יתר לחץ דם הוא אחד מהגורמים המרכזיים למחלות לב וכלי דם. במאמר הבא נסביר מהו לחץ גבוה וכיצד ניתן לאזן את רמות הלחץ בצורה טבעית. שריר הלב שלנו פועל ובין השאר התפקיד שלו הוא להעביר את הדם דרך העורקים לכל הגוף. העברה זו נוצרת על ידי לחץ בדפנות העורקים מה שנקרא לחץ דם סיסטולי.

 

לחץ דם דיאסטולי מסמל את הלחץ שיש בעורקים כאשר הלב נמצא במנוחה. לחץ דם תקין הוא כאשר הערך הגבוה נמצא מתחת ל120 מ״מ כספית והנמוך 80 מ״מ כספית. כמובן שיש מצבים בהם יש צורך בנטילת תרופות שכן מדובר במחלה ממש הנגרמת כתוצאה ממגוון של גורמים כמו למשל מחלה אחרת, גנטיקה, גיל, עישון, לחץ מוגבר, אי ביצוע פעילות גופנית, השמנת יתר ועוד.

 

יחד עם זאת, יש מצבים רבים בהם שינוי באורח החיים שלנו יעזור לאזן את רמות לחץ הדם גם ללא תרופות.

ניתן לטפל ביתר לחץ דם על ידי שינוי באורח החיים 

  •  ירידה במשקל  - עודף משקל הוא אחד הגורמים המרכזיים לעלייה בלחץ הדם. מדוע? משום שאנשים עם עודף משקל צריכים יותר דם, כך שריר הלב מתאמץ יותר ולכן לחץ הדם עולה.  מנתונים עולה כי כל חמישה קילוגרמים של ירידה במשקל מעודדת ירידה 5 מ״מ כספית בלחץ הדם.
  • פחות בשר, יותר דגים, עוף רזה, ירקות ופירות, להימנע ממזונות עשירים בנתרן- מומלץ לבחור במזונות עשירים בסיבים ודלים בשומנים מן החי. בנוסף, יש להימנע מצריכה של מזונות עשירים בנתרן שנחשב לאחד הגורמים המרכזיים לעלייה בלחץ הדם. מרבית הנתרן שאנו צורכים אנו מקבלים ממוצרים מתועשים כמו נקניקים, חטיפים, קטשופ, גבינות שמנות ועוד… 
  • פעילות גופנית - פעילות גופנית מסייעת באיזון רמות לחץ הדם. ההמלצה הינה להקפיד על פעילות גופנית של לפחות 30 דקות ביום, פעילות אירובית כמו הליכה לפחות 4 פעמים בשבוע.
  • הימנעות מעישון ומצריכה של משקאות אלכוהוליים
  • תוסף תזונה קיו 10 - קו אנזים קיו 10 נחשב לחומר דמוי ויטמין המוגדר כנוגד חמצון עוצמתי. הוא משתתף במגוון עצום של תהליכים אנרגתיים ובעל השפעה ניכרת על בריאות הלב ומערכת כלי הדם. נמצא כי מחסור בקו אנזים קיו 10 עלול לעודד עלייה בלחץ הדם ואף להעלות משמעותית את הסיכוי להיווצרות של מחלות לב וכלי דם.

לחץ דם גבוה - איך מזהים?

אחת הבעיות שבלחץ דם גבוה הוא הקושי לזהות אותו שכן התסמינים המעידים על כך שיש לחץ דם גבוה יכולים הרבה פעמים לבוא מאוחר או שאותו אדם שחווה אותם, בטוח שמדובר במשהו אחר. בכל מקרה, תסמינים כמו דופק לב מואץ, ראייה מטושטשת או כפולה, סחרחורות, כאבי ראש שאינם חולפים, הקאות וקוצר נשימה יכולים פעמים רבות להעיד על רמות גבוהות של לחץ הדם.