מהו גדילן מצוי?

גדילן מצוי הינו קוץ חד שנתי, אשר נפוץ ביותר בישראל, כמו גם בכל אזור המזרח התיכון. הצמח גדל בסביבה עשירה בחנקן, וניתן למצוא אותו בסביבות אזורי תעשייה, מאגרי אשפה, בצדי הדרכים, ובתנאים סביבתיים דומים. יכולת ההישרדות של הצמח, אשר מתפתח כראוי בתנאים סביבתיים מורכבים, היא זו המאפשרת לו להשפיע באופן עוצמתי על איברי הגוף אשר מתפקדים בתנאי סביבתיים מורכבים, כמו הכבד ומערכת העיכול. חלק הצמח בו נעשה שימוש הוא הזרעים.

להזמנה ישירה של גדילן מצוי - לחצו כאן

מהם היתרונות המיוחסים לגדילן מצוי?

- ניקוי הגוף מרעלנים שונים וטיהורו

- הפחתת רעילות שמקורה בנזקי קרינה

- שיפור מצבים בעייתיים בכבד, כמו דלקות כבד, זיהומי כבד, שחמת כבד, כבד שמנוני, ועוד.

- גדילן מצוי מסייע לשיפור דלקות בכיס המרה ואבנים בכיס המרה

- שיפור הליכי עיכול לקויים

- שיפור הליכי ספיגה לקויים

- שיפור פעילות הכבד

- שיקום רקמות פגועות בכבד

- בעל תכונות נוגדות חמצון

- בעל תכונות נוגדות דלקת

- שיפור הפעילות הכבד

- הגברת הייצור וההפרשה של המרה

- הגנה מפני מצבי רעילות בכבד

שימוש מסורתי בגדילן המצוי

באופן מסורתי, זרעי גדילן משמשים לטיפול בסוכרת, בצהבת, בדלקות, באקזמה על העור ובבעיות עיכול. באחרונה, זרעי גדילן מצוי הפכו לתוסף תזונה מבוקש, לצורך ניקוי הגוף וטיהורו מרעלנים, כמו גם לטיפול בשחמת הכבד ובבעיות שומן בכבד. הריכוז הגבוה של הרכיבים מסיסי השמן שבזרעים מאפשר הפקתו של שמן עשיר בחומצות שומן, כמו גם בוויטמין E, בו ניתן להשתמש למטרות אכילה או למטרות קוסמטיקה.

כיצד גדילן מצוי פועל?

זרעי גדילן מצוי מצטיינים בטעם מריר - מתוק, אשר תורם להנעתה של מערכת העיכול. טעמם הייחודי של הזרעים מגביר ייצור והפרשה של מיצי המרה בכבד, ומגביר הפרשות בלבלב. כאשר המוח מזהה את הטעם המר האופייני לגדילן, הוא מזהה אותו כגורם סיכון ונותן לגוף הוראת פירוק ונטרול מידית. כמו כן, הצמח מרגיע ועדין, ועל כן, יעיל לטיפול בדלקות ובבעיות ספיגה. תרכובת החומרים סילמרין שבזרעים, היא המספקת לו את תכונותיו נוגדות החמצון, ואת יכולותיו להגנה על רקמות הכבד ולשיקום רקמות כבד שנפגעו.

גדילן מצוי בראי המחקר

במחקר שבוצע בעניין הגדילן המצוי באוסטריה, נבדקה מידת השפעתה של התרכובת סילמרין על קבוצת חולים בשחמת כבד. בניתוח מעמיק של הנתונים הוכח כי הקבוצה שקיבלה סילמרין הציגה את שיעורי ההישרדות הגבוהים ביותר. מחקרים אחרים הוכיחו כי גדילן מצוי מגן מפני רעילות ונזקים נלווים לכבד ולכליות. מחקר נוסף בדק את השפעת הצמח על חולי הפטיטיס אקוטי, והעלה כי בקרב חולים אשר קיבלו גדילן מצוי, המדדים היו משופרים באופן משמעותי.