העין שלנו חשופה להמון סוגים של גירויים כאשר זמן ממושך אנו מוצאים את עצמנו מול המסך ומאמצים את הראייה. בכדי שנוכל להבין איך לשפר את הראייה למרחק וגם לראייה מקרוב, כדאי קודם כל להבין את מבנה העין וכיצד מערכת הראייה שלנו פועלת. אז ככה…

בחלק הקדמי של העין נמצאת הקרנית. תפקידה של הקרנית הוא קודם כל להגן על העיניים שלנו והיא גם לוקחת חלק פעיל בתהליך הראייה עצמו. אחרי הקרנית, נמצא העישון מה שאנו נוטים לכנות הנקודה השחורה שלמעשה דרכו נכנס האור והקשתית (צבע העיניים שלנו).

העדשה נמצאת אחרי העישון והיא תלויה על מיתרים. מבנה העיניים שלנו מאפשר לשמור על צורתם העגולה ובחלק האחורי של העיניים נמצאת הרשתית. מדובר ברשת של תאים קלטניים אשר קולטים את הנתונים ומעבירים אותם באמצעות עצבי הראייה למוח שלנו.  130 מליון תאים קלטניים נמצאים בתוך הרשתית שלנו ולכן מדובר במאין פעולת סריקה המתבצעת שוב ושוב. כך מתקיים תהליך הראייה.

אז למה בכלל הראייה שלנו נפגעת?

הרי כולנו היינו רוצים לראות כמו שצריך מקרוב ומרחוק. אנשים עם ראייה תקינה אשר זוכים לחיות ללא משקפיים או עדשות עד גיל מבוגר נהנים מאיכות חיים ולמעשה מדובר בסוג של מתנה. כשהראייה נפגעת, יש לכך כל מיני סיבות וברובן יש לנו את הכלים ואת היכולת לזהות וכך לטפל בבעיה, לא רק על ידי הרכבת משקפיים כי אם על ידי ביצוע תרגילי ראייה.

אז הנה כמה מהסיבות אשר פוגעות בראייה שלנו וכמה תרגילים שאתם יכולים לעשות ממש בעצמכם בבית, לא תאמינו איזה שיפור תרגישו, שיפור עד כדי כך שמרשם הראייה שלכם ישתפר ואולי אפילו תוכלו בשלב מאוחר יותר להיפרד מהמשקפיים לשלום.

  1. הפעלה לא נכונה של העיניים על ידי מאמץ יתר בתהליך הראייה המתבצע מקרוב.
  2. אי הפעלה של השרירים שתפקידם לדאוג לראייה שלנו למרחק.
  3. אי תזוזה של העיניים.
  4. ישיבה ממושכת גורמת לתקיעות בצוואר ובגב העליון מה שמעודד בעיות ראייה.

אילו תרגילים אפשר לעשות כדי לשפר את הראייה?

על יוגה לעיניים שמעתם?

אם תשפשפו את הידיים שלכם היטב ולאחר מכן תניחו את הידיים על העיניים כשהן עצומות, החום עצמו יסייע בשחרור העיניים. בנוסף, העברת המבט מלמטה ללמעלה ומימין לשמאל (כל פעם חמש פעמים לכל צד) תסייעו בתהליך חיזוק שרירי העיניים.

בשלב הבא, בכדי לשפר את הראייה שלכם הן למרחק והן לקרוב, קחו עיפרון מחודד או עט ושבו על כסא. בחרו עצם כמו תמונה, מראה או נקודה על הקיר. מקמו את העיפרון במרחק של כמה סנטימטרים בודדים מול העיניים.

הסתכלו בקפידה על חוד העיפרון במשך 15 שניות והעבירו את המבט לעצם שבחרתם. שהו שם עוד 15 שניות וחזרו לעיפרון.

חזרו על הפעולה בין 3-6 פעמים כפי יכולתכם אך הקפידה לשמור על ריכוז בפעולה. בנוסף, ניתן לקחת חוט ארוך ולחרוז שלושה חרוזים גדולים בשלושה צבעים.

מתחו את החוט על ידית של דלת ושבו במרחק של 5 מטרים מהחוט כאשר הוא מתוח. מקמו כל חרוז בנקודה שונה ושחקו עם הראייה. כל פעם התמקדמו בחרוז אחר ונסו לראות את החרוז הבודד בכל פעם כאשר שאר החרוזים נעשים כפולים.