כשהיינו ילדים היו מאכילים אותנו שמן דגים בכפית. ואכן, מאות מחקרים שנעשו בשנים האחרונות הוכיחו שאומגה 3 המצויה בדגים חשובה מאוד לבריאות הגוף. בעקבות הממצאים, איגוד הלב האמריקאי ממליץ לצרוך אותה בקביעות. אז מהי התועלת שלה לגוף? ואיך בוחרים אומגה 3 יעילה ובטוחה לשימוש?

כולנו זוכרים בוודאי את שמן הדגים שהיו מאכילים אותנו בכפית כשהיינו קטנים. דורות רבים ייחסו לשמן הזה סגולות בריאותיות רבות, אך מנגנון הפעילות שלו לא הוכח. עד למחקר פורץ הדרך של Imaging Incorporation שפורסם ב-2009, והיה הראשון שהוכיח את חשיבותה של אומגה 3, המצויה בכמות גבוהה במיוחד בדגים.

מאז 2009 ועד היום יותר ויותר אנשים ברחבי העולם צורכים אומגה 3, בשל ריבוי המחקרים שמצביעים על היתרונות הבריאותיים של אומגה 3, גם לאנשים בריאים וגם לסובלים מבעיות בריאותיות שונות.

מהי אומגה 3?

אומגה 3 היא קבוצה של חומצות שומן בלתי רוויות - ALA (חומצה אלפא-לינולנית) DHA (חומצה דוקוסהקסנואית) ו-EPA (חומצה איקוסאפנטאנואית) – שלושתן חיוניות מאוד לבריאותו ותפקודו התקין של הגוף.

צריכה קבועה של אומגה 3 בכמות מספקת, תורמת לאיזון בין רמת חומצות השומן הרוויות לרמת חומצות השומן הבלתי-רוויות בגוף.

בין השאר, הוכח מחקרית כי אומגה 3 תורמת לתפקודם התקין של המוח ומערכת העצבים, מגינה על הגוף במצבי סטרס, מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם, וחשובה במיוחד לספורטאים ולנשים בהריון.

 

למגוון האומגה 3 המובילים בישראל לחצו כאן >>

איך צורכים אומגה 3?

גופנו אינו מסוגל לייצר אומגה 3 בעצמו, ולכן הוא חייב לקבל אותה מתזונה.

דגים כמו סלמון, מקרל, הרינג, סרדינים, פורל וטונה עשירים במיוחד באומגה 3. זאת הסיבה שאיגוד הלב האמריקאי (AHA) ממליץ לאכול דגים לפחות פעמיים בשבוע, בדגש על דגים שומניים שגדלים במים קרים.

אך רובנו לא אוכלים דגים אלה לפחות פעמיים בשבוע. כמו כן, נמצא שכיום בתזונה המערבית יש הרבה יותר חומצות מקבוצת אומגה 6 וחומצות שומן רוויות, ופחות מדי - אם בכלל - אומגה 3.

משום כך, הדרך היעילה ביותר ליהנות מהיתרונות הבריאותיים של אומגה 3 היא לצרוך אותה בצורה קבועה ויומיומית כתוסף תזונה.

איך בוחרים אומגה 3?

האתגר הגדול בצריכת אומגה 3 הוא זיהום מי הים, שמשפיע באופן ישיר על הדגים מהם מופקת האומגה 3. ארגוני הבריאות בישראל ובכל העולם מצאו כי מפעלים שופכים פסולת לים ומזהמים את מימיו. כתוצאה מכך, מי הים מתמלאים ברעלים, כספית ומתכות כבדות. חומרים מסוכנים אלה שוקעים אל מעמקי הים, שם שוכנים הדגים הגדולים (טונה, כריש, דג חרב וכו'), שניזונים ממזון שנגוע במתכות הכבדות והרעלים. 

משום כך חשוב לבחור אומגה 3 המופקת מדגים קטנים כמו אנשובי, כי הם אינם שוחים במעמקים ולכן אינם ניזונים ממזונות המכילים מתכות ורעלים. בנוסף, דגי הים הקטנים חיים הרבה פחות זמן מדגי הים הגדולים, ולכן הם נקיים מהמתכות והרעלים האלה.

מבחינת מינון, מומלץ לבחור בכמוסות המכילות מינון כפול של אומגה 3 - 600 מ"ג בכל כמוסה, ביחס מאוזן בין חומצות השומן EPA ו-DHA שגם הן במינון כפול ולכן יעיל יותר.

לאומגה 3 מומלצת לחצו כאן >>

אומגה 3 חשובה ללב, למוח ולכלי הדם | טבע בריא

 

6 סיבות חשובות לצרוך אומגה 3

1. היא מפחיתה את הסיכון לתמותה ולמחלות לב וכלי דם

בסקירת מחקרים שפורסמה לאחרונה מתוארת היכולת של אומגה 3 להוריד ולאזן את רמות השומנים בדם, ולהפחית בכך את התמותה ואת תחלואת הלב וכלי הדם. במחקר נוסף הוכח, שאומגה 3 משפיעה על איזון רמות השומנים, הורדת רמת ה-LDL ורמות הטריגליצרידים בדם.

2. היא משפיעה על התפקוד התקין של המוח ומערכת העצבים

שורה של מחקרים הוכיחו את ההשפעה החיובית של אומגה 3 על התפקוד הקוגניטיבי, ההתנהגותי ועל מצב הרוח.


בספרו הראשון "ללא פרויד, ללא פרוזאק" עסק החוקר ד"ר דויד סרוואן שרייבר בהשפעה של אומגה 3 על טיפול במצבי לחץ, חרדה ודיכאון. ד"ר סרוואן-שרייבר הוא הראשון שהביא למודעות בקרב הציבור הכללי וציבור העוסקים ברפואה את החשיבות של צריכה שוטפת של אומגה 3, בשל השפעתה החיובית העוצמתית על התפקוד העצבי והרגשי של הגוף.

3. היא מגינה על הגוף במצבי סטרס ועשויה לעכב הזדקנות

במחקר שנערך באוהיו ופורסם לאחרונה נמצא, שצריכת תוסף אומגה 3 מסייעת לגוף להתגבר על ההשפעות הפיזיות המזיקות של מתח נפשי. הנחקרים שנטלו תוסף אומגה 3 במהלך אירוע מלחיץ במעבדה, ייצרו פחות הורמון סטרס (קורטיזול) בהשוואה לנחקרים שקיבלו פלסבו. תוסף אומגה 3 תרם למה שהחוקרים מכנים "חוסן מתח" - הפחתת הנזק בזמן סטרס ולאחר מתח חריף.

עוד נמצא במחקר זה, שלאומגה 3 יש פוטנציאל אנטי אייג'ינג, שכן היא מגנה על רכיבי תאים שמתכווצים כתוצאה מהזדקנות. השפעות אנטי אייג'ינג אלה של אומגה 3 חשובות במיוחד, כי הן התרחשו אצל נחקרים צעירים ובריאים אך גם אצל כאלה שנמצאים בסיכון גבוה יותר להזדקנות מואצת - אנשים בגיל העמידה, עם עודף משקל או נחקרים שמרבים בישיבה. 

4. היא תוסף חובה לספורטאים

בסקירת מחקרים שפורסמה לאחרונה, החוקרים הוכיחו את פעילותה נוגדת הדלקת של אומגה 3 בקרב הספורטאים. כמו כן, אצל ספורטאים שנטלו אומגה 3 נמצאה השפעה מיטיבה על פעילותם של הלב וכלי הדם, מערכת העצבים ושרירי השלד.

5. היא מסייעת בהפחתת רמת הדלקתיות בגוף

בסקירת מחקרים שפורסמה לאחרונה נמצא, שלתוסף אומגה 3 היתה השפעה על הפחתת גורמי הדלקת, במיוחד בקרב אנשים בעלי עודף משקל. להפחתה של רמת גורמי הדלקת יש משמעות רבה ביכולת למנוע תחלואה קשה, החל במחלות שפוגעות בלב, בכלי הדם או במפרקים ועד למחלות קשות יותר.

בסקירת מחקרים שפורסמה לאחרונה נמצא כי אומגה 3 הורידה ב-50% את הסיכון למוות בקרב החולים בדלקת לבלב חריפה, וב-67% את הסיכון להתפתחות קריסת מערכות. בקרב החולים שאושפזו על רקע זיהום בדם נמצאה ירידה ב-48% בסיכון לתמותה. מסקנת החוקרים היא, שתוספי אומגה 3 עשויים למנוע תמותה במצבים דלקתיים חריפים אלה.

6. היא חיונית במיוחד לנשים בהריון

מחקרים רבים מראים כי אומגה 3 תורמת באופן משמעותי לתהליך ההתפתחות של העובר. ובמחקר שפורסם לאחרונה נמצא, שתוספת של אומגה 3 במהלך ההריון מפחיתה את הסיכון ללידה מוקדמת.

 לאומגה 3 מומלצת לחצו כאן >>

 

עוד מחקרים בנושא אומגה 3

מחקר מספר 1: סיקור מלא אודות אומגה 3

מחקר מספר 2: סיקור אודות תוספי תזונה של אומגה 3

מחקר מספר 3:  יתרונות מגובים מחקרית אודות אומגה 3

מחקר מספר 4:  כל מה שצריך לדעת על אומגה 3

מחקר מספר 5: אוניברסיטת הארוורד - האם כדאי ליטול תוספי תזונה של אומגה 3

מחקר מספר 6: אומגה 3 תורמת להקלה על מחלות לב וכלי דם

מחקר מספר 7: קיימות ראיות כי אומגה 3 מסייעת להקל ואף למנוע הפרעות קצב לבביות

מחקר מספר 8: אומגה 3 מסייעת להקל על מיגרנות וכאבי ראש

מחקר מספר 9: היתרונות של אומגה 3

מחקר מספר 10: אומגה 3 מסייעת להקל ולמנוע מחלות לב וכלי דם

מחקר מספר 11:התפקיד של  אומגה 3 במערכת העצבים המרכזית 

מחקר מספר 12: אומגה 3 תורמת לוויסות רמות הדלקתיות של גופנו

מחקר מספר 13: אומגה 3 מסייעת לנו להגיב לאירועים מלחיצים או חרדה באופן רגוע יותר

מחקר מספר 14: אומגה 3 תורמת משמעותית לבריאות העור

מחקר מספר 15: תוספי תזונה של אומגה 3 עשויים למנוע מחלות עור


__________________________________________________________________________________________________
עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם