נזלת היא תופעה אנו חווים לעיתים קרובות ולפעמים, אפילו על בסיס יומיומי. הגוף שלנו נעזר באף, כדי להיפטר מחיידקים, לכלוך ומזיקים המצויים בגוף, על ידי הנזלת; כאשר אנו מקנחים מהאף, אנו מוציאים מהגוף את החיידקים שהפריעו לגוף שלנו לתפקד כראוי. גודש באף מקשה על הנשימה, מעניק תחושה של חולי ובדרך כלל מלווה בכאבי גרון, ליחה, כאבי ראש, סחרחורות ותחושות של חולשה.

 

 

גורמים לגודש באף

 

 

אלרגיה - אם אנחנו סובלים מאלרגיות, בעיקר אלרגיות לאבק, לחול או לעובש, בדרך כלל נוצר גודש באף, שמטרתו היא להיפטר מהרעלנים ששאפנו.

 

הצטננות - כאשר ישנה הצטברות של חיידקים באזור מסוים בגוף שלנו, מערכת החיסון תעבוד קשה יותר, כדי להוציא אותם החוצה. ככל שיימצאו פחות חיידקים בגופנו, כך למערכת החיסון שלנו יהיה קל יותר להתגבר על המחלה. החיידקים יוצאים דרך השתן, הצואה וגם הנזלת, כך שככל שישנם יוצר חיידקים להיפטר מהם – כך הגודש באף יהיה גדול יותר.

 

נזלת כרונית - כמו שלגוף שלנו יש מנגנונים מטרתם ליצור גודש באף כדי להיפטר מחיידקים, כך יש לנו גם מנגנון שמטרתו לייבש את מערות האף. אם אנו מרבים להשתמש בתרסיסי אף, המנגנון הזה נחלש ואנו סובלים מיותר גודש באף, מהממוצע.

 

 

תרופות סבתא לגודש באף

 

 

תה - תה הוא משקה העלים, כמובן, כך שהוא ובייחוד תה ירוק, מאוד עוזרים להתמודד עם הצטברויות של חיידקים: נוגדי החמצון שבתה הירוק עוזרים לחזק את המערכת החיסונית שלנו ולעזור לה להילחם בחיידקים. ככל שכמות החיידקים תפתח, כך גם יפחת הגודש שלנו באף. ניתן לשלב בתה הרבה רכיבים אנטי-בקטריאליים, אנטי-וראליים ואנטי-דלקתיים כגון כורכום, ג'ינג'ר, דבש, קינמון, לימון ועוד.

 

פרוביוטיקה - הכוונה ב"פרוביוטיקה" היא לחיידקים בריאים, שמצויים באופן טבעי במעיים שלנו. מטרתם היא לעזור לייעל את תהליך העיכול. כאשר מערכת העיכול רגועה, הגוף שלנו פנוי יותר להתמודד עם הגורמים המזיקים לנו, כמו המחלה שיוצרת את הגודש שלנו באף. ניתן לספוג חיידקים פרוביוטיים באמצעות יוגורט, אך אם אנחנו סובלים מבעיות עיכול רבות, בנוסף לגודש באף, כדאי לשקול ולקחת גם תוסף.

 

ויטמין C -  נוגד החמצון הזה, הוא חשוב מאוד לגוף שלנו, כדי לשמור על הבריאות שלנו. ויטמין Cלא נאגר בגוף שלנו, לכן אנו חייבים לדאוג למנה בריאה של הוויטמין באופן שגרתי. ויטמין Cעוזר לחזק את המערכת החיסונית, להתמודד עם מחלות ותופעות שונות כגון תופעת הרדיקלים החופשיים, מסייע בתהליכי העיכול בגוף ועוזר להאיץ החלמה של פצעים ומפחית את הסיכון להתפתחות זיהומים בגופנו. על ידי כך, הוויטמין מסייע להפחית את הסיכון להצטברות וראלית או בקטריאלית בגוף, מה שיקל על הגודש באף שלנו. ויטמין Cניתן למצוא בירקות ופירות כתומים וצהובים. אם ביצענו בדיקת דם ושמנו לב כי יש לנו חסך בוויטמין C, כדאי לנו ליטול גם תוסף שיפצה על כך.