ריבועים בבטן, בטן חטובה, שרירית, בלי שומנים, זה משהו שכולנו רוצים. העניין הוא, שיש לא מעט טעויות קלאסיות שמתאמנים הנמצאים בתחילת דרכם עושים. למעשה, הרבה אנשים חושבים שאם הם ״ישרפו״ לעצמם את שרירי הבטן ויעשו כל יום ואפילו כמה פעמים ביום תרגילי בטן מכל הסוגים כך הם ישיגו שרירי בטן. ובכן, זה נכון, אבל נכון חלקית זאת משום שיש כמה כללים ועקרונות שחייבים ליישם אותם כדי להפחית את אחוז השומן הבטני ולהבין איך לפתח שרירי בטן וזה לא קשור אך ורק לתרגילי בטן. אז הנה כמה עקרונות חשובים בתהליך בניית שרירים בבטן.


גנטיקה זה חלק מהעניין


לפני שמתחילים בעקרונות הבסיסיים לפיתוח שרירים בבטן, חשוב להבין כי גנטיקה מהווה כאן המון משקל. כל אחד מאיתנו בנוי אחרת ולכן לא כולם יצליחו לפתח 6 קוביות, זה מאוד תלוי וזה לא משהו שאפשר לשנות עם תרגילים או עם תזונה, זה מבנה גוף פיזיולוגי.


שכבת שומן וקלוריותלכולנו יש שכבת שומן הנמצא מעל שרירי הבטן כלומר מעל ה״קוביות״. כמות הקלוריות שאנו צורכים ביום הן אלו שמשפיעות על תהליך בניית המסת שריר הן באופן כללי והן באזור הבטן באופן ספציפי. הקלוריות שאנו מכניסים לגוף בעלות חשיבות. כמה קלוריות עלינו לצרוך? זה בדיוק הדגש על מאזן קלורי שלילי. כלומר עלינו לצרוך פחות קלוריות ממה שאנחנו מוציאים, אחרת הקלוריות הללו יהפכו לשומן ואז אולי נחטב את הגוף, אבל קוביות לא יהיו שם. איך יודעים כמה קלוריות צריך לאכול?. כדי לרדת באחוזי השומן שלנו, עלינו לצרוך בממוצע 500 קלוריות פחות ממה שהגוף שלנו צריך כדי להישאר במשקל שלנו ברגע נתון. ה-500 קלוריות הללו נחסכות מהמאזן הנטרלי שלנו. כמובן שיום אחד שבו מתקיים חוסר איזון לא משפיעה על תהליך החיטוב, אבל אם יש חריגה בכמות הקלוריות במשך כמה ימים, זה כן משפיע.


הוצאה אנרגתית


בכדי שאותו מאזן קלורי יקוזז, עלינו לשלב גם פעילות גופנית. הפעילות הזו יכולה להיות פעילות אירובית כמו הליכה, ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים וכדומה. רק בצורה כזו נייעל את תהליך שריפת השומן, על ידי תזוזה של הגוף. בנוסף, עלינו לשלב פעילות אנאירובית כלומר אימוני כוח, אימוני התנגדות. זה יכול לבוא לידי ביטוי בהרמת משקולות, ב- TRX, בתרגילים נגד משקל גוף. השילוב בין שני סוגי הפעילויות הללו עם דגש על הפעלת כל שרירי הגוף יסייעו לנו לשמור על מאזן קלורי מצד אחד כלומר לשרוף קלוריות ומצד שני לבנות מסת שריר כלומר לפתח את שרירי הבטן.


חלבונים לעומת פחמימות


בתהליך החיטוב, בבניית מסת שריר רזה ובפיתוח שרירי בטן, חשוב לשים לב מאיפה הקלוריות שלנו מגיעות. זה השלב שבו עלינו לצרוך יותר חלבון שבונה את השריר, ופחות פחמימה שהופכת בסופו של דבר לסוכר ואז לשומן. אחת הדרכים להגביר את צריכת החלבונים היומית שלנו היא בעזרת שייק אבקת חלבון איכותי. לרוב מומלץ לצרוך חלבון מי גבינה שנספג בגוף ביעילות ובקלות, בעל ערך ביולוגי גבוה במיוחד ותומך בתהליך בניית מסת השריר.


איך אתם עושים את התרגילים?


יש דרך מסוימת שבאמצעותה עלינו לבצע את תרגילי הבטן. אחת הטעויות הנפוצות היא שאנשים עושים כפיפות בטן כמו שהיה נהוג בצבא, עולים עד הסוף, אבל האמת היא שזה מאמץ מיותר שכן הבטן לא עובדת מרגע מסוים. חשוב לבצע את טכניקת התרגילים בצורה נכונה, יעילה ולעשות שימוש נכון בגוף שלנו שיגרום לשרירי הבטן להיסחט ובמקרה שלנו זה אומר שמה שמשנה זו איכות התרגיל ולא כמות החזרות.

לסיכום, התשובה לשאלה איך לפתח שרירי בטן מבוססת על כמה עקרונות, לא מדובר במשהו אחד שאנחנו צריכים לעשות אלא על שילוב בין תזונה נכונה, כמות חלבון גבוהה לצד כמות פחמימה נמוכה יחסית, ביצוע אימוני כוח לצד פעילות אירובית, מנוחה וכמובן גם גנטיקה.