על היד האחורית

 

המאמר באדיבות Nutri-D Sport

מאת: אורי שפרכר-מאמן כושר

 

במאמר זה אתייחס לחלק הפחות נחשק כשמדובר במראה החיצוני של שרירי הידיים שלנו , לרוב המתאמנים חשוב יותר לפתח ולעבוד על היד הקדמית שכן היא בולטת יותר מבחינה חיצונית , אך לא כך הדבר – חיזוק היד האחורית לא רק הכרחי בשביל ייצוב מפרק המרפק וחיזוק כללי של הגוף אלא גם מהווה פקטור משמעותי ביצירת היד האידיאלית מבחינה אסטתית .

 

חשיבותה של היד האחורית

 

אתייחס ראשית לדרך שלדעתי כדאי לעבוד על היד האחורית ,המבצעת פעולת פשיטה במרפק ובדומה ליד הקדמית גם היא נחשבת כשריר קטן ועל כן ניתן לשלבה באימונים של שרירים גדולים בנפרד או כחלק מסופר סט וכדומה .

בנוסף, בדומה ליד הקדמית גם היא נמצאת באימון תמידי בהמון תרגילים אותם אני מבצעים , כל תרגילי הלחיצות למיניהם מערבים פשיטה במרפק ובנוסף המון פעילויות יומיומות מערבות את השריר כמובן – קימה מכיסא, הרמת חפצים לגובה, השענות ועוד . לאלו המשחקים כדורסל, כדוריד למשל יש חשיבות גדולה לקבוצת שרירים זו בשל ההפעלה שלהם במדירה וקליעה .

 

תרגילים מומלצים ליד האחורית

 

 

  כשמדובר ביד האחורית אמליץ על שני תרגילים עיקריים שרוב המתאמנים מסוגלים לבצע – מקבילים , ושכיבות שמיכה במנח ידיים צר . מדוע תרגילים אלו ? ראשית מדובר בתרגילים מורכבים ועל כן כבר אנו מרויחים יותר מעבודה על שריר אחד , שזה כבר יתרון . מעבר לכך , בתרגילים אלו סביר להניח שנצליח לפתח את הכי הרבה כוח ובכך בעצם נגיע למשקל המקסימלי שנוכל להעמיס על היד האחורית , דבר אשר כמובן יפתח אותה בדרך המהירה ביותר .

כשמדובר בתרגילים מבודדים ליד האחורית יש מבחר רב ביותר – שימוש בפולי , משקולות יד , מוט Wועוד במגוון מנחים . באופן עקרוני , לא אמליץ מתוך התרגילים על משהו ספציפי אך אמליץ לנסות ולגוון בין המנחים , ההתנגדויות והסוגי תרגילי כמה שיותר – בכדי לאתגר ולאמץ את השריר בדרכים שונות . לאלו שמתקשים להגיע למכון ומחפשים אימונים בסביבה חיצנוית או ביתית יותר , חוץ מתרגיל שכיבות השמיכה במנח צר שניתן לבצע כמובן בכל מקום , ישנם מספר תרגילים אחרים שקל לבצע מחוץ למכון , הוועצו במדריך כושר במכון שלכם ותקבלו הכוונה מדויקת .

אנקדוטה מענינת הנוגעת לשרירי היד האחורית בהקשר של מנחי כף היד במהלך ביצוע התרגלים, כפי שצוין במאמר על היד הקדמית – שם שינוי במנח כף היד ( פרונציה \סופינציה\ מיד פוזישן ) גורם לעבודה על שרירים אחרים , ביד האחורית אין משמעות כלל לשינוי במנח כף היד , ולכן ניתן להתאמן במגוון תרגילי היד האחורית בכלל המנחים של היד  בהתאם לנוחיותכם .

 

לסיכום, לשרירי היד האחורית חשיבות גדולה ממגוון סיבות , בין אם מטרתכם לשפר את הנראות , להתחזק לקראת תחרות או רק להשאר בריאים רצוי לתת דגש על הפעלת שרירים אלו בצורה נכונה ומבוקרת במסגרת האמצעים שיש לכם , עם העבודה שלכם ותזונה נכונה אין ספק שהותצאות יגיעו .