למה דווקא ריצה ולמה זה טוב?

רבים מהמתאמנים אשר בוחרים בריצה בתור הספורט המועדף עליהם בוחרים בה משום שהם בטוחים כי זה הספורט שיסייע להם לשרוף הכי הרבה קלוריות, כלומר להוריד באחוזי השומן, כלומר להפחית את משקל גופם.

אז קודם כל כדי שנוכל לשמור על גוף חטוב כלומר נוכל להעלות את מסת השריר הרזה ולהוריד את אחוזי השומן וגם לשמור על זה לאורך זמן, מבלי קשר לפעילות האירובית שבחרנו לעשות - ריצה, שחייה, הליכה או רכיבה על אופניים עלינו קודם כל לשמור על מאזן קלורי שלילי.

זה בכלל לא משנה אם נרוץ 10 קילומטרים ביום אך מנגד נאכל יותר ממה שהגוף שלנו צריך, לא נצליח לשמור על אחוזי השומן נמוכים שכן ברגע שהגוף מקבל יותר ממה שהוא צריך הוא הופך את האנרגיה הזו לשומן, גם אם המזון אותו אנו צורכים הינו דל שומן.

במקביל, תמיד עלינו לשאול לאורך כל תהליך האימונים שאלה מרכזית והיא מה המטרה שלי דורשת ממני. כי הרבה פעמים אנחנו יודעים שאנחנו רוצים קוביות, או רוצות ישבן חטוב אבל בכלל עושים פעילות שלא תורמת או מעודדת את המטרה שלנו.

רק אחרי שנגדיר את המטרות שלנו נוכל לבחור את הפעילות או את שילוב הפעילויות שיסייעו לנו להגיע למטרה.

מה יותר שורף קלוריות ריצה או הליכה?

אז נכון, אם משווים ריצה לפעילויות גופניות אחרות, לרוב בריצה נצליח לשרוף הרבה יותר קלוריות. והנה התשובה לכך: כאשר אנו מנתקים את הרגליים שלנו מהקרקע הפעולה הזו דורשת מהגוף להשקיע כמות אדירה של אנרגיה. השרירים שלנו דורשים המון חמצן מה שאוטומטית גורם לשריפה קלורית גבוהה יותר בזמן הריצה.

לכן, כאשר משווים ריצה להליכה המסקנה היא שבריצה נוכל לשרוף לפחות 50% יותר קלוריות מאשר בהליכה. אם אתם עדיין נמצאים בשלבים שבהם אתם יורדים במשקל ולכן מתקשים לרוץ לאורך זמן הדרך הטובה ביותר להגדיל את כמות האנרגיה שאתם מוציאים כלומר יותר קלוריות היא לשלב בין ריצה לבין הליכה לבין ריצה.

למשל צאו לרוץ במשך דקה וחצי ושלבו הליכה שנמשכת 4 דקות. חזרו על הפעולה שוב ושוב והסינרגיה בין השניים תסייע לשמור על דופק גבוה ואז הגוף נמצא במאמץ לאורך זמן. ככל שתרדו במשקל ותיכנסו לכושר תוכלו להגדיל את נפח וזמן הריצה על חשבון זמן ומרחק ההליכה שלכם. יותר ריצה יותר קלוריות.

הליכה

ריצה בחוץ או על המסלול?

תנועת המסילה מקלה על המאמץ שלנו ולכן אם נרוץ בחוץ נשרוף יותר קלוריות מאשר אם נרוץ על ההליכון בחדר הכושר או בבית.

בנוסף, אם נקפיד לשלב בין האימונים אימון אחד או שניים עצימים בשבוע, קצב חילוף החומרים שלנו יגדל וכך גם אחרי האימון הגוף שלנו ימשיך לשרוף קלוריות.

חשוב גם לזכור שההוצאה הקלורית שלנו תלויה בגורמים נוספים כמו משקל גוף, מגדר ומצב רפואי. ככל שמשקל הגוף שלנו גבוה יותר, כך נוכל לשרוף יותר קלוריות.

לכן אם נתמיד בריצה לאורך זמן ולמרחקים גדולים נשרוף באופן גורף יותר קלוריות. כמובן שיש לרוץ בהתאם לתכנית אימונים קבועה ומסודרת הותאמה לכם באופן אישי, כך תוכלו להתמיד במאמץ ולהימנע ממצב של פציעות ספורט.