אבקת חלבון ללא גלוטן

 
אחת השאלות שיותר מעסיקות אנשים העוסקים בספורט, תזונה נכונה, בריאות ומעוניינים כמובן לשמור על גוף מאוזן קשורה לסוגיית הגלוטן. האם הוא בריא או יותר נכון האם הוא מזיק לבריאות?. 
 
 

אז מה זה בכלל הגלוטן הזה?

 
גלוטן הוא סוג של חלבון אשר קיים במגוון של דגנים כמו למשל שעורה, חיטה, שיפון, כוסמין והוא שילוב בין שני חלבונים: גליאדין וגלוטנין. ברגע ששני החלבונים הללו באים במגע עם קמח ועם מים, נוצרת מאין רשת דביקה מה שבעצם הופך את הלחם שלנו לגמיש, לעיס וכמובן - טעים. 
 
הדעות לגבי בריאותו של הגלוטן חלוקות, כאשר מרבית האנשים שנמנעים מצריכה שלו סובלים מרגישות לגלוטן, מה שמכונה מחלת הצליאק. צליאק באה במגוון של רמות, מי שסובל מהמחלה יכול לפתח מגוון של תסמינים ותופעות לוואי כמו אנמיה, בעיות במערכת העיכול, בעיות פוריות, בעיות בהתפתחות וכדומה….בעוד יש אנשים שממש אלרגיים לגלוטן ואסור להם מבחינה בריאותית לצרוך מזונות המכילים את הרכיב הגלוטני, אחרים רגישים אליו במידה פחותה ולכן יכולים לצרוך אותו אך במינון נמוך. 
 
 

האם הוא מזיק ?

 
חשוב לזכור כי גלוטן הוא לא זה שאם נוריד אותו לחלוטין מהתפריט, גם נרזה. כאשר אנשים בוחרים לבצע  דיאטות ללא גלוטן, הסיבה לכך שהם מרזים היא משום שמזונות שמכילים גלוטן כמו לחמים, בורקסים, עוגות ומאפים, מכילים לרוב גם שמן, חמאה, מרגרינה, סוכר ולכן הגלוטן עצמו, לרוב איננו הבעיה, אלא שאר המרכיבים. 
 
 

מה העניין עם אבקות חלבון ללא גלוטן?

 
אבקות חלבון איכותיות אינן מכילות גלוטן, למעט טעם קרם עוגיות, שכן בעוגיות עצמן יש גלוטן. עם זאת, כל המותגים בעולם, מציינים במידע האלרגני כי המוצר עלול להכין גלוטן. הסיבה שבמפעלים בהם מיוצרות אבקות החלבון ברחבי העולם יש גלוטן, ולכן אף מפעל לא רוצה לקחת אחריות…
 
 

איפה אני מוצא אבקת חלבון שאין בא גלוטן?

 
אבקת חלבון אלפא המיוצרת על ידי המותג נוטרי די איננה מכילה גלוטן (פרט לטעם קרם עוגיות). אלפא מיוצרת בתהליך ייצור מוקפד, במפעל בו שמים דגש רב על קו ייצור נקי וסטרילי. אלפא מיוצרת על בסיס רכיבים איכותיים בלבד וכאמור, מרבית הטעמים שלה, פרט לטעם קרם עוגיות אינם מכילים גלוטן .