החשיבות הגבוה של אימוני הרגליים

 

 

מאת אורי שפרכר, מאמן כושר

הכתבה באדיבות Nutri-D Sport

 

כאשר מדברים על אימונים בחדר כושר באופן כללי, ועל אימוני בניית גוף בפרט , ניכר כי שרירי הרגליים אינם זוכים להתייחסות הראויה בשל מיקומם וכן בשל אי חשיבותם בפן האסטתי של הגוף על פי דעת רבים .

באופן מעשי, עבודה על שרירי הרגליים לא רק קריטית לפיתוח נכון של הגוף ולבריאות הגוף אלא גם תורמת משמעותית להשגת תוצאות רצויות בפן האסתטי דרך חיזוק שרירי הגב לדוגמא.

פיתוח פלג הגוף העליון ללא התחשבות באזור הרגליים עלול להביא לתופעת " רגלי הציפור". תופעה זו הינה תוצאה של אימון פלג הגוף העליון בלבד ועקב כך הגדלת מסת השריר כאשר שרירי הרגליים נותרים מדוללים ו"דקים". מצב זה לא רק פוגע במראה הגוף אלא גם לא בריא בשל חוסר האיזון שנוצר והמשקל הרב שהרגליים הדקיקות צריכות לשאת .

 

התרגילים שאף רגל לא תהיה מושלמת בלעדיהם

 

 

דבר נוסף שרבים אינם מודעים לו הוא שאימוני רגליים הכוללים תרגילים מורכבים כמו דדליפט או סקווט מגבירים הפרשת הורומונים אשר מעודדים בניית שריר. לכן אימוני רגליים תורמים גם לפיתוח שרירים בפלג הגוף העליון. יתרה מזו, תרגילי רגליים רבים מפעילים גם שרירי פלג הגוף העליון כולל ידיים ואמות, שרירי הבטן, שרירי הגב התחתון  ואף שרירי החזה.

חשוב להתייחס באימוני רגליים לעובדה שהתרגילים האיכותיים באימון זה כמו סקווט, דדליפט או מכרעים מהווים תרגילים שמדמים פעולות יומיומות (סקווט מדמה ישיבה , דדליפט מדמה הרמה מהרצפה, מכרע מדמה הליכה ובכך תורמים לשיפור תפקודינו ביומיום. תרגילים אלה יתרמו למשל למניעת כאבי גב שנובעים מהרמת חפצים לא נכונה.

ערך נוסף שיש לאימוני הרגליים הוא הגעה לדופק גבוה וכתוצאה מכך שריפה שומן מוגברת. הדבר יביא ולהצרת היקפים באזור הרגליים והשרירים המייצבים המופעלים בתרגיל. לעיתים קרובות אימון רגליים אינטנסיבי ונכון עשוי להיות משמעותי יותר מבחינת שריפת שומן מאשר פעילות אירובית של שעה .

 

 

 

 

פרט נוסף שראוי לדון בו כאשר מדובר על אימוני רגליים הוא מספר החזרות והסטים בהם כדאי לעבוד . באופן כללי , אין תשובה חד משמעית לכך אך לאחר נסיון רב באימונים מהסוג המדובר מומלץ בכל אימון להשקיע את מירב הכוח בתרגילים האיכותיים של הרגליים כמו סקווט , דדליפט ומכרע , ולהעמיס בהם משקלים כבדים על מספר חזרות יחסית נמוך , דבר אשר יאפשר לנו לפתח כוח מירבי ובד בבד להעלות דופק ולהשתפר בצורה משמעותית יותר .

 מאידך בהחלט ניתן להוריד מעט משקלים ולעבוד על מספר חזרות רב יותר כאשר מתעסקים בתרגילים פשוטים ומבודדים יותר כמו פשיטת ברכיים במכונה לדוגמא, או כמובן ניתן לשלב סופר סט עם תרגילים כמו מכרע או קפיצות .

 

 

אתגר אימון הרגליים

 

הפן המנטאלי של האימונים חשוב מאוד. כאמור, אימוני רגליים נחשבים לאימונים הקשים והמאתגרים ביותר של השבוע ומעמידים את המתאמן מול אתגר מנטלי מהותי. מדובר באימון פיזי מאוד אשר מאפשר לנו להתאמן לא רק מבחינה פיזית אלא גם לשפר את החוסן המנטאלי שלנו.

ולבסוף, חשוב לציין כי פעילות אירובית כמו ריצה, אופניים וכו' אינה מהווה תחליף לאימוני כוח של רגליים, וזאת למרות העובדה כי באימונים אלה, מופעל על שיריר הרגליים עומס משמעותי אך עומס זה מלווה בסיבולת השריר שלא כמו בפעילות אנאירובית של חיזוק הרגליים.

לכן גם ריצה אינה מקנה פטור לאף אחד מאימוני כוח. וכעת, אין ברירה, אלא לרוץ למכון ולתרגל סקווט !