מהי דיאטת אורז?

דיאטה מבוססת אורז היא דיאטת בזק פופולארית למדי, אשר מתיימרת לספק ירידה מהירה ומשמעותית במשקל בתוך פרק זמן קצר, במידה ועורך הדיאטה יבסס את תזונתו הכוללת למשך תקופה מסוימת על אורז בלבד. הדיאטה פותחה על ידי רופא גרמני שהתגורר בארה"ב בשנות ה - 30 של המאה הקודמת. הדיאטה מבטיחה ירידה מידית במשקל של מספר קילוגרמים מרשים, ולאחר מכן, מובטחת ירידה איטית אך יציבה של עד שני קילוגרמים בכל שבוע.

מהן הנחיות הדיאטה?

 

- יש להימנע מצריכת מזונות המכילים מלח, סוכר ושומן, ומצריכת מזונות מעובדים.

- חובה להקפיד על תפריט הדיאטה ללא כל חריגות.

- במהלך הדיאטה יש להקפיד על ביצוע פעילות גופנית במשך חצי שעה בכל יום.

- חובה לצרוך תוספי תזונה אשר יחפו על הגרעון התזונתי שיוצרת הדיאטה.

- יש לשתות בכל יום שמונה כוסות, לכל הפחות, של מים, תה צמחים נטול סוכר או מי סודה.

 

דיאטת אורז בראי המחקר

 

עם העובדה כי לא קיימת הוכחה חותכת לכך שדיאטת אורז תורמת לירידה מואצת במשקל, אין כל ספק כי הדיאטה יעילה להפחתת לחץ הדם, להקלה על בעיות כליה, ולטיפול בבעיות רפואיות נוספות. ייעודה של הדיאטה מלכתחילה, היה רפואי, ובעבר היא שימשה כאמצעי רב תועלת לטיפול בבעיות רפואיות שונות, כמו בעיות לחץ דם. בין היתר, נעשה בדיאטה שימוש בבתי חולים ברחבי העולם, ונכון להיום, כאשר קיימים פתרונות קלים ויעילים לפתרון בעיות לחץ דם ובעיות דומות, נעשה שימוש בדיאטת אורז כאמצעי אפקטיבי במיוחד לניקוי הגוף מרעלים, וזאת הודות לכך שהאורז הינו מזון כמעט אנטי אלרגני, כך שאיננו גורם לגוף להתגונן מפני רעלים למיניהם, ומאפשר לו להתמקד בניקוז רעלים אחרים שדבקו בו. מחקר ישראלי מצא כי דיאטת אורז תרמה להפחתת לחץ דם באופן משמעותי בהשוואה לדיאטות אחרות.

 

כיצד משפיעה הדיאטה על הבריאות הכללית?

 

התבססות על אורז לאורך זמן מתבטאת בצמצום משמעותי של חלבונים, ועשויה לגרום לדלדול ברקמת השריר. מצב שכזה עלול להוביל לעלייה מואצת במשקל מיד עם סיום הדיאטה ולהאטת הליך חילוף החומרים. כמו כן, ההתבססות על אורז מייצרת מחסור משמעותי בוויטמינים חיוניים, אותם יש להשלים באמצעות תוספי תזונה כמו סידן וויטמין D. אי לכך, דיאטה מסוג זה אסורה לסובלים מבעיות בריאות כמו בעיות עיכול ודלקות מעיים כרוניות, לסובלים מתת משקל, לספורטאים, לצמחוניים, למניקות ולנשים הרות.

 

היתרונות

הדיאטה מובילה לירידה מהירה במשקל, ואף מתאפיינת בתחושת שובע יחסית במהלך הדיאטה, בניגוד לדיאטות בזק אחרות, המתאפיינות בתחושת רעב מתמשכת, וזאת הודות לעובדה שמזון חם ומבושל משפיע באופן עוצמתי יותר על מרכזי השובע במוח. כמו כן, עם תום הדיאטה קיימת תחושה משופרת של חיונית ואנרגיה, והליך העיכול איכותי יותר.

 

החסרונות

 

התפריט בדיאטה הינו דל ומצומצם, וקשה ביותר להתבסס עליו לאורך זמן בשל החדגוניות של התפריט. תפריט זה מחויב בהשגחה רפואית עקבית. כמו כן, ההתבססות על תפריט מצומצם שכזה מעוררת תשוקה למזונות שהיו מחוץ לתחום במהלך הדיאטה ומתבטאים, במקרים רבים, בעלייה מואצת במשקל עם תום הדיאטה.

Super Food Diet Banner new1