 12. סקירה מבוססת מחקרית אודות מינרל האבץ ויתרונותיו לבריאותנו
 13. אבץ מסייע להקל על תחושות של דיכאון ותורם לתחושה של מצב רוח מרומם
 14. חשיבות האבץ עבור בריאות האדם
 15. היכרות מעמיקה עם מינרל האבץ
 16. כל מה שרציתם לדעת על אבץ - הארוורד
 17. אבץ מסייע לאנשים הסובלים מהשמנת יתר לרדת במשקל במתינות, לאזן את רמות
        הפרשת האינסולין שלהם ולהפחית את רמות הדלקתיות בגופם
 18. שימושים בתוספי אבץ והיתרונות שלהם
 19. חשיבות האבץ לבריאות האדם ותיעוד המחסור הכבד של המינרל באנשים רבים מכל
        העולם
 20. סקירה קצרה אודות מינרל האבץ