אפשרות משלוח אקספרס מהיום להיום ❤️ לפרטים
שירות לקוחות: 03-6485501
שירות לקוחות: 03-6485501
סל הקניות
סגירה
שם מוצר
כמות
סך הכל
התחרטתם? תחזירומחזירים בקלות תוך 30 יום ומקבלים
החזר כספי מלא >>
X

ניתן להחזיר תוך 30 יום כל מוצר שניקנה בטבע בריא באריזתו המקורית מבלי שנפתחה ולקבל את כל הכסף בחזרה. למעט מוצרים אינטימיים שלא ניתן להחזיר על פי חוק.

בלי זיכויים! בלי שוברים! בלי תנאים! בלי שאלות! פשוט כסף בחזרה!

כתובת להחזרות: ת.ד. 13107 תל אביב 6113002

יש לתאם את החזרת המוצר עם שירות הלקוחות בטלפון: 03-6485501

ההחזרות יבוצעו בכפוף לתקנון.

כניסה לחשבון שלי

ויטמינים ומינרלים


המידע שלפניך הינו מידע מקצועי המבוסס מחקרית לצרכי העשרה על תכונות ויטמינים ומינרלים בצורתם הטבעית, לפי המידע העדכני הקיים בנושא כיום בעולם. יובהר כי המידע מתייחס לרכיבים באופן כללי ואינו מתייחס לתוסף תזונה זה או אחר, ואיננו מהווה המלצה לצריכתם בין אם בצורתם הטבעית ובין אם באמצעות תוסף תזונה כלשהו.

ויטמינים: כולנו יודעים על חשיבותם אבל איך וכמה בדיוק יש לצרוך מהם?

כולנו כבר מבינים את החשיבות של שמירה על אורח חיים בריא, הכולל תזונה מאוזנת שמכילה את כל אבות המזון, וביניהם גם ויטמינים. אך האם אנחנו יודעים הכול על החיוניות של הוויטמינים לבריאות הגוף שלנו, כמה אנחנו צריכים מהם ומה אנו אמורים לעשות במצב של חוסר? הנה כל מה שחשוב שנדע

מה הם ויטמינים?

ויטמינים ("ויטה" = חיים, בלטינית) הם תרכובות אורגניות שחיוניות לגוף. הוא איננו מסוגל לייצר אותם בעצמו, ועל כן יש לצרוך אותם באופן חיצוני. הוויטמינים אחראיים על תהליכים חשובים רבים במערכות הגוף שלנו. קיים מגוון רחב של ויטמינים שלכל אחד מהם תפקיד שונה בגוף.

למה בכלל צריך ויטמינים?

אנו זקוקים לוויטמינים משום שהם ממלאים תפקידים חשובים בתפקוד של מערכות גופנו, ובלעדיהם לא ייתכנו חיים. הוויטמינים קשורים בתהליכים של התפתחות וגדילה, מסייעים בהפקת אנרגיה מהמזון ובעיבודם של אבות המזון, חשובים לפעילות של מערכת העצבים ומשתתפים בבנייתן של כדוריות הדם. חלקם יכולים לשפר את המראה של העור והשיער שלנו, לסייע ביכולות הקוגניטיביות דוגמת חיזוק הזיכרון – והרשימה עוד ארוכה.
בנוסף, הוויטמינים עשויים לסייע במניעת מחלות שונות, ואף להפחית את הסיכון ללקות במחלות מסוימות, כמו למשל מחלות לב.

מאיפה הגוף צורך ויטמינים?

גוף האדם איננו יכול לייצר בעצמו את הוויטמינים, ולכן צריך לקבל אותם ממקורות חיצוניים. ניתן לצרוך ויטמינים ממזון, בעיקר ממוצרי מזון טבעיים מן החי והצומח. לכן, כדי שהגוף יקבל את כל הוויטמינים הדרושים לו יש להקפיד על תזונה בריאה, מאוזנת ומגוונת ולהפחית ככל הניתן במזון מעובד.
רובנו לא עושים זאת באופן יומיומי, ולכן חשוב לצרוך ויטמינים גם כתוספי תזונה, וליטול אותם באופן קבוע לאורך זמן - כדי שלא יווצרו בגוף חוסרים של ויטמינים חיוניים בשל תזונה לא בריאה או לא מאוזנת.

הכמות המומלצת

הכמות המומלצת של צריכת ויטמינים ביום משתנה מאדם לאדם, ותלויה בכמה פרמטרים. למשל - הבדלים הנובעים מהגיל, או מצבים של היריון ותקופת הנקה. במקרה של ילדים או נשים הרות ומניקות - חשוב תמיד להיוועץ ברופא המטפל לפני שלוקחים ויטמינים.

הכמות תלויה גם באורח החיים. ספורטאים, למשל, צורכים כמות גדולה יותר של ויטמינים מסוימים (וכן של חלבונים, מינרלים, אומגה 3 וכדומה), כדי לשפר את הביצועים הספורטיביים שלהם ולסייג בהגדלת מסת השריר.

על תווית התוסף מופיע תמיד אופן השימוש והכמות היומית המקסימלית. אך כיוון שזהו תוסף מזון ולא תרופה, המינון אינו יכול להיות מדויק כיוון שהמשקל, הגובה, קצב חילוף החומרים והמצב הבריאותי שונים מאדם לאדם. לכן חשוב להיות קשובים לגוף ולשנות את המינון בהתאם לתגובת הגוף.

סוגי ויטמינים

את סוגי הוויטמינים ניתן לחלק לשתי קבוצות: ויטמינים מסיסים במים וויטמינים מסיסים בשמן. ויטמינים מסיסים במים, כמו ויטמין C, הם ויטמינים הנספגים באופן מהיר יחסית במחזור הדם, אך הם גם עשויים להישטף מהר מהגוף שלנו לפני שהספיקו להיספג בגוף. מסיבה זאת, ויטמינים מקבוצה זאת יש לצרוך באופן יומיומי בכמות גדולה יחסית.

מנגד, ויטמינים מסיסים בשמן (כמו למשל ויטמין A) אין צורך לצרוך בכמויות גבוהות, וזאת משום שהאופי שלהם מאפשר להם להישמר טוב יותר ברקמות הגוף שלנו ולהיספג.
הוויטמינים העיקריים שכולנו צריכים להכיר

ויטמין C

ויטמין C הוא נוגד חמצון, המונע את הנזק שגורמים רדיקלים חופשיים. הוא טוב להגנה מפני מחלות שונות ומעכב תהליכי הזדקנות של הגוף. כמו כן, ויטמין C משתתף בבניית קולגן – מולקולה חיונית שמהווה מרכיב מרכזי ברקמות החיבור בגוף, כמו גידים, עור וסחוסים. ויטמין C מסייע בחיזוק המערכת החיסונית, שומר על נימי הדם ומסייע בספיגת ברזל. כיוון שהוא מסיס במים, הצורה האופטימלית לצרוך אותו היא כתוסף ויטמין C ליפוזומלי

ויטמין D

ויטמין D מצוי בעיקר במוצרים מן החי, אבל אנו יכולים לגרום לגוף לייצר אותו על ידי חשיפה מתונה לשמש. הוויטמין חיוני לבריאות העצמות, שומר על רמות תקינות של סידן וזרחן בדם, והוא חיוני גם לבריאות המוח, הלב ובהגנה על מערכת הנשימה. בנוסף, מחקרים מראים שהוא חיוני לשמירה על מצב הרוח ומסייע להתמודדות עם מצבי דיכאון.

ויטמין B

כשאנחנו מדברים על ויטמין B, אנו מדברים למעשה על קבוצה של ויטמינים: החל בוויטמין 1B דרך ויטמין 9B ועד ויטמין 12B – שמונה ויטמינים הממלאים תפקידים שונים בגופנו. הנה כמה מהם:

  • ויטמין 1B: תיאמין - ויטמין המסייע בפעילות מערכת העיכול והעצבים.
  • ויטמין 2B: ריבופלאבין - חשוב לתהליכים שונים כמו עיכול סדיר, ולשמירה על בריאות העור השיער.
  • ויטמין 3B: ניאצין - מסייע לטיפול בנדודי שינה, כאבי ראש ובעיות זיכרון, חיוני לחילוף חומרים של סוכרים וחלבונים, חיוני לנשימה ועוד.
  • ויטמין 4B: כולין - מסייע בעיכול סוכרים ושומנים.
  • ויטמין 5B: חומצה פנטותני - ויטמין החיוני למערכת העצבים, בריאות האישה וייצור כדוריות דם אדומות.
  • ויטמין 6B: פירידוקסין - מסייע בחילוף החומרים של החלבונים ולפעילותה התקינה של מערכת העצבים.
  • ויטמין 7B: ביוטין - מסייע לשמירה על בריאות וחוזק השיער והעור, ומפחית מתח נפשי.
  • ויטמין 9B: חומצה פולית - חיוני לייצור כדוריות דם אדומות, מחזק את פעילות מערכת העיכול והזיכרון.
  • ויטמין 12B: קובלאמין, וציאנוקובלאמין - חיוני לפעילות מערכת העצבים ולסינתזת החומר הגנטי בתאים. אנשים החיים אורח חיים של צמחונות או טבעונות, עשויים לסבול מחוסר בוויטמין זה, ועל כן קיימים גם ויטמינים טבעוניים עבורם.


תשובות לשאלות נפוצות על ויטמינים

מה הם ויטמינים?

ויטמינים הם תרכובות אורגניות החיוניות לגוף. כיוון שהגוף שלנו איננו מייצר אותם, יש לצרוך אותם ממקורות חיצוניים.

למה חשוב לצרוך ויטמינים?

ויטמינים אחראיים על שלל תהליכים בגופנו, יש להם חשיבות בלתי מבוטלת על פעילות תקינה של מערכות בגוף, וצריכה שלהם בכמות מספקת ולאורך זמן עשויה לסייע במניעה ועיכוב של מחלות ובעיות בריאותיות שונות.

מאיפה הגוף צורך ויטמינים?

אנו מקבלים ויטמינים בעיקר מתזונה, ועל כך חשוב שנאכל מזון בריא, מאוזן ומגוון הכולל את כל אבות המזון, וכמה שפחות מזון מעובד. בעידן המודרני קשה מאוד להקפיד על כך, ולכן חשוב לצרוך ויטמינים גם באמצעות תוספי תזונה.

מהי הכמות המומלצת לצריכת ויטמינים?

הכמות המומלצת לצריכת ויטמינים משתנה מאדם לאדם, ותלויה בפרמטרים כמו מין, גיל, אורח חיים, משקל, קצב חילוף חומרים ועוד.

אילו סוגי ויטמינים קיימים?

בין הסוגים החשובים המוכרים של הוויטמינים ניתן למנות את ויטמין C, ויטמין D, קבוצת ויטמיני B ועוד.

X
הבריאות שלך בידיים טובות