מהי דיאטת דוקאן?

 

דיאטת דוקאן מאפשרת ירידה מהירה ומשמעותית במשקל, ובמקביל - שמירה על הישגי הדיאטה לטווח הארוך. דיאטת דוקאן מתחילה במספר ימים של אכילת חלבונים, כאשר לאחר מכן – מוספים בהדרגה מזונות מגוונים. דיאטת דוקאן מתחילה בחלבונים, משום שהם יוצרים ירידה משמעותית במשקל. שלב זה מכונה "שלב ההתקפה". אורכו של שלב ההתקפה תלוי בגורמים שונים, כמו גילו של עורך דיאטת דוקאן והיסטורית הדיאטות שלו.

 

 שלב מס' 1 – דיאטת החלבונים הטהורים

 

שלב ההתקפה בדיאטת דוקאן אורך בין יומיים לשבעה ימים. במהלך שלב ההתקפה, ניתן לצרוך מזונות מתוך אחת עשרה קטגוריות אופציונליות. מתוך הקטגוריות הללו, ניתן לצרוך מזונות ללא הגבלה, לאורך היום כולו ובכל שעה בה עורך הדיאטה חש רעב. כמו כן, ניתן לשלב בין המזונות מהקטגוריות השונות. הקו המנחה של הדיאטה הוא שכל המאכלים שאינם מופיעים ברשימה אסורים.

 

חשוב ביותר להיצמד לרשימת המאכלים המדויקת. צריכה של מזונות אחרים, גם אם במינון מזערי, עשויה להפוך את הדיאטה לחסרת תועלת. הקטגוריות כוללות: בשרים רזים, איברים פנימיים, דגים, פירות ים, עופות, הודו ועוף מעושן, ביצים, חלבונים מהצומח, כמו טופו, מוצרי חלב דלי שומן, ליטר וחצי מים ביום וכף וחצי סובין שיבולת שועל. אם הנכם מעוניינים להשיל ממשקלכם יותר פחות מעשרה ק"ג, תוכלו להסתפק בשלושה ימי התקפה. להפחתה במשקל של יותר מעשרים ק"ג, יהיה צורך בשבעה עד עשרה ימי התקפה. בלי קשר ישיר לדיאטה הזו, ניתן להשיג כמות גדולה של חלבון גם על ידי צריכה של אבקות חלבון.

 

שלב מס' 2 – דיאטת חלבונים מתחלפת

 

השלב הבא בדיאטת דוקאן כולל שתי דיאטות המתחלפות לסירוגין. ביום אחד מתבצעת דיאטת חלבונים + ירקות  וביום שלאחר מכן דיאטת חלבונים טהורה, עד שעורך הדיאטה מגיע למשקל היעד שהציב לעצמו. לאחר מכן, ניתן לצרוך גם ירקות, מבושלים או טריים, ללא הגבלה על עיתוי האכילה, שילוב המזונות או הכמויות הנצרכות. גזר וסלק ניתנים לצריכה, אך לא בכל ארוחה. כמו כן, אין לצרוך ירקות עמילניים כמו תפוחי אדמה, בטטה, תירס, גרגרי חומוס, עדשים, אפונה יבשה או טרייה ושעועית. כמו כן, אין לצרוך אבוקדו. מומלץ שלא לצרוך ירקות באופן מוגזם. את ההחלפה בין הדיאטות מומלץ להתאים לסגנון האישי. ניתן לבצע החלפה בווריאציות שונות, בהתאם להעדפתו האישית של עורך הדיאטה. 

 

שלב מס' 3 – דיאטת מעבר

 

לאחר ההגעה אל משקל היעד, דיאטת דוקאן עוברת לשלב המעבר. יש לעצור את הירידה במשקל ולרכז את המאמצים בשמירה על ההישג הקיים. שלב זה של הדיאטה נמשך חמישה ימים לכל חצי ק"ג שהשלתם ממשקלכם. בשלב זה ניתן לאכול בחופשיות חלבונים וירקות ולהוסיף מנת פרי אחת ביום, להוציא דובדבנים, ענבים, בננות, אגוזים ופירות יבשים. ניתן לצרוך מנה אחת בלבד בכל יום, ולא בזמן הארוחה. כמו כן, ניתן לצרוך 2 פרוסות לחם 100% חיטה מלאה בכל יום ומנה אחת של גבינה קשה ביום.

 

בשלב זה ניתן לצרוך שתי מנות של מזונות עמילניים בכל שבוע. לאחר שתערכו חישוב לאורך שלב דיאטת המעבר, חלקו אותו לשניים. בחלקו הראשון ניתן לצרוך מנה אחת של מזון עמילני בכל שבוע, ובחלקו השני שני מזונות עמילניים. בשלב זה ניתן גם להוסיף בשרים נוספים, בתדירות של עד פעמיים בשבוע. חידוש נוסף בשלב זה של הדיאטה הוא "ארוחת חגיגה". בארוחה זו תוכלו לצרוך כל סוג מזון שהיה חסר לכם במהלך הדיאטה, אך חשוב להקפיד שלא לצרוך יותר ממנה אחת מאותו המאכל. בחציו הראשון של שלב דיאטת המעבר ניתן לצרוך ארוחת חגיגה אחת ובחלקו השני שתי ארוחות, אך חובה להקפיד שלא לאכול את ארוחות החגיגה בסמיכות זו לזו. ארוחת חגיגה יכולה לכלול מנה ראשונה ,עיקרית וקינוח, כולל כוס יין, אולם חובה שלא לצרוך יותר ממנה אחת סבירה מכל מאכל. בשלב דיאטת המעבר יש להקפיד על יום אחד על טהרת החלבונים, שמטרתו לסייע לעורך הדיאטה לשמור על הישגי הדיאטה. מומלץ להגדיר יום קבוע כיום חלבונים.

 

שלב מס' 4 – ייצוב המשקל

 

שלב זה בדיאטת דוקאן כולל אכילה חופשית של חלבונים וירקות, שתי פרוסות לחם 100% חיטה מלאה, 40 גרם גבינה קשה, 2 מנות מזון עמילני ביום ו – 2 ארוחות חגיגה שבועיות. כמו כן, ממשיכים ביום חלבונים אחד שבועי. מעבר לכך, מומלץ לצרוך בכל יום 3 כפות סובין שיבולת שועל ולהרבות בפעילות גופנית, כמו עלייה במדרגות.

 

סוגי דיאטות נוספים עליהם ניתן לקרוא באתר שלנו:

 

דיאטת קפה ירוק, דיאטת פטל, דיאטת HGC מבוססת אצות, דיאטת ד"ר סימונס, דיאטת חומץ תפוחים, דיאטת הודיה, דיאטת CLA, דיאטת קונג'אק, דיאטה מהירה, דיאטת כאסח, דיאטת 17 יום


Super Food Diet Banner new1