האם שאלתם אתם עצמכם פעם מהי בכלל שמחה והאם אתם מרגישים שמחים בלבכם ברוב שעות היום?.

 

בכדי שנוכל בכלל להבין כיצד להיות שמחים עלינו להגדיר לעצמנו - מהי שמחה עבורנו ובכלל מהי שמחה באופן כללי?.

 

ניתן להגדיר שמחה כמצב של שביעות רצון תמידי או כמעט תמידי, הרגשה שאיננה תלויה בגורמים חיצוניים עליהם אין לנו בכלל שליטה. מדובר בסוג של התרחבות פנימית אשר שמה אותנו במקום אמיתי, נכון, תחושה של חיבור מושלם ושלם בין הגוף לבין הנפש. שמחה היא תחושה שממלאת אותנו באנרגיות טובות וחיוביות ומביאה איתה סוג של זרימה שנותנת לנו ללכת עם התחושות הפנימיות שלנו. לשמחה יש המון רבדים והיבטים, אין לה גבולות, היא איננה גורמת לנו להקריב משהו ואין לה שום מחסום. שמחה היא משהו שממלא אותנו, נותן לנו אנרגיה ולא פחות חשוב גורם לנו לרצות ולהמשיך להיות חלק מהעולם הזה - ההפך הגמור מעצב, דיכאון וסבל - זוהיא שמחה!. 

 

האם אנחנו יכולים לשלוט בשמחה שלנו?

אז נכון, החיים מביאים איתם כל מיני סוגים של מצבים, על חלקם הגדול אין לנו ממש שליטה ולרוב הם גם משפיעים על מצב רוחנו באותו הרגע שהם מתרחשים ולעתים גם לזמן ממושך יותר. השאלה אותה יש לשאול בהקשר הזה היא האם יש לנו את היכולת לשלוט בכל אותם מצבים ואפילו להתנתק, להמשיך הלאה מבלי להיכנס למרה שחורה. אז האם יש נוסחת קסמים? האם יש דרך שבה נוכל להיות מאושרים באמת ולהרגיש את השמחה בלב לאורך זמן, על בסיס יומי, שמחה אמיתית שאיננה רגעית בלבד?

 

אז לא, אין נוסחת קסמים, אם אתם מרגישים שאין לכם שמחה בלב ולא הייתם מגדירים את עצמכם כשאנשים שמחים חשוב להבין שמדובר בתהליך, בעבודה וברצון עז שלכם להגיע לאותה תחושה…  הנה כמה טיפים שיסייעו לכם להגיע לשם…מדובר בשלבים ראשוניים והתחלתיים בלבד. הכי חשוב לזכור! רק אתם יכולים להביא את עצמכם לשמחה אמיתית, כנה, שלווה וממושכת!.

 

1.       מה משמח אתכם? - מחקרים מראים כי בכדי להגיע למצב של אושר אמיתי עליכם להגדיר בצורה מדויקת מהם הדברים שגורמים לכם להיות מאושרים. קחו דף לבן, כתבו את אותם דברים והתמקדו בהם. נסו להעביר מסר ליקום והיקום יעביר לכם את אותם דברים בחזרה. היו מודעים למה בדיוק אתם רוצים מעצמכם ולכו עם המטרה הזו. זה לא מספיק רק לרצות להיות שמחים אלא יש להגדיר מטרה שכן מטרה נותנת לחיים משמעות. משמעות נותנת סיפוק. תחושת סיפוק מעלה את הדימוי והבטחון העצמי וכך למעשה השמחה מגיעה.

2.       הגבירו בגוף ובנשמה את התחושות הפנימיות שלכם - פעולות כמו מדיטציה, יוגה, דמיון מודרך המסייעות לנו לשלוט במחשבות שלנו, להעלות את הרגשות החיוביים בגוף ולתרגל מחשבה חיובית. מחשבה חיובית עוזרת לנו לשחרר את הכעסים, העצבים והלחצים מהגוף ולהתרכז במה שבאמת חשוב בחיים וכך אנו בדרך הנכונה להיות שמחים יותר, מלאים יותר ומאושרים יותר.

3.       חשבו על הרגע הזה וחיו אותו - למוח יש השפעה אדירה עלינו עד כדי שהמחשבה שלנו לעתים מייצרת את המציאות. אנו נוטים לחשוב כל הזמן על מה שהיה ועל מה שיהיה. אם תנסו להתמקד ברגע הזה, בכאן ובעכשיו, להתמסר לרגע ולהיות עסוקים אך ורק במה שאתם עושים עכשיו, תוכלו להשתחרר מכל המסביב ולהרגיש שמחה אמיתית, שתמלא את גופכם באושר. למשל, נניח שאתם עושים צעדה בערב, נסו להתמסר אליה ולהיות מרוכזים ב-100% בצעדים עצמם, בתחושה שהגוף מקבל מהבריזה בחוץ, מהנוף שאתם רואים ולנטרל את כל המסביב. זה נכון לגבי כל דבר שאתם עושים, זה ייתן לכם סיפוק וסיפוק מתקשר באופן ישיר עם שמחה.

 

חשוב לזכור, שמחה איננה מגיעה ככה סתם, אלא מדובר במצב פנימי שמתחיל במחשבה שלנו. יכול להיות שתהיו האנשים הכי עשירים בעולם אבל תהיו אומללים ולכן כדי להיות שמחים עליכם:

•    להיות שלמים עם עצמכם, עם המראה שלכם ועם מי שאתם.

•    להפסיק לנסות להיות מישהו שאתם ממש לא כלומר לנסות כל הזמן לרצות את הסביבה שלכם.

•    פתוחים במחשבה שלכם, בדברים שאתם מוכנים לנסות, כך תגדלו, תצמחו ותתפתחו.

 

 

חזרו לילדות שלכם

הרי אם נחשוב על זה רגע לעומק לילדים יש את היכולת להיות שמחים מכל דבר קטן כי הם שמחים בטבע שלהם - ככה הם מגיעים לעולם. לעומת זאת, לנו המבוגרים יש את היכולות והמיומנויות ל״חבל״ בשמחה הזו ולמצוא לעצמנו סיבות מדוע לא להיות שמחים. נסו להתחבר למי שאתם, לזכור מהם הם הדברים שבאמת חשובים בחיים האלה, היו מי שאתם ואל תשימו את האושר שלכם בידיים של אף אחד!. שמחה לא רק הוכיחו את עצמה כמשפרת את איכות החיים ומאריכה את חיינו אלא היא גם מאפשרת לנו להיכנס לפרופורציות, להגיע להישגים טובים יותר, להיות פתוחים בראש ובמחשבה ולהודות על כל מה שיש לנו. שמחה היא מקור להשראה, דרך מצוינת לזרימה ומאפשרת לנו להתמסר ולאהוב מכל הלב.