דיאטת כאסח הינה, כשמה, דיאטה מהירה שמטרתה לאפשר לעורך הדיאטה להשיל ממשקלו קילוגרמים רבים במהלך פרק זמן קצר. רבים מעורכי דיאטת הכאסח הם אנשים שחוו עלייה גדולה ומהירה במשקל ומעוניינים להיפטר ממנה במהירות האפשרית, או לחילופין, אנשים אשר עומדים בפני אירוע מסוים בו חשוב להם ביותר להיראות במיטבם. דיאטות כאסח מבוססות, בדרך כלל, על פרק זמן קצר של כשבוע.

 

במהלך פרק זמן זה מצומצמת צריכת הקלוריות באופן משמעותי, וכפועל יוצא מכך – עורך הדיאטה חווה ירידה מהירה ומשמעותית במשקל. בדרך כלל, דיאטות כאסח מתבססות על תפריט מצומצם ביותר, המתיר אכילת מספר סוגי מזון ספורים בלבד. דיאטת כאסח איננה מהווה פתרון לטווח הארוך, והיא עשויה להיות שימושית רק כפתרון בזק לירידה זמנית מואצת במשקל.

 

דיאטת כאסח – מגוון אופציות

 

- דיאטת כרוב: דיאטת כאסח המתבססת על צריכת כרוב במגוון וריאציות, בתוספת של מאכלים ספורים נוספים דלי קלוריות.

- דיאטת שלושת הימים: דיאטה אשר מבוססת על צריכת מזונות מגבירי מטבוליזם במשך שלושה ימים בשבוע, כאשר בימות השבוע הנותרים התפריט מאוזן. את הדיאטה ניתן ליישם בארבעה מחזורים, שכל אחד מהם אורך שבוע.

- דיאטת אשכולית: כל ארוחה מורכבת מאשכולית, בתוספת סלט וחלבונים מועטים.

- דיאטת קורנפלקס (דיאטת דגנים): דיאטה המבוססת על אכילת קורנפלקס בלבד. את הדיאטה ניתן לבצע לאורך שבועיים, תוך הרזיה צפויה של שניים – ארבעה ק"ג. המצדדים בדיאטה טוענים כי קורנפלקס מכיל רכיבים תזונתיים חשובים, וכי קערת קורנפלקס וחלב דל שומן בכמות של רבע עד חצי כוס, כוללים רק 250 – 200 קלוריות בלבד, מה שמאפשר למתמידים בדיאטה להתבסס על צריכה קלורית של כ - 1000 קלוריות ליום בלבד.

בניגוד לדיאטות כאסח אחרות, ניתן לאכול ארוחה אחת רגילה ביום. דיאטת קורנפלקס קשה לביצוע בשל חוסר הגיוון שבה. כמו כן, ההפחתה במשקל נובעת מאיבוד נוזלים ומירידה במסת השריר, ולא מפירוק שומנים.

- דיאטת פופקורן: דיאטה שבה ניתן לאכול אך ורק פופקורן, בכל שלב ביממה. את הפופקורן יש להכין במיקרוגל, תוך תוספת מינימלית של שמן דיאטטי או רגיל. כמו כן, אין להוסיף חמאה לפופקורן. במקביל – יש לצרוך כמויות גדולות של מים, כ – 2 ליטר ביום. אין לצרוך קפה, תה, מיצים דיאטטיים, משקאות ממותקים או משקאות מוגזים. דיאטת פופקורן אמנם מובילה לירידה משמעותית במשקל, אך פוגעת ברקמת השריר, בדומה לדיאטות כאסח אחרות. כמו כן, בדומה לכל דיאטת כאסח, עם החזרה לאכילה רגילה, גם המשקל יעלה בחזרה. לרוב, העלייה במשקל לאחר דיאטת כאסח, כמו דיאטת פופקורן, תהיה גדולה יותר ממספר הקילוגרמים שהופחתו במהלך דיאטת הפופקורן. דיאטת פופקורן מזיקה לגוף על ידי האטה של קצב חילוף החומרים, ומונעת מהגוף אספקה של רכיבים תזונתיים הנחוצים לו. במהלך הדיאטה עורכי הדיאטה עשויים לחוות תופעות לוואי כמו חולשה קיצונית, סחרחורות, קצב לב מואץ, עצבנות, דיכאון, כאבי פרקים, כאבי ראש ועייפות. מעבר לכך – החדגוניות של תפריט הדיאטה מקשה עד מאוד על התמדה בה.

- דיאטת חלבונים: דיאטה המבוססת על תפריט עשיר בחלבונים ודל ביותר בפחמימות. במהלך דיאטת החלבונים ניתן לצרוך ללא כל הגבלה ביצים, מוצרי חלב ומוצרי בשר רזה. כמו כן, ניתן לצרוך מספר ירקות. במקביל, יש להימנע מצריכת פחמימות מכל סוג שהוא. דיאטת חלבונים מובילה להפחתה במשקל ללא תחושת רעב, אך יש לשים לב לעובדה שדיאטה זו עתירת שומן רווי וכולסטרול, ועל כן, עלולה לגרום בטווח הרחוק לבעיות קשות של כולסטרול ולבעיות לב וכלי דם. כמו כן, צריכת חלבון מוגברת מכבידה על הכליות ועלולה לפגוע ברמת התפקוד שלהן.

דיאטת כאסח - יתרונות

 

היתרונות המוצהרים של דיאטת כאסח הם ירידה מהירה במשקל ועידוד עורך דיאטת הכאסח להמשך השמירה על הישגי המשקל. בעידן בו האנושות הורגלה לצפות לתוצאות מידיות בלחיצת כפתור ובאפס מאמץ – דיאטת כאסח מהירה המובילה לתוצאות מידיות מהווה תמריץ מסוים, גם אם מפוקפק למדי, לכניסה למשטר דיאטה רציונלי המפוקח על ידי איש מקצוע ולשמירה על אורח חיים בריא לטווח הארוך.

 

דיאטת כאסח – חסרונות

 

דיאטת כאסח מבוססת על תפריט בלתי מאוזן מבחינה תזונתית, איננה מספקת לגוף את כל אבות המזון הדרושים לו ואיננה מכילה די וויטמינים וסיבים תזונתיים החיוניים לבריאות. הוצאת רכיבים חיוניים אלה מהתפריט מסכנת את הגוף, ועל כן, אסור להתמיד בכל דיאטת כאסח קיצונית מעבר לפרק זמן קצר. מעבר לכך, הירידה במשקל הנוצרת בעקבות דיאטת כאסח איננה נובעת רק מפירוק רקמות שומן, ומקורה נעוץ, במקרים רבים, באיבוד נוזלים ובפירוק בלתי רצוי של רקמת שריר. בעקבות כך, קצב חילוף החומרים הטבעי של הגוף יורד, והוא נוטה לשרוף פחות אנרגיה.

 

בפועל, הירידה בקצב חילוף החומרים הנובעת מהדיאטה עלולה לפעול כבומרנג ולהוביל להשמנה. חיסרון נוסף הנעוץ בדיאטת כאסח הוא העובדה שבמצב של מחסור קלורי ופחמימתי חמור, הגוף נכנס למצב של מגננה ונוטה לאגור את עודפי השומן הקיימים במקום לפרק אותם. מעבר לכך, דיאטת כאסח מבוססת על תפריט חדגוני ומצומצם ביותר, אשר מקשה על התמדה בדיאטה. ההרגשה הכללית במהלך דיאטת כאסח בדרך כלל איננה משופרת, ועורכי דיאטת כאסח נוטים לחוש חולשה ולסבול מתסמינים כמו סחרחורות, כאבי ראש ואף מרמה מסוימת של דיכאון. כמו כן, עורכי דיאטת כאסח מתקשים לשלב בדיאטה פעילות גופנית, מה שמשפיע באופן ישיר על איכות הירידה במשקלם.

 

בשורה התחתונה – האם כדאי?

 

לאור האמור לעיל, דיאטת כאסח איננה אופציה מומלצת. אם בכל אופן בחרתם לערוך דיאטת כאסח, חובה להתייעץ עם גורם מקצועי מוסמך כמו דיאטנית או רופא המשפחה שלכם, אשר ידריכו אתכם בנוגע להשלכות הבריאותיות של הדיאטה בה בחרתם. כמו כן, חובה לוודא שדיאטת הכאסח שבחרתם מתאימה להיסטוריה הרפואית שלכם. כמו כן, במידה והחלטתם לערוך דיאטת כאסח, חשוב לזכור כי אסור לעבור את פרק הזמן המוגדר של הדיאטה וכי אסור להתמיד בדיאטת כאסח מעבר לימים ספורים, למניעת נזק בריאותי מצטבר ובלתי הפיך.

 

אם הנכם חשים ברע במהלך הדיאטה – חובה לעצור את התהליך באופן מידי. ככלל, הדרך היחידה המומלצת לירידה במשקל היא עריכת דיאטה מתונה ומבוקרת, המבוססת על תפריט מאוזן ומשלבת פעילות גופנית שגרתית. גם אם מדובר בהליך שאיננו הליך בזק, וגם אם הירידה במשקל תהיה, בסופו של דבר, מרשימה פחות, הרי שאיכות הירידה במשקל תהיה גבוהה בהרבה, ותאפשר לכם לשמור על הישגי המשקל החדשים לאורך זמן, תוך שמירה על תפריט מאוזן המהווה ערובה לבריאות איתנה. שתיית מים מרובה, חלוקת תצרוכת המזון היומית ל 5 – 4 ארוחות קטנות וצריכת ירוקת במינון גבוה, הם אמצעים מומלצים שיאפשרו לכם לרדת במשקל באופן איכותי ובטוח. כמו כן, הימנעות ממאכלים עתירי שומנים והקפדה על פעילות גופנית מהנה 3 פעמים בשבוע לכל הפחות, יגדילו באופן משמעותי את סיכויי ההרזיה שלכם. זכרו כי במבט לטווח הרחוק, דיאטה מתונה ואיטית היא זו שמתוצאותיה תוכלו ליהנות לאורך זמן. אם הנכם מעוניינים לרזות אחת ולתמיד – התרחקו מדיאטות כאסח למיניהן שלאחריהן תעלו שוב במשקל.


Super Food Diet Banner new1