החניכיים הם חלק חשוב מחלל הפה שלנו, אשר דואג לשמור על השיניים שלנו. דלקות ומחלות חניכיים, נפוצות מאוד כיום, בייחוד בקרב האוכלוסייה המבוגרת יותר. דלקת או מחלה בחניכיים, מוגדרת כמצב בו מתרחשת פגיעה מסוימת בחניכיים ולרוב, גם בכלל חלל הפה.

 

 

סימפטומים של דלקות בחניכיים

 

 

חניכיים מדממות

 

ריח רע מהפה

 

שיניים מתנדנדות בגיל צעיר

 

השיניים מתארכות לעומת החניכיים, אשר נסוגים לאחור

 

קושי בלעיסה

 

כאבים עזים

 

 

דרכים להימנע מדלקות חניכיים

 

 

נקפיד לנקות גם את הלשון - אנחנו לא חושבים על כך, אבל הלשון שלנו הוא משטח שבדרך כלל לא מקבל ניקוי ולכן – הוא גם מלוכלך בהתאם. כדי להימנע מהצטברות חיידקית שעלולה לפגוע גם בחניכיים שלכם, הקפידו לנקות גם את הלשון על ידי מבקשת מיוחדת או באמצעות החלק האחורי של מברשת השיניים שלכם.

 

ניקוי שמן  - אנחנו משתמשים בחלל הפה שלנו כל היום והוא תמיד חשוף לנגיפים. ישנם חיידקים וזיהומים, אשר קשה יותר להיפטר מהם. לכן, אנו יכולים להיעזר בשיטה ישנה שעובדת מצוין – ניקוי באמצעות שמן. השמן סופח אליו חיידקים יותר בקלות, לכן הוא נחשב ליעיל יותר. ניקח כף אחת של שמן שומשום או שמן קוקוס ונכניס אותה לפה. נשאיר את השמן בפינו למשך עשרים דקות, במהלכן נעביר את השמן בחלל הפה. נימנע מבליעת השמן, גרגור השמן או כל פעולה עזה עם הפה באותה עת. לאחר כ- 20 דקות, נירק את השמן. לאחר מכן, נשטוף את הפה עם מים חמימים עם מלח ונגרגר ונצחצח שיניים ביסודיות, כדי לנקות את שארית השמן ועמו – את רוב החיידקים.

 

 

תרופות סבתא לדלקות חניכיים

 

 

תה ירוק  - תה ירוק הוא תה אשר מורכב מעלים ירוקים ולכן, הוא מכיל כמות יפה של נוגדי חמצון. נוגדי חמצון חזקים עוזרים להאט את תהליך ההזדקנות, להאיץ את תהליך העיכול, לטפל בבעיית הרדיקלים החופשיים ובין היתר, גם לחזק את מערכת החיסון ולעזור לגוף שלנו להתמודד עם מחלות ודלקות. בנוסף, התה הירוק מכיל פלואוריד טבעי, שישמור על השיניים שלנו בעתיד. ההמלצה הרווחת היא לשתות בין שלוש לארבע כוסות תה ירוק ביום. כדאי להתאמץ ולדבוק בחליטה של עלים טריים, במקום בתיון.

 

חמוציות  - בדומה לתה הירוק, גם החמוציות עשירות בנוגדי חמצון בריאים, שיכולים לעזור לנו להתגבר על המחלה.

 

קו אנזים Q10 -  נוגד חמצון איכותי, אשר עוזר לשמור על מערכת הלב וכלי הדם, מנקה את כלי הדם מכולסטרול, מסייע לייעל את תהליך ההזנה והניקוי של המוח ואף עוזר לחזק את מערכת החיסון שלנו, כדי לעזור לנו להתמודד עם מחלות ודלקות באופן כללי ובחניכיים שלו בפרט. מה שיוצא דופן בקו אנזים Q10, הוא שהוא שותף מהותי גם בתהליך ייצור האנרגיה שלנו. על ידי כך, הוא מעניק לנו אנרגיה לחיות את היומיום בנעימים ומעניק לגוף שלנו אנרגיה, שמאפשרת לו לייעל תהליכים גופניים שונים כגון – התמודדות עם דלקות, מחלות ונגיפים שונים.