אפשרות משלוח אקספרס מהיום להיום ❤️ לפרטים
שירות לקוחות: 03-6485501
סל הקניות
סגירה
שם
כמות
מחיר
טבע בריא
הבית שלך לחיים בריאים יותר
100% קניה בטוחה
שירות לקוחות 03-6485501
  • קנייה מאובטחת
  • החזר כספי מלא
  • מגוון אפשרויות תשלום
  • משלוח מהיר

880X142 1

חומצות אמינו הן אבני הבניין של חלבונים, וככאלה הן חיוניות לכל אדם. עבור ספורטאים הן חשובות במיוחד בזכות היכולת שלהן לשפר ביצועים ולייעל את ההתאוששות לאחר אימונים.

בטבע קיימות למעלה מ-300 חומצות אמינו, ומתוכן כ-20 נמצאות בגוף האדם. הן מחולקות לשתי קבוצות - חומצות חיוניות וחומצות בלתי חיוניות, כשהכוונה היא לא למידת נחיצותן (כולן חשובות!) אלה להפרדה בין אלה שאותן הגוף לא יכול לסנתז ועל כן הוא חייב לקבלן ממקור חיצוני (והן נקראות חיוניות), ואלה שמסונתזות בכבד וכן ברקמות נוספות, מתוך חומרים אחרים, והן נקראות בלתי חיוניות.

 

 

איך עוזרות חומצות האמינו השונות לספורטאים?

 

תוספי תזונה לספורטאים, כאלה המכילים חומצות אמינו, ובעיקר את אלה החיוניות, זוכים לפופולריות רבה בקרב ספורטאים, הן מקצוענים והן חובבנים. בין אם מדובר במי שעוסק בספורט אירובי (אופניים, ריצות, שחייה וכו') ובין אם בפעילות ספורטיבית אנאירובית (הרמת משקלות, פיתוח גוף וכדו') לחומצות ישנן מספר איכויות חשובות עבורם:

* הפחתת עייפות - חומצות אמינו מונעות מחומצה אמינית בשם fTRP (טריפטופן חופשי) להפוך לסרוטונין (נוירוטרנסמיטור שרמת גבוהה שלו מובילה לתחושת ה"היי" שספורטאים רבים חווים תוך כדי פעילות גופנית אבל במקביל גם מגבירה את רמת העייפות של הגוף). במהלך פעילות גופנית חלה עלייה בריכוז חומצות השומן בדם, ועלייה זו מגבירה את רמת ה-fTRP שנכנס למוח והופך לסרוטונין ועל כן החשיבות של חומצות אמינו לספורטאים.

* יותר כוח לשרירים - דרך נוספת שבה עוזרות חומצות אמינו לספורטאים היא באמצעות אספקת אנרגיה לשרירים, כך שהם יהיו מסוגלים לעמוד במאמצים גדולים יותר.

* שימור מסת השריר - חומצות אמינו חיוניות, ובעיקר אלה המסועפות, מנוצלות ע"י הגוף להפקת אנרגיה לאחר שמאגרי הגליקוגן מתחילים להתרוקן. החומצות נלקחות מהשרירים - בתהליך שנקרא "תהליך קטבולי" (פירוק השרירים) - ועל כן כדי לשמר את מסת השריר חשוב להוסיף חומצות חיוניות.

 

 

מהן חומצות אמינו מסועפות ומדוע הן חשובות במיוחד לספורטאים?

 

ישנן 3 חומצות אמינו אשר נקראות "מסועפות". הייחוד שלהן הוא שהן לא מתפרקות בכבד אלא מגיעות הישר לשרירים ובהתאם האימפקט שלהן על התפקוד במהלך ביצוע פעילות גופנית ולאחריה (ההתאוששות ובניית השרירים) גבוה במיוחד. חומצות אלה הן ואלין, לאוצין ואיזולאוצין, וברוב המקרים כשמחפשים חומצות אמינו לספורטאים הכוונה היא לתוסף שמכיל את שלושתן.

 

התפקודים החשובים של חומצות אמינו ספציפיות

 

חומצות האמינו החיוניות הן ליזין, תראונין, מתיונין, טריפטופן, פנילאלנין וכאמור 3 חומצות האמינו המסועפות ואלין, לאוצין ואיזולאוצין.

איזולאוצין אחראית לייצוב מבנה החלבון וכן מסייעת לייצור גלוקוז.

לאוצין עוזרת לשמור על אחוזי שומן נמוכים בגוף, דבר חשוב במיוחד לספורטאים (אבל לא רק) ולוקחת חלק בשמירה על רמת הורמון גדילה נאותה - ובדרך זו עוזרת ליצור קצב אופטימלי של התפתחות רקמות שריר.

ואלין תומכת בהתפתחות תאי שריר חדשים ועוזרת לתקן כאלה שנפגעו. בנוסף לוקחת חלק בפיקוח על מאגרי הגלוקוז בגוף ובכך מבטיחה אנרגיה זמינה בכל מצב.  

מוצרים נוספים שחשבנו שיעניינו אותך

BCAA חומצות אמינו לבניית השריר

BCAA חומצת האמינו החשובה מכולם המסייעת להגדלת מסת השריר

מבצע 1+1 מתנה
2 ב-
חסר זמנית
משלוח חינם

חסר זמנית
מארז זוגי ביג מאס גיינר 16 ק״ג | BIG MASS GAINER

מארז זוגי סופר משתלם במשקל 16 ק"ג!!! חבילות והטבות

618
שליח חינם
X
הבית שלך לחיים בריאים יותר