את זה שהוא מעלה את מצב הרוח ומעודד שינה איכותית כולנו כבר יודעים, אבל האם אתם מכירים את המחקרים על תרומתו של הזעפרן לדיאטה?

1. מסורת

זעפרן הינו תבלין המופק מהצלקת של פרח הכרכום התרבותי (Crocus sativus Linnaeus). זעפרן ידוע כתבלין למעלה משלושת אלפים שנה, ומוצאו בדרום – מערב אסיה. בימינו, זעפרן גדל באיראן, בהודו, באזרבייג'ן, באנגליה, בשוויץ, בניו זילנד, במרוקו, בספרד, בצרפת ובארצות הברית, כאשר איראן ממוקמת במקום הראשון, הודות להיקף הנרחב של הזעפרן הגדל בתחומה.

2. יוקרה

זעפרן נחשב לתבלין היקר בעולם, וזאת בשל הליך ההפקה המורכב שלו. זעפרן, כאמור, מופק מצלקות מיובשות של פרח הכורכום התרבותי. כל אחד מהפרחים הללו כולל שלוש צלקות בלבד. בפועל, להפקת קילוגרם אחד של זעפרן נדרשים כמאה אלף עד מאה ושבעים אלף פרחים. ליקוט הפרחים מבוצע ידנית, ובזהירות יתירה. בשורה התחתונה, הפקת קילוגרם בודד של זעפרן כרוכה בעשרות שעות עבודה והופכת את הזעפרן לתבלין היקר בעולם.

3. דיאטה

בשנים האחרונות, מחקרים שסקרו את תועלותיו של הזעפרן העלו כי זעפרן יעיל לדיכוי תאבון, מפחית מינוני אכילה המונעת מגורמים רגשיים, מפחית אכילה כפייתית ומדכא את תאוות הזלילה.

הגילויים אודות רמת האפקטיביות הגבוהה של דיאטת זעפרן כאמצעי הרזיה הביאו עד מהרה ליצירת אחת הדיאטות הפופולאריות של העולם המערבי: דיאטת זעפרן. הדיאטה מבוססת על תמצית זעפרן אשר מעניקה תחושה של מלאות בגוף. בעקבות תחושת המלאות הפושטת בגוף רמת הסרוטונין עולה. כפועל יוצא מכך, רמת התיאבון יורדת ומצב הרוח הכללי נעשה חיובי, מה שתורם תרומה נוספת להצלחת מאמצי ההרזיה. מחקרים שבדקו את מידת יעילותה של דיאטת זעפרן העלו כי תמצית הזעפרן מפחיתה את התאווה למתוק, משפרת את מצב הרוח, מפחיתה תיאבון, מפיגה מתח, מזרימה אנרגיות, מעודדת ירידה במשקל ומסייעת בשמירה על הישגי משקל חדשים.

4. המלצות המומחים

ד"ר אוז  - ד"ר הטלוויזיה המפורסם של ארה"ב, אשר נחשב למורה הדרך הפופולארי ביותר של מחפשי הדיאטות בעידן המודרני, טוען כי זעפרן יעיל ביותר לדיאטה, הודות לעובדה שהוא מעלה את רמות הסרוטונין במוח, מדכא תאבון ומשפר את התחושה הכללית. ד"ר אוז מדגיש כי מצב רוח חיובי הוא רכיב חשוב בירידה במשקל, שכן כאשר התחושה הכללית הינה חיובית, מינוני האכילה הרגשית, האופיינית למצבי רוח ירודים, מופחתים באופן דרסטי. אכילה רגשית היא תוצר של עצבות, רוגז, ואפילו שעמום, והיא מתאפיינת בצריכה חסרת מעצורים של פחמימות ומתוקים למיניהם. בשנים האחרונות מוכרת אכילה רגשית כאחד מגורמי המפתח למגפת ההשמנה העולמית. השפעת הזעפרן על צמצום אכילה רגשית מובילה להרזיה באופן ישיר, והודות לכך, דיאטת זעפרן היא אחד הפייבוריטים הגדולים של ד"ר אוז.

5. המחקרים

מחקרים בדקו את השפעת דיאטת זעפרן על קבוצת משתתפים שחולקה לשתי קבוצות. הקבוצה הראשונה קיבלה תוסף המכיל תמצית זעפרן, בעוד הקבוצה השנייה קיבלה כדורי פלצבו. חברי הקבוצה הראשונה העידו על הפחתה משמעותית בתאבון ובתאווה למתוקים, בעוד בקרב משתתפי הקבוצה השנייה לא ניכר שינוי משמעותי בתחושות. במבחן התוצאה, משתתפי הקבוצה הראשונה הצליחו להשיל ממשקלם קילוגרמים עודפים, ואילו בקבוצה השנייה לא נצפתה ירידה משמעותית במשקל. במחקר אחר בו קבוצת משתתפים קיבלה תוסף זעפרן וקבוצה מקבילה קיבלה תוסף פלצבו, נצפתה השפעה דומה. בסיום המחקר הוצגו הממצאים הבאים:

- בקרב המשתתפים שקיבלו את תוסף הזעפרן המקורי נצפתה ירידה של 55% ברמת הנשנוש לעומת 28% בלבד בקבוצת הפלצבו.

- בקרב המשתתפים שקיבלו את תוסף הזעפרן המקורי נצפתה ירידה של 84% בתחושת הרעב בין הארוחות. קבוצת הפלצבו, לעומת זאת, דווחה על ירידה של 52% בלבד.

- בקרב המשתתפים שקיבלו את תוסף הזעפרן המקורי נצפתה ירידה של 78% בתשוקה למתוקים, בעוד בקבוצת הפלצבו נצפתה ירידה של 46% בלבד. 

6. התועלת הבריאותית

לא רק דיאטה! בנוסף להיותו בעל ארומה וטעם אופייניים מודגשים, הזעפרן הוכיח עצמו עם השנים כיעיל לטיפול בקשת רחבה של בעיות בריאותיות. בין היתר, קיימים מחקרים שהוכיחו כי זעפרן יעיל להקלה על כאבים, להקלה על אסטמה, להקלה על צרבת, להורדת חום, ולמגוון רחב של תסמינים נוספים. זעפרן ידוע ברפואה המסורתית כנוגד דיכאון, מעודד את מחזור הדם, ממריץ, מונע נדודי שינה, מקל על תהליך העיכול, ונמצא כנוגד חמצון מעולה.

לפרטים על זעפרן מומלץ לירידה במשקל לחצו כאן >>