כולנו אנשים שונים ולכן לכל אחד ואחת מאיתנו יש מטרות אחרות, חלומות אחרים, יעדים שונים ודרכים מגוונות להגשמת כל אותו מכלול של רצונות או צרכים שלנו. השאלה איך לשפר את הביטחון העצמי שלי היא שאלה גדולה והתשובה הכי כללית לשאלה הזו היא שאין דרך אחרת.

 

יש המון דרכים שבאמצעותן ניתן לשפר את הביטחון העצמי שלנו. הדבר הכי חשוב שכדאי וצריך להבין הוא שמדובר בתהליך, תהליך הדורש התמדה,  הבנה מעמיקה של ה״אני העצמי״ שלי כי רק כך נכיר בחולשות ובחוזקות שלנו ונדע על מה בדיוק אנחנו צריכים באמת לעבוד ביום יום, על איזה חלקים ורבדים של הביטחון העצמי שלנו עלינו לעבוד. האם זה על הדימוי העצמי כלומר על ההשלמה המלאה עם איך שאני נראה, האם זה דרך שינוי תכונת אופי שאיתה קשה לנו והיינו רוצים לעשות דברים בצורה אחרת או בכלל הדרך שבה אנו לוקחים החלטות. רק אם נלמד להכיר את עצמנו על ידי שאילת שאלות נוספות נוכל להגיע למקום של שיפור הביטחון העצמי- שלה אחר שלב.

 

דרך נוספת שבאמצעותה ניתן לשפר את הביטחון העצמי שלנו טמונה במושג או בתהליך מורכב שנקרא העצמת תחושת המסוגלות שלי. אנשים שמאמינים בעצמם, שיודעים באופן מובהק וברור מה הם מסוגלים לעשות ואפילו יכולים לדמיין או לראות מול העיניים את הדרך לשם לרוב יהיו כאלה עם כריזמה, עם ביטחון עצמי גבוה וחזק לעומת אנשים שבטוחים שהם לא מסוגלים לעשות או להגיע לדברים מסוימים אפילו במקרים ששהם יודעים מה הם היו רוצים.

 

על הקשר בין מסוגלות לבין ביטחון עצמי

אותה תחושת מסוגלות היא איזושהיא תחושה שנוצרת אצלנו לגבי אותם דברים שאנו מסוגלים לעשות. זה יכול להיות ״אני מסוגל לשנות את המקצוע שלי כי אני לא חש ממנו סיפוק״ זה יכול להיות גם ״אני מסוגל למצוא את בת הזוג שתסב לי אושר אמיתי״ או ״אני מסוגל להיות סבלני, אכפתי, מכיל״ וזה בדיוק נוגע בנקודה לגבי האני עצמי שאומר בקול פנימי עם מה אני משלים ומה אני רוצה לשנות. חשוב להבין! תחושת מסוגלות נוצרת על ידי דבר אחד והוא על ידי זה שאנחנו משיגים דברים ולא סתם דברים - דברים שאנחנו רוצים להשיג בין אם זה סכום מסוים של כסף, חופשה במלדיביים, מסיימים תואר שני בפסיכולוגיה או כל דבר אחר שרצינו והשגנו. כך עולה תחושת המסוגלות שלנו. פעמים רבות אנשים הולכים להרצאות, קוראים ספרים, רואים סרטים, משתתפים בסדנאות מה שמעלה להם אולי את המוטיבציה אך בגדול, תחושת הביטחון העצמי שאנו מדברים עליה לא באמת עולה והשאלה היא למה? אותה תשובה!הם לא עשו משהו מעשי שיגרום לביטחון העצמי שלהם לעלות ולכן תחושת מסוגלות שחופפת להעצמת הביטחון העצמי חייבת לבוא לידי ביטוי במשהו אחד - עשייה!.

 

כדי שנוכל לשפר את הביטחון העצמי שלנו עלינו להציב לעצמנו יעדים, מטרות וזה לא חייב להיות משהו גדולה, יכולים אלה דווקא בתור התחלה להיות דברים קטנים, משימות קטנות שיאפשרו לנו להתמודד עם היומיום המאפיין את העולם האמיתי שלנו. לכן הדרך היחידה לחזק את הביטחון העצמי ולהעלות את תחושת המסוגלות העצמית שלנו היא על ידי זה שבאמת נעשה דברים כלומר נביא אותם למימוש. מסגרת למשל היא מקום נפלא שיכול לעודד אותנו לעשות דברים ולהביא מטרות להגשמה שלהם. זה בסדר גמור להרגיש שקשה ושאנחנו לא במקום של מסוגלות, אבל אם כל פעם נעשה צעד אחד קטן בתחום שבו אנו מרגישים חוסר בביטחון עצמי בין אם זה בזוגיות, בעבודה או בלימודים נוכל לקדם את עצמנו שלב אחד למעלה בסולם המסוגלות. ככל שנצבור לעצמנו יותר חוויות של עשייה כך הביטחון העצמי שלנו יעלה, במעשים ולא בחלומות ולא בדיבורים.