לא חסרות דוגמאות של אנשים שהיו עשירים, מוצלחים ויפים, אבל היו אומללים מאוד. שמחה איננה מגיעה ככה סתם, אלא מדובר במצב פנימי שמתחיל במחשבה שלנו. שמחה איננה מגיעה ככה סתם, היא תוצר ישיר של המחשבה שלנו. אז מה אנחנו יכולים לעשות כדי להשפיע עליה? על כך בכתבה הבאה

האם שאלתם אתם עצמכם פעם מהי בכלל שמחה והאם אתם מרגישים שמחים רוב שעות היום?

 

כדי שנוכל בכלל להבין כיצד להיות שמחים עלינו להגדיר לעצמנו - מהי שמחה עבורנו, ובכלל - מהי שמחה באופן כללי.

 

ניתן להגדיר שמחה כמצב של שביעות רצון תמידית, או כמעט תמידית. הרגשה שאיננה תלויה בגורמים חיצוניים עליהם אין לנו בכלל שליטה. מדובר בסוג של התרחבות פנימית ששמה אותנו במקום אמיתי ונכון. תחושה של חיבור מושלם בין הגוף לבין הנפש.

שמחה היא תחושה שממלאת אותנו באנרגיות טובות וחיוביות ומביאה איתה סוג של זרימה שנותנת לנו ללכת עם התחושות הפנימיות שלנו. לשמחה יש המון רבדים והיבטים. אין לה גבולות, היא איננה גורמת לנו להקריב משהו ואין לה שום מחסום. שמחה היא משהו שממלא אותנו, נותן לנו אנרגיה, ולא פחות חשוב - גורם לנו לרצות להמשיך להיות חלק מהעולם הזה - ההיפך הגמור מעצב, דיכאון וסבל - זוהי שמחה. 

שמחה מאפשרת לנו להגיע להישגים טובים יותר, להיכנס לפרופורציות, להיות פתוחים בראש ובמחשבה ולהודות על כל מה שיש לנו. שמחה היא מקור להשראה, והיא מאפשרת לנו להתמסר, לזרום ולאהוב מכל הלב. ולא פחות חשוב - מחקרים הוכיחו, ששמחה משפרת את איכות החיים ומאריכה את תוחלת החיים. 

האם אנחנו יכולים לשלוט בשמחה שלנו?

אז נכון, החיים מביאים איתם כל מיני סוגים של מצבים, שעל חלקם הגדול אין לנו ממש שליטה. מצבים אלה משפיעים על מצב רוחנו באותו הרגע שהם מתרחשים, ולעתים גם לזמן ממושך יותר.

השאלה שאנחנו צריכים לשאול את עצמנו היא - האם יש לנו את היכולת לשלוט בהרגשה שלנו כלפי אותם מצבים. ואם יש צורך בכך אז ממש להתנתק מהסיטואציה, ולהמשיך הלאה מבלי להיכנס למרה שחורה.

האם יש לכך איזו נוסחת קסמים? האם יש דרך שבה נוכל להיות מאושרים באמת ולהרגיש את השמחה בלב לאורך זמן, על בסיס יומי? שמחה אמיתית שאיננה רגעית בלבד?

 

אז לא, אין נוסחת קסמים. אם אתם מרגישים שאין לכם שמחה בלב ולא הייתם מגדירים את עצמכם כאנשים שמחים, חשוב להבין שמדובר בתהליך, בעבודה וברצון עז שלכם להגיע לאותה תחושה.

הנה כמה טיפים שיסייעו לכם להגיע לשם:

1. מה משמח אתכם? 

מחקרים מראים, שבשביל להגיע למצב של אושר אמיתי, עלינו להגדיר בצורה מדויקת מהם הדברים שגורמים לנו להיות מאושרים. קחו דף לבן, כתבו את אותם דברים והתמקדו בהם. נסו להעביר מסר ליקום והיקום יעביר לכם את אותם דברים בחזרה. היו מודעים למה בדיוק אתם רוצים מעצמכם ולכו עם המטרה הזו. זה לא מספיק רק לרצות להיות שמחים, אלא יש להגדיר מטרה - כי מטרה נותנת לחיים משמעות, ומשמעות נותנת סיפוק. ותחושת סיפוק מעלה את הדימוי והביטחון העצמי, וכך למעשה מגיעה השמחה.

2. הגבירו את התחושות הפנימיות שלכם בגוף ובנשמה

בצעו פעולות כמו מדיטציה, יוגה, מיינדפולנס או דמיון מודרך. פעולות אלה מסייעות לנו לשלוט במחשבות שלנו, להעלות את כמות הרגשות החיוביים בגוף ולתרגל מחשבה חיובית. מחשבה חיובית עוזרת לנו לשחרר את הכעסים, העצבים והלחצים מהגוף ולהתרכז במה שבאמת חשוב בחיים. כך נלך בדרך הנכונה להיות חיוביים יותר, שמחים יותר ומאושרים יותר.

3. חשבו על הרגע הזה וחיו אותו 

למוח יש השפעה אדירה עלינו, עד כדי כך שהמחשבה שלנו מייצרת לעתים את המציאות. אנו נוטים לחשוב כל הזמן על מה שהיה ועל מה שיהיה. אם תנסו להתמקד ברגע הזה, בכאן ובעכשיו, להתמסר לרגע ולהיות עסוקים אך ורק במה שאתם עושים עכשיו, תוכלו להשתחרר מכל הרעש שמסביב ולהרגיש שמחה אמיתית, שתמלא את גופכם באושר. למשל, נניח שאתם עושים צעדה בערב, נסו להתמסר אליה ולהיות מרוכזים לגמרי, ב-100%, בצעדים עצמם, בתחושה שהגוף מקבל מהבריזה שבחוץ, מהנוף שאתם רואים בדרך, ולנטרל את כל שאר המחשבות. זה נכון לגבי כל דבר שאתם עושים. זה ייתן לכם סיפוק, וסיפוק מתקשר באופן ישיר עם שמחה.

 

חשוב לזכור, שמחה איננה מגיעה ככה סתם, אלא מדובר במצב פנימי שמתחיל במחשבה שלנו. יכול להיות שתהיו האנשים הכי עשירים, יפים ומוצלחים בעולם, אבל עדיין תהיו אומללים. ולכן כדי להיות שמחים עליכם:

  • להיות שלמים עם עצמכם, עם המראה שלכם ועם מי שאתם.
  • להפסיק לנסות להיות מישהו שאתם לא - כלומר לנסות לרצות את הסביבה שלכם כל הזמן.
  • לשמור על ראש פתוח, ולהיות מוכנים לנסות דברים חדשים ולא מוכרים. כך תגדלו, תצמחו ותתפתחו.

לא מצליחים לחייך? תזייפו, זה עוזר

מחקר חדש ופורץ דרך שנעשה באוניברסיטת דרום אוסטרליה מוכיח, שפעולת החיוך יכולה להטעות את המוח שלנו כך שהוא יגרום לנו להרגשה חיובית יותר, פשוט על ידי הזזת שרירי הפנים כלפי מעלה. המחקר, שפורסם ב-Experimental Psychology, בדק את ההשפעה הפיזיולוגית של חיוך - גם אם הוא מזויף.

הנחקרים חייכו "חיוך מלאכותי" על ידי החזקת עט בין שיניהם, מה שאילץ את שרירי הפנים שלהם לשחזר את תנועת החיוך. המחקר מצא שפעילות שרירית בפנים גרמה לייצור רגשות חיוביים יותר בגוף.


"כשהשרירים שלך אומרים שאתה מאושר, סביר יותר שתראה את העולם סביבך בצורה חיובית", אומר ד"ר פרננדו מרמולחו-ראמוס, אחד החוקרים. "במחקר שלנו מצאנו שכאשר אתה מתאמן בחיוך בכוח, זה מגרה את האמיגדלה - המרכז הרגשי של המוח - שמשחררת נוירוטרנסמיטורים כדי לעודד מצב חיובי מבחינה רגשית".

אז כן - אם עובר עליכם יום קשה במיוחד - נסו לחייך בכוח כמה דקות. לאט לאט, דברים יתחילו להרגיש אחרת. 


חיזרו לילדות שלכם…

לילדים יש את היכולת להיות שמחים מכל דבר קטן, כי ככה הם נולדו - שמחים מטבעם. לעומת זאת, לנו המבוגרים יש את היכולות והמיומנויות לחבל בשמחה הזו ולמצוא לעצמנו סיבות מדוע לא להיות שמחים.

אז נסו להתחבר למי שהייתם כשנולדתם ולמי שאתם היום, ולזכור מה הם הדברים שבאמת חשובים בחיים האלה. תהיו מי שאתם ואל תשימו את האושר שלכם בידיים של אף אחד.

חשוב לזכור: רק אתם יכולים להביא את עצמכם לשמחה אמיתית, כנה, שלווה וממושכת. אז תתחילו לחייך, ושיהיה בהצלחה!