הכבד הוא האיבר הפנימי הגדול ביותר בגופנו וחיוני לתפקודים שונים בגוף, הוא ממוקם באזור שבו נמצאת הבטן בין הסרעפת לכיס המרה. מה הקשר בין אבקת חלבון ותפקודי כבד?

כיצד הכבד מתפקד בזמן אימון ?

בזמן אימון הכבד מושפע משני דברים : 1. אנזימים 2. הרכב השומנים שבו הוא נוכח.

בין התפקידים הרבים של האנזימים אשר נמצאים בכבד, הם גם מסייעים לתהליכים שונים בהם משתתפות חומצות האמינו. תהליכים אלו, משפיעים על המצב התפקודי בו הכבד שלנו נמצא וזאת ניתן לבדוק בבדיקת דם פשוטה הבודקת את רמת ה- ALP. אנשים שמקפידים על אימוני כוח מעלים לעצמם את רמת ה -ALT בדם ועל כן ניתן לטעות ולחשוב שהכבד של אותם מתאמנים אינו מתפקד בצורה האופטימאלית.

מה הקשר בין הגלוקוז לבין הכבד?

הכבד אחראי על רמת הגלוקוז המשוחררת לדם. הפרוקטוז אותו אנו צורכים, נאסף ע״י התאים הנמצאים בכבד והופך לגלוקוז. צריכה של אבקת חלבון המשלבת פחמימות וחלבונים, מסייעת לתהליך יצירת הגלוקוז אך תהליך זה מופחת בכבד. רק כאשר מאגרי הגליקוגן מתמלאים הכבד הופך את הפחמימות לשומנים ואוגר אותם כמאגרי האנרגיה של הגוף.

האם צריכה קבועה של אבקת חלבון ותוספי תזונה, מהווים עומס ועיתים נזק לכבד?

קיימים מיתוסים רבים בעניין זה. אחד מהם הוא לגבי הקריאטין לדוגמא, שנחשב לתרכובת המורכבת מחנקן, מיוצרת בגוף שלנו ומשתתפת בתהליכים יחד עם חומצות האמינו בגוף. הטענה לגבי הקריאטין היא שצריכה חיצונית שלו, מסייעת לגרימת נזקים בכבד. בדיקות ומחקרים שונים מראים שצריכת קריאטין איננה פוגעת בכבד ובתפקודו, איננה מובילה לתופעות לוואי ואיננה מסכנת אותו.

בנוסף נבדק הקשר בין צריכה של אבקת חלבון לתפקודי הכבד. אבקת חלבון היא תוסף חיצוני המורכבת משילוב של חלבונים, פחמימות וחומצות אמינו חיוניות. את חלק מהמרכיבים אותה מכילה אבקת החלבון, אנו צורכים בעקיפין ממזונות אחרים לדוגמא חלבוני הביצים, הגבינה וחלב. גם חומצות האמינו נמצאות במזון שלנו. הטענה בהקשר של אבקת חלבון ותפקודי כבד אומרת שמכיוון ואבקת החלבון מכילה לרוב אחוזים גבוהים של חלבון, היא פוגעת בכליות ובכבד. טענה זו הוכחה כלא נכונה ונקבע כי אין קשר בין צריכת חלבון ותפקודי כבד שאינם תקינים. מחקרים מראים שגם אנשים (בריאים כמובן) אשר צורכים כמות גבוהה של חלבון אשר עוברת את הכמות שאליה גופם זקוק לא יהוו פגיעה לא בכבד ולא בשום איבר אחר בגוף. יחד עם זאת, מומלץ לרכוש אבקת חלבון איכותית בה נבחרו הרכיבים המוכנסים אליה בקפידה רבה. אבקת חלבון אלפא המיוצרת על ידי חברת Nutri D Sport, המייצרת את כל תוספי המזון שלה על בסיס מחקרים מדעיים, מכילה חלבון מי גבינה טהור ומיוצרת באמצעים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר. שילובה של אבקת חלבון אלפא בזמנים הסובבים את האימון מבטיחה אספקה סדירה של חומצות אמינו חיוניות לזרם הדם, מעודדת תהליכים אנאבוליים ותומכת בתהליכי התאוששות.